Без победител в Дерби дела Лантерна (видео)

Сампдория и Дженоа завършиха 1:1 в последния мач от неделната програма на 6-ия кръг в Серия "А". Дерби дела Лантерна по традиция предложи много емоции, а "моряците" повече могат да съжаляват за пропуснатата победа. Те поведоха с гол на Якуб Янкто в 23-ата минута, но в 28-ата Джанлука Скамака изравни.

Самп е на 7-о място в класирането с 10 точки, колкото има и Лацио. "Грифоните" пък се намират малко на чертата на изпадащите с едва 5 точки.

Сампдория влезе в мача в много по-добра форма. Отборът на Клаудио Раниери беше в серия от три победи, две от които срещу участниците в Шампионската лига Лацио и Ааталанта. В същия период Дженоа взе само една точка и не вкара гол, а допусна цели осем.
Единственият отсъстващ за Самп беше Маноло Габиадини. В атака започнаха Фабио Куалярела и Гастон Рамирес, а титулярно място в халфовата линия получиха младоците Микел Дамсгаард и Мортен Торсби. Сред резервите остана Антонио Кандрева.
Наставникът на Дженоа Роландо Маран най-после можеше да използва всички свои футболисти, които прекараха коронавируса. В предни позиции бе гласувано доверие на младежкия национал на Италия Джанлука Скамака, подкрепян от Миха Зайц и ветерана Горан Пандев. В защитата се завърна Доменико Кришито, но ги нямаше контузените Стефано Стураро, Франческо Касата, Елдор Шомуродов и Давиде Дзапакоста.
Пандев имаше първата голова възможност, но стреля неточно, а Сампдория постепенно овладя средата на терена и започна да притиска "грифоните". Така се стигна до 23-ата минута, когато символичните домакини поведоха. Рамирес подаде на Якуб Янкто, а чехът не се поколеба да стреля веднага и топката се спря в мрежата.
Отговорът на Дженоа дойде много бързо. Младият Скамака се обърна в наказателното поле и шутира точно по диагонала за 1:1. Голът беше първи в Серия "А" за футболиста на "грифоните".
До края на полувремето Торсби направи пропуск с глава, а Скамака подаде технично с пета на Никола Ровела, но неговият удар беше блокиран.
През втората част и двата отбора действаха по-предпазливо. Влизането на Балде Кейта, Адриен Силва и Валерио Вере наклони везните в полза на Сампдория, но "моряците" не развиха докрай няколко потенциално опасни атаки. В 72-ата минута Кейта стреля много опасно, но уцели гредата.
Малко по-късно отново бившият футболист на Лацио и Интер беше близо до гола, но не успя да преодолее Матия Перин. За Дженоа равенството беше приемливо и отборът на Маран постигна целта си.