Барса продължи да страда в Ла Лига (видео)

Отборът на Барселона стигна само до 1:1 при визитата си на Алавес в мач от осмия кръг на Ла Лига. Така каталунците имат само две точки в последните си четири срещи от първенството. Грешка на Нето подари попадение за баските в 31-ата минута. След почивката Антоан Гризман изравни, но до нов гол не се стигна. Домакините играха с човек по-малко около 30 минути. Барса отправи над 20 удара, но така и не пречупи своя съперник.

Наставникът на „лос кулес“ Роналд Куман заложи на нападателно каре, оформено от Усман Дембеле, Лионел Меси, рожденика Ансу Фати и Антоан Гризман. Серхио Бускетс и Френки де Йонг бяха партньори в дефанзивната част на халфовата линия.

Срещата във Витория започна в спокойно темпо. В 12-ата минута Ансу Фати беше изведен по лявото крило. Под ъгъл, сам срещу вратаря, 18-годишният футболист стреля неточно по диагонала. Топката премина на около метър встрани. В 20-ата Ансу Фати получи отляво в наказателното поле и подаде назад към точката на дузпата, откъдето Гризман не сполучи с опита си за мигновен удар и прати топката далеч от целта.

В 23-ата Меси стреля мощно покрай стената при пряк свободен удар. Стратегията на домакините да сложат двама футболисти на голлинията даде резултат. Защитник на баските спря топката с крак, макар да не разбра как топката се озова в крака му.

В 31-ата минута "синьо-белите" откриха резултата при една от редките си атака. Попадението беше подарък от страна на вратаря Нето. Жерард Пике застигна топката пред Луис Риоха и я върна назад към вратаря, който не се ориентира и вместо да я изрита без забавяне опита да я спре и се замота. Риоха асе възползва и прати кълбото в мрежата за 1:0 в полза на Алавес.

В 36-ата Френки де Йонг поиска дузпа, но съдията прецени, че контактът между него и Чимо Наваро не е достатъчен за наказателен удар. В 43-ата Меси получи удобна възможност от пряк свободен удар, но многочислената стена го спря. В добавеното време на полувремето Ансу Фати „завъртя“ защитник и подаде към Меси, чийто удар от 15 метра беше предовратен от вратаря.

На почивката Роналд Куман пусна в игра Тринкао и Миралем Пянич. Каталунците започнаха амбицирано втората част. Меси получи по лявото крило и шутира от малък ъгъл – вратарят Фернандо Пачеко изби. В 54-ата Ансу Фати опита нещо средно между пас и удар от въздуха – топката излезе в аут. В 61-ата Пянич хитро изведе Меси в наказателното поле, но аржентинецът не беше подготвен достатъчно.

Минута по-късно домакините останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Хота. Той изрита Пике при спор за висока топка. В 64-ата Гризман се възползва от неточност в защитата и мигновено копна топката сам срещу вратаря за 1:1.

В 65-ата Меси беше изведен на ръба на засадата и шутира без забавяне по диагонала. Фернандо Пачеко спаси след страхотен плонж. В 71-ата Гризман отново прати топката в мрежата, но попадението не беше зачетено заради засада на Тринкао малко по-рано. В 78-ата Ансу Фати стреля и Пачеко протегна ръка, за да спаси високия удар.

Цяло второ полувреме се игра пред вратата на Алавес, но наситената зашитна линия затрудняваше гостите. В самия край всички полеви играчи на Барса бяха на 30-ия метър от голлинията в търсене на пролука. В 88-ата Пянич затрудни вратаря Пачеко с далечен удар. В 90-ата Сержи Роберто поднесе топката на Пике, който от 13 метра насочи неточно. Меси също нямаше ден и не сполучи при нито един свой удар, с изключение на едно положение, в което имаше явна засада.