Монтана удари Берое в първото дерби за сезона

Отборът на Монтана 2003 излезе като победител от първото дерби за новия сезон. Баскетболистките на старши треньора Стефан Михайлов надвиха Берое (Стара Загора) с крайното 65:80 (21:21, 16:21, 11:21, 17:17) като гост и се поздравиха с успеха в големия мач от третия кръг на женското ни баскетболно първенство.

Монтанки поддържаха по-висок процент в стрелбата си, след като отбелязаха 48% от възможностите си за две точки срещу 41% от тези на старозагорки, а от тройката също бяха много по-постоянният тим и завършиха срещата със 7 тройки и 41% успеваемост зад арката, докато тимът на Берое наниза само 3 стрелби отдалеч при 15% реализирани изстрели.

По този начин тимът на Монтана 2003 запазва лидерската позиция и след третия кръг на елита в родния шампионат с перфектен баланс от 4-0. Берое пък инкасира първо поражение през настоящия сезон и за момента остава на втора позиция с актив от 2-1.

Двата тима се вкопчиха в сериозен дуел още от самото начало на срещата. В рамките на цялата първа четвърт нито един от двата отбора не успя да се измъкне на повече от 4 точки разлика, като периодът закономерно приключи при абсолютно равенство - 21:21.

През вторите 10 минути баскетболистките на Монтана 2003 увеличиха оборотите и още в първите няколко минути успяха да си спечелят актив от 7 точки при 27:34. Преднината на гостуващия отбор се увеличи и до 9 точки, но Берое се активизира в края и скъси дистанцията на пет пункта преди началото на второто полувреме - 37:42.

Двуцифрената преднина в мача все пак не закъсня. Снежана Алексич отбеляза тройка за Монтана 2003, с която сложи разликата в резултата на 10 точки при 37:47. Черногорската националка продължи да тормози старозагорки с изключително точния си мерник от далечно разстояние, след като отбеляза още две тройки, за да вдигне аванса на Монтана 2003 на 16 точки - 41:57. До края на частта гостенките запазиха двуцифрения си актив и влязоха с високо вдигната глава в последните 10 минути игра - 48:63.

Последната четвърт започна по вкуса на Монтана 2003, тъй като баскетболистките на Берое изпитваха трудности и не успяха да отбележат бързи точки в частта. Все пак отборът на Таня Гатева записа минисерия от 5:0, с която свали разликата до 10 точки при 53:63. Монтанки не допуснаха спад в играта си и в минутите до края на мача реализираха възможностите си, за да спечелят двубоя с крайното 65:80.

Акила Майз поведе Монтана 2003 с "дабъл-дабъл" от 18 точки и 10 борби, Снежана Алексич се разписа с 16 пункта, 8 борби и 4 асистенции, Димана Георгиева остави 13/7/5 на сметката си, Виктория Стойчева вкара 11 точки, а Христина Иванова добави 10 точки, 6 борби и 5 асистенции.

Гергана Иванова бе най-полезна за Берое с 21 точки от пейката, Карина Константинова отбеляза 13 пункта, а Теодора Динева реализира 12 точки и взе 4 борби.