Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Рубльов детронира Тийм, Андерсън изненада Медведев

Обрат като в приказките

Руснакът Андрей Рубльов детронира миналогодишния шампион Доминик Тийм в мач от 1/4-финалите на турнира от категория ATP 500 във Виена. Поставеният под №5 Рубльов надигра шампиона на US Open със 7:6 (5), 6:2 след 1 час и 34 минути игра.

В първия сет нямаше пробиви, а единствените два брейкпойнта се откриха пред поставения под №2 Тийм, като това се случи в третия гейм. Двамата сервираха убедително в тази част и трябваше да определят победителя в сета след тайбрек, който също беше много оспорван, но Рубльов в крайна сметка надделя. Във втората част Рубльов направи серия от пет поредни спечелени гейма и това му помогна да затвори сета с 6:2, а с това и двубоя. Австриецът пък ще търси по-силно класиране на предстоящия "Мастърс" в Париж.

Рубльов ще спори за място на финала утре с южноафриканеца Кевин Андерсън, който се наложи с 6:4, 7:6 (5) над поставения под №4 руснак Даниил Медведев. В целия мач имаше само един пробив - в първия гейм на двубоя, като бе реализиран от Андерсън. Ранният брейк се оказа достатъчен за измъчвания от контузии в последните години южноафрикански ветеран, а във втория сет Андерсън направи серия от пет поредни точки в тайбрека, което му донесе успеха.

В същото време станаха ясни полуфиналистите на турнира в Нур-Султан. В единия полуфинал австралиецът Джон Милман, който надделя драматично в три сета над американеца Томи Пол, ще срещне друг представител на САЩ - Франсис Тиафо. Тиафо победи със 7:6 (5), 5:7, 7:5 Егор Герасимов от Беларус, като също като Милман трябваше да наваксва пробив в третия сет.

Доста по-лесно бе за другите двама полуфиналисти в горната част на схемата. Поставеният под номер 3 Андриан Манарино от Франция спечели с 6:1, 6:4 срещу американеца МакКензи МакДоналд, докато квалификантът Емил Руусувуори от Финландия разгроми представителя на домакините от Казахстан Михаил Кукушкин с 6:3, 6:1 за 83 минути.