Григор пропусна златен шанс и приключи участието си във Виена

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров загуби мача си от 1/4-финалите на турнира във Виена срещу първата ракета на Великобритания в момента Дан Еванс. 29-годишният хасковлия преклони глава пред 33-ия в световната ранглиста англичанин с 6:7 (3), 6:4, 3:6 и записа второ поражение от него в петия двубой помежду им. Димитров пропусна златен шанс да атакува финала, тъй като успех срещу Еванс щеше да го изпрати на полуфиналите утре срещу "щастливия губещ" от квалификациите Лоренцо Сонего (Италия), който шокира по-рано днес световния №1 Новак Джокович (Сърбия) с 6:2, 6:1.

Григор си отмъсти на Циципас и е на 1/4-финал във Виена
ПЪРВИ СЕТ:

Мачът започна малко изненадващо - с размяна на пробиви още в първите два гейма. Димитров пръв имаше възможността да сервира и още в откриващото подаване на българина се стигна до брейкпойнт за британеца. Еванс се възползва и реализира брейк на старта. 33-ият в ранглистата англичанин обаче не успя да затвърди пробива - той също трябваше да отразява възможност за брейк при 30:40 и не се справи - 1:1. Третият гейм вървеше добре за Григор - 40:15, но първата ни ракета допусна усложняване на нещата и дори трябваше да заличава брейкпойнт. Все пак Григор не позволи на Еванс да направи втори пореден пробив и излезе напред в резултата.

Българинът продължаваше да изпитва трудности в своите подавания и в петия гейм допусна пробив, въпреки че отново имаше аванс от 40:15. При точката за пробив Димитров сбърка удар над глава, като изкара топката в аут и така отново бе изоставащ в резултата - 2:3. За разлика от самото начало на мача, сега Григор не успя да притисне съперника си на ретур и Еванс с лекота затвърди пробива - 4:2.

С два фантастични минаващи удара след 30:30 в осмия гейм (вторият в стил Роджър Федерер) Григор успя да изравни резултата - 4:4, получавайки шанс отново да излезе напред с помощта на началния си удар. И деветият гейм не мина гладко, а при една от важните точки (при 40:40) и мрежата малко помогна на българина, който пак трябваше да отразява точка за пробив, но все пак Григор оцеля - 5:4.
В крайна сметка битката за първия сет трябваше да приключи с тайбрек. Той се разви много неприятно за Григор, който взе първата точка, но след това съперникът му направи серия от 5 поредни и със 7:3 Еванс спечели продължилия около час първи сет.

ВТОРИ СЕТ:

Първото подаване на Григор във втория сет не мина твърде гладко, като Еванс пак се добра до брейкпойнт, но Григор се измъкна - 1:1. Веднага след това пък бе ред на българина да се сдобие с точки за пробив - при 15:40. Първата възможност бе заличена от англичанина, но при втората Еванс сгреши воле на мрежата и това означаваше пробив за Димитров - 2:1. Григор затвърди брейка за аванс от 3:1, а след това даде всичко от себе си, за да направи преднината си в сета още по-голяма. Възможността за 4:1 се появи при 30:40 в петия гейм, но Еванс все пак се измъкна - 2:3.
И в седмия гейм Григор бе на косъм от пробива, като си извоюва нова възможност, но Еванс не трепна и в крайна сметка не позволи на хасковлията да се доближи още повече до спечелването на втората част - 4:3 за първата ни ракета. Подаванията на Димитров започнаха да минават по-леко и сервирайки за сета при 5:4, българинът не допусна колебания - гейм на 15 и трети сет.

ТРЕТИ СЕТ:

Третият сет не започна добре за Григор, който в първото си подаване имаше геймбол при 40:30, но въпреки това допусна пробив и Еванс взе инициативата. Британецът затвърди пробива и при 0:3 задачата пред Григор изглеждаше съвсем нелека. В четвъртия гейм характерът на Григор бе поставен на изпитание. Той трябваше да обръща резултата от 15:40 и успя да се добере до дюс. След това хасковлията заличи още една възможност за пробив и сложи край на серията на противника си - 1:3. Димитров изглеждаше поуморен, но желанието му за битка беше налице. В петия гейм Григор опита с всички сили да притисне англичанина, но Еванс издържа - 4:1.
В геймовете до края на мача Димитров не се отказа да търси обрата, но Еванс бе достатъчно стабилен и успя да затвори сета с 6:3, осигурявайки си победата след 2 часа и 42 минути игра.
На Димитров сега му предстои участие на "Мастърс"-а в Париж, където миналата година достигна до полуфиналите. Състезанието във френската столица може да се окаже последно за Григор за 2020 година, ако той не вземе "уайлд кард" в последния момент за започващия на 7 ноември Sofia Open.