Григор си отмъсти на Циципас и е на 1/4-финал във Виена

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров надигра поставения под №3 Стефанос Циципас с 6:7 (5), 6:4, 6:4 в мач от втория кръг на турнира от категория ATP 500 във Виена. Така хасковлията си отмъсти на гръцката звезда за поражението си от него на 1/8-финалите на "Ролан Гарос" неотдавна. Това е втора впечатляваща победа за първата ни ракета в австрийската столица, след като на старта Григор надви в два сета силния руснак Карен Хачанов. Успехът днес бе и първа победа за Григор срещу играч от Топ 5 през 2020 година.

На 1/4-финалите българинът ще срещне първата ракета на Великобритания Дан Еванс, срещу когото има 3 победи от 4 мача. Еванс по-рано днес победи участващия с "уайлд кард" австриец Юри Родионов със 7:5, 6:3. Мачът между българина и британеца по програма е пети на централния корт в петък. Преди Григор да излезе на корта ще се изиграят трите други четвъртфинала на сингъл, както и един мач на двойки. Първата среща на централния корт започва в 13,00 часа българско време (
вижте програмата тук
).
Григор се разправи с Хачанов и продължава напред във Виена (видео+галерия)
Димитров и Циципас днес премериха силите си за втори път. Първият двубой помежду им бе на клея в Париж, където Циципас спечели с 6:3, 7:6 (9), 6:2 по пътя си към полуфиналите, където пък се противопостави сериозно на Новак Джокович, но все пак преклони глава пред световния №1.

ПЪРВИ СЕТ:

Григор влезе уверено в мача и спечели убедително първите си две подавания, което му донесе лек аванс от 2:1 при първата пауза. Димитров продължаваше да бъде много спокоен и уверен в геймовете, в които сервираше, но същото важеше и за Циципас. Резултатът се движеше гейм за гейм без никакви възможности за пробив и така Циципас бе принуден да сервира за оставане в сета при 4:5, а после и при 5:6.
В целия сет нямаше нито една точка за пробив и съвсем логично частта трябваше да приключи с тайбрек. И тук се случи нещо почти немислимо. Григор бе по-увереният и стабилен тенисист в началото на тайбрека, докато Циципас изглеждаше разколебан и българинът взе първите пет точки - аванс от 5:0, който на теория трябваше да е достатъчен за затварянето на тайбрека. Случи се обаче нещо много по-различно от това, което вероятно си е представял Димитров, а навярно и самият Циципас.
22-годишният грък най-сетне сложи край на серията на противника си с ас, а веднага след това изстреля още един мощен сервис - 2:5. В следващата точка Григор пресили форхенд по правата - аут и 3:5. Следващата точка изведнъж се оказа доста важна и Григор я загуби. Той направи лоша преценка при минаващ удар на съперника си, който излизаше в аут, но Димитров се опита да играе с топката и тя направи контакт с ракетата му - 4:5. Циципас спечели и следващите две точки, при които имаше предимството да сервира - 6:5 за гръцкия тенисист и сетбол за него. Димитров вече бе в доста неприятна и губеща позиция, не издържа на напрежението и допусна грешка - край на сета.

ВТОРИ СЕТ:

Изненадващо или не, на фона на случилото се в края на първия сет, в началото на втория по-увереният тенисист на корта изглеждаше българинът. Именно той се пребори за първия брейкпойнт в мача - в третия гейм, но Циципас издържа и спаси подаването си. При 2:2 Григор отново притисна съперника си и с превъзходен минаващ удар се сдоби с две поредни точки за пробив при 15:40. Втората възможност бе реализирана от българина и първият пробив в двубоя бе факт. Григор го затвърди без особени трудности и поведе с 4:2 в резултата. В следващите два гейма, в които Григор сервираше, Циципас не успя да стори нищо и хасковлията вкара мача в решаващ трети сет след 6:4.

ТРЕТИ СЕТ:

Развоят на третата част, поне в нейното начало, бе подобен на този от предишния сет. Сервиращите печелеха относително леко подаванията си, но това продължи само до 2:2, когато Григор отново стигна до шанс за пробив, при 30:40. Със смела игра на мрежата гръцкият тенисист заличи възможността, но грешка от бекхенд на Циципас даде нов шанс на българина. Циципас обаче вкара хубав първи сервис и с негова помощ пак се пребори за дюс. Последва и трета възможност за Григор, но този път грешката от бекхенд бе на хасковлията - нов дюс. Секунди по-късно дойде и четвъртият шанс за брейк, който този път бе реализиран от Григор - след двойна грешка на Циципас.
В следващия гейм Григор за първи път от началото на мача бе притиснат при собствен сервис. Българинът трябваше да отразява две точки за пробив, но издържа и успя да поведе с 4:2 в резултата. Нашето момче направи и още един пробив - при 5:3, което му позволи след 2 часа и 13 минути игра да прекърши Циципас и да си гарантира място в следващата фаза.