Барса тушира Юве в Торино, "хеттрик" от отменени голове за Мората (видео + галерия)

Отборът на Барселона надви като гост с 2:0 Ювентус в мач от груповата фаза на Шампионската лига. Усман Дембеле (14) и Лионел Меси (90 - дузпа) се разписаха за каталунците. Така момчетата на Роналд Куман взеха втора победа в групата и се отърсиха от две поредни загуби в Ла Лига - от Хетафе и Реал Мадрид.

В отсъствието на Кристиано Роналдо Алваро Мората поведе нападението, подкрепян от Федерико Киеза, Пауло Дибала и Деян Кулушевски. Роналд Куман гласува доверие на Антоан Гризман, а към карето в атака се присъединиха още Педри, Лионел Меси и Усман Дембеле.
Двубоят в Торино започна с натиск на каталунците. След едва минута игра Демирал сбърка и поднесе топката на Меси. Аржентинецът напредна в наказателното поле и стреля от малък ъгъл. Във втората минута Миралем Пянич шутира от 20 метра, Войчех Шчесни изби, ала топката попадна у Гризман. Френският нападател шутира мощно и нямаше късмет топката да се отбие от близката греда.
В петата минута Пянич за малко да асистира на Мората със спорен пас в наказателното поле на каталунците. По-активната игра на гостите им донесе попадение. В 14-ата минута Меси хвърли далечно диагонално подаване към десния фланг. Там Усман Дембеле напредна и се впусна в рейд. Френското острие шутира с десния крак, топката рикошира и се отклони много опасно към вратата на домакините. Шчесни не успя да реагира, след като получи прехвърлящ удар в десния му горен ъгъл - 0:1.
"Бианконерите" отговориха с остро подаване към Мората. Страничният рефер първоначално не вдигна флага, Мората тръгна напред и вкара, макар и с помощта на ръката си. В крайна сметка съдията назначи засада. "Блаугранас" играеха вдъхновено и разнообразно в атака. В 22-рата Гризман много елегантно върна с пета за Меси, който шутир встрани от 16 метра в опит за нисък удар по диагонала.
В 30-ата Мората отново опъна мрежата зад Нето, но отново при положение на засада. Стопкадърът показа, че испанецът е в засада при паса към него. В 35-ата "лос кулес" пропуснаха да реализират втори гол. Дембеле не намери пролука към вратата и върна назад за Гризман, който се поколеба дали да стреля или подава и пропиля отличното положение.
За началото на втората част на терена се появи Серхио Бускетс, който замени контузения Араухо. Любопитното е, че Френки де Йонг застана като централен бранител. Каталунците започнаха по-активно и притиснаха своя опонент. Юве вкара топката в мрежата при първата си добра атака в 56-ата минута. Мората отново беше в засада, като това се установи след едноминутна консултация. Така резултатът остана 0:1.
В 62-ата Меси завъртя топката от 17 метра, но я прати покрай гредата. По-малко от минута по-рано Педри показа страхотна техника по левия фланг. В 64-ата Педри замахна в наказателното поле, финтира двама и стреля. Топката мина под крака на Меси, като аржентинецът не се ориентира. В 75-ата Барса разви вертикална акция - Меси подаде встрани за Гризман, чийто диагонален удар не беше докрай прецизен.
В 85-ата Мерих Демирал получи втори жълт картон. В 90-ата Ансу Фати беше фаулиран на ръба на наказателното поле, а съдията реши, че нарушението е дузпа. Меси се разписа за крайното 0:2. В добавеното време Ансу Фати можеше да оформи още по-убедителна победа, но предпочете пас.