Алекно и Зенит (Казан) не простиха на Самелвуо и Зенит (Санкт Петербург)

Вицешампионът на Русия Зенит (Казан), който е воден от Владимир Алекно, записаха впечатляваща чиста победа над “Дрийм тийм”-а на Зенит (Санкт Петербург) с 3:0 (27:25, 25:20, 28:26) в мач от 7-ия кръг.

Владимир Алекно, който изведе Русия до олимпийската титла в Лондон 2012, спечели дербито със сегашния наставник на “Сборная” Туомас Самелвуо, който спечели с Русия Лигата на нациите през 2018 и 2019 година.
Домакините от Казан спечелиха чиста победа с 3:0, въпреки че възпитаниците на Туомас Самелвуо водеха в края на първата част с 24:21, а в третата с 24:22.
Волейболистите от Питер бяха затруднени в това дерби от началния удар на казанци, а освен това нито един от лидерите на тима – Виктор Полетаев, Ориол Камехо и Егор Клюка не можа да отиграе важните атаки в края на геймовете.
Казанци през този сезон показват характер и играят много силно в стресовите ситуации, което им позволява да печелят трудни геймове и двубои с преки конкуренти.
Преди победата си над Зенит (Санкт Петербург) възпитаниците на Владимир Алекно вече се справиха с Факел (3:2), Локомотив (3:2) и Кузбасс (3:0).
Много добре в края на всеки гейм игра полякът Бартош Беднож, който показа завидно хладнокръвия. Срещу “питерци” Бенджи отигра  в третата част два геймбола (24:24, 26:26), а след това реши всичко в този двубой със своя начален удар – както и в първата част.
Зенит (Казан) победи Зенит (Санкт Петербург) за 8-и пореден път в Суперлигата на Русия и за 10-и пореден, заедно с двубоите за Купата на Русия.
Полетаев, Яковлев и Клюка на блок / фото: Роман Кручинин, zenit-kazan.com
"питерци" спечелиха сама първата официална среща в историята през ноември 2017 година.
Максим Михайлов / фото: Роман Кручинин, zenit-kazan.com

Най-голям принос за успеха на тима от Казан имаше диагоналът Максим Михайлов, който заби 19 точки (2 аса, 57% ефективност в атака). Ървин Нгапет добави 13 точки (3 блока, 48% ефективност в атака, 36% перфектно и 50% позитивно посрещане).
Иля Фьодоров и Александър Бутко / фото: Роман Кручинин, zenit-kazan.com

Бартош Беднож се отличи с 11 точки (2 аса, 56% ефективност в атака, 14% перфектно и 21% позитивно посрещане).

За тима от Санкт Петербург единствен на ниво игра центърът Иван Яковлев, който се отличи с 12 точки (1 ас, 2 блока, 82% ефективност в атака).

Победата бе 6-а поредна за Зенит (Казан) от началото на сезона и с актив от 16 точки възпитаниците на Владимир Алекно заемат лидерската позиция. Зенит (Санкт Петербург) допусна втора загуба и с 12 точки е на трето място.
В следващия 8-и кръг Зенит от Казан гостува на Тодор Скримов и Енисей в Красноярск на 29 октомври. “Питерци” гостуват на Цветан Соколов и Динамо в Москва на 1 ноември.

ЗЕНИТ (КАЗАН) – ЗЕНИТ (САНКТ ПЕТЕРБУРГ) 3:0 (27:25, 25:20, 28:26)