Три поред за Левски Лукойл, Петков и Костов "подпалиха" мрежичката на Академик (Пд)

Отборът на Левски Лукойл продължава с отличното си представяне от началото на сезона. Баскетболистите на старши треньора Константин Папазов надвиха убедително коравия тим на Академик (Пловдив) с крайното 108:84 (18:17, 27:23, 30:22, 33:22) в откриващия мач от третия кръг на НБЛ. Успехът за столичани е трети пореден от началото на новата кампания и тимът заема първата позиция в класирането с актив от 3-0. Академик пък допусна втора поредна загуба в родното първенство, след като през миналия уикенд отстъпи на Рилски спортист. Тимът на Йордан Янков остава с баланс от една победа и две поражения.

В следващия кръг Левски Лукойл гостува на Ямбол - на 2 октомври от 19:00 часа, а Академик (Пловдив) пътува към Стара Загора, за да се изправи срещу Берое в същия ден и час, като срещата ще бъде предавана пряко по Макс Спорт 2.

66 Левски Лукойл - Академик Пловдив

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първата преднина в мача бе в полза на Левски Лукойл. “Сините” стартираха срещата с минисерия от четири поредни точки чрез Данило Тасич и Чавдар Костов. Борбените пловдивчани обаче също отговориха с четири поредни пункта и изравниха резултата. Двата тима превъзмогнаха напрежението от първите няколко минути и демонстрираха далеч по-добра игра в офанзивната фаза във втората половина от периода.

Тройка на Костов донесе преднина от пет пункта на столичани - 13:8, но Николай Николов също отговори с успешна стрелба от далечно разстояние, за да намали пасива на Академик до две точки - 13:11. Пловдивчани продължиха да дишат във врата на съперника си до самия край на частта, приключила при 18:17 за Левски Лукойл.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Играчите на Тити Папазов стартираха силно втората четвърт и поведоха с шест точки след кошове на Венци Петков, Тасич и Райън Райт - 25:19. Прекрасните изяви на Петков нямаха край и след пет поредни негови точки Левски Лукойл се отскубна на девет точки преднина при 30:21. Вучица и Бачев се опитаха да стопят дефицита на тима си, но “сините” наказваха съперника си от далечна дистанция и достигнаха до първата двуцифрена разлика в мача - 37:26.
Академик се развилня в последните минути на втората четвърт и успя да стопи пасива си до само две точки след серия от 0:9 - 39:37. Лековати грешки от страна на играчите на домакините също помогнаха за скъсяването на дистанцията в резултата. Левски Лукойл удържа преднината до края на частта и се оттегли на 15-минутната почивка при резултат 45:40.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Чавдар Костов зае ролята на Венци Петков и започна да бомбардира мрежичката на пловдивчани. Стрелецът отбеляза три поредни тройки и позволи на “сините” да удържат аванса си до този момент - 54:45. Двуцифреният аванс в полза на “сините” се завърна, след като Тайрон Бразелтън и Христо Захариев комбинираха за 13 точки преднина - 65:52.
Играта в третата част се развиваше на доста бързи обороти, което работеше в полза на домакините и по този начин те се оттеглиха на кратка почивка при резултат 75:62 преди началото на финалните 10 минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Захариев увеличи разликата на 15 точки чрез два коша от наказателната линия, но Академик отговори с пет поредни точки чрез Робърт Георгиев и Йере Вучица - 77:67. “Сините” реагираха мигновено и реализираха девет последователни точки, приближавайки отбора си до успеха чрез актив от 20 пункта - 89:69.