Куриозен автогол даде успешен старт на Ливърпул, Фабиньо замести перфектно Ван Дайк (видео)

Ливърпул стартира успешно тазгодишното си участие в Шампионската лига, след като победи с 1:0 като гост другия голям фаворит в Група D - Аякс. Въпреки многото кадрови проблеми тимът на Юрген Клоп взе трите точки и записа чиста мрежа, като успехът дойде след куриозен автогол на Николас Таляфико в 35-ата минута. Много добър мач за шампиона на Англия изигра Фабиньо, който имаше трудната задача да замести лидера в "червената" отбрана Вирджил ван Дайк, получил тежка контузия в дербито с Евертън.
Жоел Матип и Тиаго Алкантара също пропуснаха днешния двубой заради контузии, получени в дербито на Мърсисайд, а Алисон Бекер все още не е възстановен от своята травма. Очаквано Джо Гомес и Фабиньо започнаха в центъра на отбраната, Жоржиньо Вайналдум, Къртис Джоунс и Джеймс Милнър стартираха в халфовата линия, а напред бе познатото трио Салах - Мане - Фирмино.
Аякс бе без водещия си реализатор Антони. Изненадата в състава на домакините бешее, че Лисандро Мартинес започна вместо Куинси Промес, който остана на пейката за началото, но бързо трябваше да се появи в игра.
Аякс атакуваше по-опасно през първата част, макар и Ливърпул да имаше предимство в контрола върху топката. Отбраната на мърсисайдци и стражът Адриан изглеждаха малко нервни в началото. Фабиньо обаче действаше много сигурно и с намесите си вдъхваше постепенно повече увереност на Джо Гомес и останалите. В 16-ата минута Мартинес засече с глава центриране на Тадич, но за Адриан нямаше проблеми да спаси. Пет минути след това защитата на гостите остави много пространство на Гравенберг, чийто удар обаче премина встрани от целта.
В 33-тата минута Промес излезе очи в очи с Адриан след двойно с Нерес, но стражът на Ливърпул спаси с крака, предотвратявайки голяма опасност. Останаха съмнения за засада на Промес, който се появи в игра още в деветата минута на мястото на контузения Кудус, но така или иначе флагът на лайнсмена остана спуснат. Много скоро след това се стигна и до гол във вратата на Аякс. Тъч в половината на домакините стигна до Мане, който се справи със Схюрс и центрира по земя, а Таляфико много непохватно подходи към топката и я прати с крак в собствената си врата, въпреки че в непосредствена близост нямаше съперник, който да го пристиска.
В 40-ата минута Ливърпул можеше да удвои аванса си. Робъртсън проби отляво, след което намери Салах, който потърси далечния ъгъл, но Мазрауи блокира в последния момент.
Минута преди края Аякс бе на сантиметри от изравнителния гол. Тадич получи много добро подаване от Нерес, вряза се между Фабиньо и Александър-Арнолд, след което прехвърли излезлия напред Адриан. Фабиньо обаче успя да се върне и да изчисти със задна ножица непосредствено пред голлинията.
Веднага след това и Ливърпул имаше още един шанс, като за малко Аякс не си отбеляза втори автогол, след като Схюрс пресече ново центриране на Мане. Този път обаче топката премина встрани.
На почивката Юрген Клоп замени Къртис Джоунс с капитана Джордан Хендерсън. В самото началото на втората част гостите отново имаха късмет, след като хубав изстрел на Клаасен от 20-ина метра срещна гредата.

Малко след това Фирмино бе задържан в наказателното поле от Схюрс, но сигнал за дузпа не последва, а и намеса от ВАР нямаше.
В 57-ата минута Фабиньо засече с глава центриране на Робъртсън от корнер, но Онана успя да избие в нов ъглов удар. След това и Адриан се намеси добре, спасявайки удар на Промес.

След час игра Клоп замени и тримата си атакуващи играчи, които отстъпиха местата си на Минамино, Шакири и Жота.

В 67-ата минута топката срещна ръката на Александър-Арнолд в наказателното поле. Ситуацията бе разгледана за евентуална дузпа, но тъй като преди това имаше два рикошета, наказателен удар не бе отсъден.

До края Ливърпул имаше по-добрите шансове, но Вайналдум, Жота и Минамино пропуснаха няколко възможности. Трябва да се отбележи, че и Онана имаше голяма заслуга за това резултатът да се запази. В добавеното време обаче Адриан сгреши, след като изпусна топката след едно центриране, но Екеленкамп не успя да намери вратата от границата на наказателното поле и да изравни резултата.

Ливърпул е на второ място в групата, след като в другия мач Аталанта разби с 4:0 аутсайдера Мидтиланд и излезе на върха с по-добра голова разлика.