Байерн продължи оттам, където спря - първата жертва беше Атлетико (видео)

Европейският клубен шампион Байерн (Мюнхен) започна защитата на титлата си с разгромен успех срещу Атлетико Мадрид - 4:0. Героят от финала срещу Пари Сен Жермен Кингсли Коман вкара два гола, а по един добавиха Леон Горетцка и Корентен Толисо. Гостите бяха равностойни през първия половин час, но след това изнемогваха.

Двубоят днес беше под известна въпросителна, след като стана ясно, че крилото на Байерн Серж Гнабри е дал положителен тест за коронавирус. От УЕФА обаче бързо разсеяха съмненията и потвърдиха, че мач ще има.

Баварците са в отлична форма и след триумфалния си рейд в Лисабон, донесъл им шестата европейска купа. Отборът на Ханзи Флик спечели Суперкупата на Европа след успех срещу Севиля, а в спора за Суперкупата на Германия надви Борусия (Дортмунд). Единственото разочароващо представяне беше при загубата с 1:4 от Хофенхайм в Бундеслигата.
В Атлетико приеха тежко отпадането в ШЛ от РБ Лайпциг, но в паузата между двата сезона се подсилиха с Луис Суарес, което е доказателство за амбициите на клуба отново да играе важна роля в турнира.
Освен Гнабри, аут за Байерн бяха още Льорой Сане и друго ново попълнение - Танги Куаси. Атаката водеше Роберт Левандовски, а зад него играеха Томас Мюлер, Корентен Толисо и Кингсли Коман. В средата на терена си партнираха Леон Горетцка и Йошуа Кимих, а бранителите пред Мануел Нойер бяха Бенжамен Павар, Никлас Зюле, Дейвид Алаба и Люка Ернандес, който се изправи срещу бившия си клуб.
На пейката останаха Жером Боатенг, Алфонсо Дейвис и привлчените наскоро Дъглас Коща, Буна Сар, Марк Рока и Ерик Максим Чупо-Мотинг.
В Атлетико кадровите проблеми са повече. Шиме Върсалко ще отсъства дълго, след като претърпя операция, а с по-леки контузии са Диего Коща, Саул Нигес и Хосе Хименес. Симеоне заложи в предни позиции на Жоао Феликс и Луис Суарес, който преживя кошмарното 2:8 от Байерн с екипа на Барса само преди няколко месеца. Яник Ферейра-Караско и Марко Йоренте действаха по двата фланга в средата на терена, а в центъра бяха Коке и Ектор Ерера. На вратата бе Ян Облак, а карето защитници пред него оформиха Киърън Трипиър, Стефан Савич, Фелипе и Ренан Лоди.
Симеоне имаше доста опции сред резервите в лицето на Анхел Корея, Витоло, Тома Льомар и Лукас Торейра.
През миналия сезон Байерн стана първият отбор, който е печелил Шампионската лига с победи във всички мачове. Атлетико пък е единственият тим, достигал до повече от два финала без да вдигне купата.
Първият загубен финал на "дюшекчиите" беше през 1974 година именно срещу Байерн. Тогава баварците ликуваха след преиграване и стъпиха на европейския връх за първи път, като повториха успеха си през 1975 и 1976 г. За последно двата тима се срещнаха на полуфиналите в ШЛ през 2016 година, когато Атлетико продължи след победа с 1:0 на "Висенте Калдерон" и загуба с 1:2 в Мюнхен.
Днешната среща започна с дълбока преса на Атлетико и това изненада домакините, които можеха много рано да получат гол. Ренан Лоди центрира прострелно, но малко не стигна на Суарес да засече топката. Уругваецът беше в центъра на събитията и малко по-късно, когато за нарушение срещу него Алаба получи жълт картон.
Байерн отвърна с хубав пробив на Кингсли Коман и подаване към Левандовски. Полякът отправи интересен удар от въздуха, но топката излезе в аут. Зюле пък уцели гредата след корнер, при който Мюлер свали топката с глава. Облак нямаше какво да стори, но страничният стълб му помогна.
Атаките на баварците ставаха все по-опасни. Коман и Толисо комбинираха отлично по левия фланг, но Облак се справи с острото центриране към Левандовски. Пред другата врата също беше интересно. Двойно подаване изведе Ферейра-Караско на позиция за удар, но от малък ъгъл белгиецът не успя да притесни Нойер.
В 27-ата минута Ферейра-Караско се измъкна от двама защитници в червено и подаде на непокрития Суарес, но той не уцели добре топката и я прати встрани от вратата. Секунди по-късно Кимих се отне в средата на терена и с перфектен пас намери Коман. Французинът овладя и елеганто преодоля Ян Облак за 1:0.
След гола Байерн продължи да доминира, но и контрите на Атлетико не бяха безопасни. В 36-ата минута Левандовски се свлече в наказателното поле, но Майкъл Оливер не видя нарушение срещу него. В 39-ата Ектор Ерера стреля с глава, но неточно.
Байерн удвои преднината си в 41-ата минута, а в основата на попадението отново беше Коман. Той получи добър пас в наказателното поле, видя къде е Горетцка и му подаде, а диагоналният шут на халфа не остави шансове на Облак.
В края на полувремето гостите се изнервиха и набързо получиха три жълти картона. Декорирани бяха Лоди, Коке и Ерера. Байерн пък дори можеше да вкара трети гол, но Левандовски не уцели вратата с глава след центриране от десния фланг.
В началото на втората част топката се озова във вратата на Нойер, но попадението беше отменено заради засада на Суарес, който пречеше на видимостта на стража на Байерн. Малко по-късно Атлетико отново атакува опасно, но Павар изчисти пред голлинията.
Испанците имаха още няколко добри минути, но всичко за тях рухна след пропуска на Ферейра-Караско. Той беше намерен в наказателното поле от Жоао Феликс, но шутира далеч от целта. В 66-ата минута Толисо посрещна една отбита топката и с безпощаден шут извън наказателното поле я заби под гредата.
Само шест миути по-късно ситуацията стана катастрофална за Атлетико. Коман напредна, на два пъти финтира Фелипе и технично стреля в далечния ъгъл - 4:0. При този резултат френското крило отстъпи мястото си на Дъглас Коща, а Павар бе заменен от своя сънародник Буна Сар. Витоло и Анхел Корея се появиха вместо Суарес и Ферейра-Караско за гостите.
В последните минути не се случи нищо интересно. Атлетико не успя да направи загубата си по-почетна, а с представянето си тимът показа, че Симеоне има още много работа. Показателен е фактът, че мадридчани допуснаха два гола до почивката в мач от ШЛ за първи път от 2014 година.
В следващия кръг "рохибланкос" ще посрещнат РБ Залцбург, а Байерн ще е гост на Локомотив (Москва) в преследване на 13-а поредна победа в турнира.