Аматьори стреснаха Левски, но Божинов и супергол пратиха "сините" на осминафинал (видео+галерия)

Отборът на Левски стартира успешно тазгодишното си участие в турнира за Купата на България. "Сините" се класираха на осминафинал в надпреварата, след като разбиха с 4:1 Партизан (Червен бряг) в гостуването си от 1/16-финалите. Градът в северозападна България очакваше да има празник в най-важния мач в историята на тима от Трета лига и такъв се получи, като дори в рамките на две минути "червено-белите" мечтаеха за чудо. Това се случи в 34-ата минута, когато играещият треньор Любомир Иванов даде шокиращо аванс на домакините, но Валери Божинов изравни в 36-ата минута. Страхотен гол на Здравко Димитров в 42-ата минута донесе обрата на гостите. През втората част Петьо Петков си вкара автогол в 63-ата минута, Мартин Петков също се разписа в 84-ата минута.
Собственикът Наско Сираков посетил съблекалнята бесен на почивката при резултат 2:1 и заявил на играчите, че иска победа с три гола разлика от своите играчи.

92 Партизан (Червен бряг) - Левски
Гостите искаха изразителна победа над седмия в Северозападната Трета лига след поредицата от лоши резултати. Играчите на Георги Тодоров бяха в серия от три мача без победа - 2 загуби и 1 равенство.

Специалистът бе направил цели 9 промени в състава от загубата със Славия (0:1). Единствено Орлин Старокин и Здравко Димитров отново бяха титуляри, а Патрик-Габриел Галчев и Георги Александров направиха дебют за "сините", докато 17-годишният Марин Петков за първи път бе титуляр за 26-кратните шампиони. Капитан на тима бе Валери Божинов, който бе титуляр за първи път през този сезон, както и Деян Иванов. Николай Кръстев и Костадин Илиев пък записаха първи минути през тази кампания.
Схемата на столичани бе 4-1-4-1. Пред вратаря Кръстев в защита четиримата избраници бях младите Галчев, Иванов, Александров и Илиев, докато Старокин бе опорен халф. Юношеските национали Марин Петков и Мартин Петков, както Стивън Петков и Здравко Димитров действаха зад Валери Божинов.
Пред препълнените трибуни на градския стадион в Червен бряг гостите започнаха очаквано по-добре. Теренът обаче не бе в отлично състояние и топката подскачаше, а домакините докато имаха сили не оставяха пространства на гостите.
В 9-ата минута Стивън Петков бе изведен сам срещу Станислав Антонов, но опитният вратар с крак изби в ъглов удар. Последваха няколко центрирания, които не затрудниха бившия вратар на Дунав. В 16-ата минута Марин Петков бе изведен сам срещу вратаря, като дори го преодоля, но преди да се разпише бе спрян от реферите заради засада. Такава обаче нямаше. Последваха няколко силни минути за играчите на Партизан, които изпълниха три поредни ъглови удара.

Сензационно в 34-ата минута Партизан поведе в резултата. Играещият треньор на домакините Любомир Иванов матира Николай Кръстев. Опитният футболист се разписа с удар от 11 метра, след като Петьо Петков премина с лекота Илиев и Мартин Петков, стигна до аутлинията и върна топката към ветерана, Александров не успя да изчисти, а играчът с №11 на Червен бряг без проблем изправи местните фенове на крака.Радостта на "червено-белите" бе прекалено кратка, тъй като в 36-ата минута Валери Божинов вкара своя 13-и гол за Левски и първи при третия му престой. Здравко Димитров проби отляво и върна към бившия играч на Ювентус и Манчестър Сити, който от два метра се разписа на празна врата.
Интересното е, че това е първи гол за 34-годишният нападател от юни 2019 година, когато прати Левски в Лига Европа с гола си на баража срещу Етър
Шест минути след това "сините" стигнаха до пълен обрат. Този път супергол отбеляза Здравко Димитров. Младежкият национал, който вкара страхотно попадение преди седмица на Полша, нахлу отляво, след което влезе навътре и с бомбен изстрел прати топката в горния ляв ъгъл на Антонов.
Интересното е, че това е първо попадение за крилото с фланелката на Левски, а двубоят бе негов 24-и за клуба.
За груби нарушения Деян Иванов и Милен Иванов получиха жълти картони в края на първата част.
На почивката Тодоров пусна Илия Димитров, Матео Стаматов и Тома Даске, които смениха Стивън Петков, Костадин Илиев и Орлин Старокин. Столичани започнаха активно и създадоха две-три възможности за отрицателно време, но Мартин Петков и Божинов пропуснаха.
Капитанът Божинов бе заменен от Насиру Мохамед още в 59-ата минута, като бе изпратен с аплодисменти. Антонов спаси удар с глава на Александров в 62-ата минута, а минута по-късно вратарят парира удар и на Мартин Петков.
При следващата опасна атака Петьо Петков се опита да изпревари Илия Димитров и си вкара автогол при остро центриране на Галчев.
Така в 64-ата минута надеждите на домакините за чудо се изпариха, тъй като и умората вече се забелязваше в техните редици. Здравко Димитров напусна и влезе четвърти Петков в този мач за "сините" - Алекс. Дебютантът Александров пропусна да вкара гол, като този път гредата спря негов изстрел.
В 80-ата минута Любо Иванов стреля опасно от фаул, но гредата помогна и на гостите. Така ветеранът пропусна да се разпише за втори път във вратата на гранда и да върне надеждите на своя отбор в оставащите минути. Левски окончателно подпечата своята победа малко след това.
Най-младият на терена Марин Петков асистира в 84-ата минута на Мартин Петков, който с глава вкара за 4:1 в полза на 26-кратните шампиони.
Нападателят също отбеляза своето първо попадение за сезона, което е общо четвърто за клуба и трето в турнира за Купата на България.
Мартин и Мартин Петков се опитаха да вкарат и пети гол, но такъв нямаше. Така Левски започна добре за Купата, пое въздух преди тежките битки в efbet Лига, където сега предстоят пет поредни мача с отборите на Черно море, Лудогорец, Локомотив (Пловдив), ЦСКА-София и Берое.
"Сините", които видимо нямат шансове да се борят за първите места през този сезон, ще се надяват на по-добър жребий в турнира за Купата, за да може да стигне възможно най-напред във втория по сила турнир.
Домакините пък заслужават поздравления за представянето си.
ПАРТИЗАН - ЛЕВСКИ 1:4 (1:2)
1:0 Иванов (34)
1:1 Божинов (36)
1:2 Димитров (42)
1:3 Петков (63-а)
1:4 Мартин Петков (84)
ПАРТИЗАН: 18. Антонов, 2. Стефанов, 7. Тодоров, 23. Петков, 15. Русев, 16. Великов, 11. Л. Иванов, 3. Паскалев, 66. М. Иванов, 6. Милчев, 8. Димитров
ЛЕВСКИ: 12. Николай Кръстев, 22. Патрик-Габриел Галчев, 66. Орлин Старокин, 39.Деян Иванов, 31. Костадин Илиев,  41. Георги Александров, 79.Мартин Петков, 88.Марин Петков, 9.Стивън Петков, 11. Здравко Димитров, 86.Валери Божинов