Барса не се затрудни на старта, Меси с нов рекорд (видео)

Барселона разгроми с 5:1 Ференцварош в първия си мач от новото издание на Шампионската лига. Лионел Меси откри резултата от дузпа в 27-ата минута и стана първият футболист в историята на турнира, който се разписва в 16 поредни сезона. Другите попадения за Барса бяха дело на Ансу Фати, Филипе Коутиньо, Педри и Усман Дембеле.

При 3:0 в средата на второто полувреме Жерард Пике беше изгонен с директен червен картон, а гостите получиха дузпа, която Игор Харатин реализира. С човек по-малко каталунците вкараха още два гола в края чрез резервите Педри и Дембеле.

Барселона преживя криза на всички нива след позорното 2:8 от Байерн (Мюнхен), но Лео Меси остана на "Камп Ноу", а новият треньор Роналд Куман се опитва да върне самочувствието на футболистите и да извлече максимума от всеки от тях.
Ференцварош се завърна в турнира за първи път от сезон 1995/96. Унгарците са определяни като тотален аутсайдер, не само в групата, но и сред всички участници. Никой не очакваше от Фради сензация тази вечер, но момчетата на Серхий Ребров се представиха сравнително достойно.
Каталунците разочароваха през уикенда, когато загубиха с 0:1 от Хетафе. Това беше първо поражение под ръководството на Куман и играчите се постараха да се реваншират с убедителен успех срещу Ференцварош.
Антоан Гризман остана на пейката за Барса, както и Усман Дембеле. В атака Лионел Меси имаше подкрепата на Ансу Фати и Тринкао, а титуляр бе и Коутиньо. В средата на терена играеха Френки де Йонг и Миралем Пянич, който бе предпочетен пред Серхио Бускетс. Новото попълнение Сержиньо Дест действаше като ляв бек на мястото на контузения Жорди Алба.
Гостите от Унгария бяха подредени в интересната схема 4-2-1-3, макар че крайните нападатели Исаел и Олександър Зубков трябваше да вършат и доста работа в дефанзивен план, освен да захранват с подавания звездата Токмак Нгуен. Централна двойка защитници бяха словенецът Миха Блажич и босненецът Аднан Ковачевич.

Двата отбора бяха играли четири пъти помежду си, но никога в официален мач. Барса продължи една успешна серия и няма загуба в откриващ мач в Шампионската лига от 1997 година, когато падна с 2:3 у дома от Нюкасъл.
В началните минути футболистите на Ференцварош се опитаха да владеят по-продължително топката, но това бързо се промени. Първата добра възможност за гол се откри пред Меси, който прехвърли стената от фаул, но Денес Дибуш спаси. Малко по-късно Нгуен напредна на скорост и стреля, но след като флагът за засада беше вдигнат.
В 12-ата минута Меси отново шутира от статично положение, но този път прати топката в аут. В 17-ата аржентинецът отправи техничен удар, който затрудни вратаря на Ференцварош, но той се справи, а после Ковачевич блокира Ансу Фати.
В средата на полувремето една от редките контри на унгарците като по чудо не завърши с гол. Токмак Нгуен изведе Исаел зад защитата, той преодоля Нето, но прати топката в гредата. Коутиньо пък можеше да даде аванс на Барса със силен изстрел от границата на наказателното поле.
В 26-ата минута Меси нахлу в наказателното поле, мина покрай Игор Каратин и беше повален от Ковачевич - дузпа! Дибуш усети посоката на удара на капитана на Барса, но не успя да стигне до топката.
След гола каталунците направиха още няколко опасни атаки, при които обаче сбъркаха с финалните подавания и не се стигна до проблеми за Ференцварош. В 34-ата минута Тринкао намери Фати, който стреля веднага, но Дибуш изби с крак. В 39-ата и самият Тринкао не можа да преодолее вратаря на гостите след хубаво подаване на Меси.
Барса удвои преднината си в 42-ата минута след брилянтна комбинация между Френки де Йонг и Ансу Фати. Нидерландецът матира цялата защита на Ференцварош с елегантен прехвърлящ пас, а Фати продължи топката от въздуха и я прати в далечния ъгъл за 2:0.
Нормално беше домакините да намалят оборотите през второто полувреме, но преди това Филипе Коутиньо вкара красив гол след подаване с пета на Ансу Фати. Първо Меси се разходи в наказателното поле и подаде на младока, а той трикове намери Коутиньо, който стреля до гредата за 3:0.
В 60-ата минута Нгуен изчака подкрепата на Исаел и му подаде, но неговият удар мина високо над вратата. Последва тройна смяна на Куман, като в игра се появиха Усман Дембеле, Жуниор Фирпо и Педри, а напуснаха Тринкао, Сержи Роберто и Ансу Фати.
Отпускането на Барса не остана ненаказано. В 68-ата минута Пике дръпна в наказателното поле откъсващия се Нгуен и получи червен картон, а Игор Харатин превърна отсъдената дузпа в гол. Роналдо Куман веднага предприе още една смяна и извади Коутиньо, за да пусне защитника Роналд Араухо.
Четвърт час преди края Серхио Бускетс замени Пянич, а Барселона просто чакаше мачът да свърши. Гостите пък станаха по-напористи в търсене на втори гол, който да направи последните минути още по-интересни. Попадение обаче падна в тяхната врата. Реализира го младокът Педри след пробив и добро центриране на Дембеле.
Това не беше всичко, защото в 89-ата минута Меси комбинира с непокрития Дембеле и французинът отблизо опъна амрежата. В последните секунди аржентинецът можеше да вкара още един гол, но Дибуш спаси удара му от фаул.
Следващият двубой на Барса в Шампионската лига ще е като гост на Ювентус, а Фереенцварош ще посрещне Динамо (Киев).