Брюж нокаутира Зенит в последната секунда (видео)

Брюж стартира по мечтан начин участието си в Шампионската лига. Белгийският тим надви с 2:1 като гост Зенит, а победното попадение падна в добавеното време и беше дело на Шарл де Кетеларе. Преди това Еманюел Денис откри резултата в 63-ата минута, а в 74-ата вратарят Итън Хорват си вкара автогол след удар на Деян Ловрен в гредата и рикошет.

Двата отбора изиграха много разочароващо първо полувреме и доста по-динамично второ. Руснаците реагираха като ужилени след полученото попадение и бяха близо до пълен обрат, но вместо това изпуснаха и едната точка.

След тегленето на жребия за групите от лагера на Зенит бяха категорични, че ще атакуват едно от първите две места в групата. Питерци не са прескачали груповата фаза от сезон 2015/16, а мачът срещу Брюж попадаше в графата "задължителни победи". Руският гранд по традиция се представя силно на свой терен в Шампионската лига и спечели пет от предишните си 6 домакинства.
Гостите от Белгия също разчитаха много на това да направят успешен старт, макар треньорът им Филип Клеман да призна, че Зенит е фаворит в двубоя. Брюж обаче неведнъж е стигал до изненадващи резултати далеч от дома, включително през миналия сезон, когато направи 2:2 срещу Реал Мадрид на "Сантиаго Бернабеу".
Наставникът на Зенит Сергей Семак не можеше да използва наказания Дъглас Сантос и Малком, който е контузен. В предни позиции очаквано си партнираха Артьом Дзюба и Сердар Азмун, а в халфовата линия действаха Далер Кузяев, Вилмар Бариос, Магомед Оздоев и Себастиан Дриуси. В центъра на защитата започнаха Деян Ловрен и Ярослав Ракицкий.
Брюж беше ударен от COVID-19 и след направените тестове заразени се оказаха трима важни футболисти - Симон Миньоле, Одилон Косуну и Михал Кръменчик. В отсъствието на Миньоле на вратата застана Итън Хорват, а тримата нападатели бяха Еманюел Денис, Шарл де Кетеларе и Крепин Диата. Основната сила на този състав на Брюж е в средата на терена и днес Клеман се довери на опитните Ханс Ванакен, Рууд Вормер и Матс Ритс.
Началото беше доста динамично. Зенит можеше да стигне до гол още в първите минути след грешка на Хорват, който не беше играл в официален мач поведе от година. Американският страж излезе неуверено, но успя да попречи на Азмун да стигне до топката. Левият бек на домакините Даниил Круговой впечатли с включванията си в атака, но бранителите на Брюж се ориентираха и не му позволяваха да центрира необезпокояван.
В първия четвърт час по-твърдата игра на белгийците им донесе два жълти картона. Отборът на Филип Клеман обаче комбинираше много разумно и за домакините не беше лесно да отнемат топката. В 16-ата минута Де Кетеларе центрира опасно, но Ловрен се намеси навреме. Малко по-късно крилото на Брюж настъпи Бариос, който се свлече на терена, но успя да продължи.
Повечето атаки на Зенит до почивката всъщност представляваха дълги подавания към Азмун и Дзюба, но двамата нямаха почти никаква подкрепа от халфовете, а в същото време защитата на Брюж умело си ги препредаваше и не им позволяваше да стигнат до позиция за обстрел на вратата.
В 33-ата минута с жълт картон се сдоби и Ритс, който удари с лакът Дриуси при единоборство във въздуха. В края на полувремето Зенит беше по-активният отбор, но в атаките на руския шампион все така липсваше скорост.
В 40-ата минута за пръв път в мача се наложи един от двамата вратари да се намесва сериозно. Ванакен засече с глава центриране от десния фланг и насочи топката точно под гредата, но Михаил Кержаков внимаваше и изби в корнер. Ванакен имаше още един шанс в 42-ата минута, но след силния му изстрел извън наказателното поле топката излезе в аут.
В самия край на полувремето Азмун не се възползва от рикошет в опасна близост до вратата на Брюж, а след това Ловрен отправи удар с глава след центриране от корнер, но не затрудни Хорват.
Зенит вдигна темпото веднага след почивката. Дриуси стреля покрай вратата, а Азмун започна да тормози с борбеността си защитата на Брюж. Гостите обаче чакаха своя миг и той дойде в 63-ата минута. Тогава Денис догони центрира от самата аутлиния и пред Кержаков настана истинско меле. Ракицкий на два пъти се намеси добре, но топката попадна на крака на Денис и той не сбърка.
Това развитие на мача накара домакините да се хвърлят в атаки и само за няколко минути те създадоха повече голови положения, отколкото за целия двубой до момента. Вячеслав Караваев пропусна от чиста позиция след флангово подаване на Кузяев, а после Азмун подаде по перфектен начин на Дриуси, но той стреля високо в аут.
Семак смени Дриуси и Кузяев с Андрей Мостовой и новото попълнение Вендел. Бившият футболист на Спортинг (Лисабон) имаше участие в изравнителното попадение, дошло в 74-ата минута. Той подаде в центъра на Ловрен, който реши да шутира от далечна дистанция и изненада Хорват. Топката срещна гредата и се отклони от гърба на вратаря, след което спря в мрежата - 1:1.
Зенит продължи да атакува с много хора. Дзюба печелеше повечето първи топки, а оттам съотборниците му нахлуваха на скорост по фланговете. В 79-ата минута Дзюба стреля мощно, но Хорват спаси. Малко по-късно резервата Мостовой проби опасно, но беше затворен и стигна само до корнер.
Гостите вече изглеждаха доволни от равенството. Те пропуснаха добър шанс в 89-ата минута след удар на Де Кетеларе. В ответната атака Вендел шутира много силно, но Итън Хорват реагира добре и успя да избие. Така се стигна до третата минута на добавеното време, когато отбраната на Зенит "проспа" една флангова атака, Вормер подаде на Де Кетеларе и той нямаше как да сбърка на празна врата.
В следващия кръг Зенит ще е гост на Борусия (Дортмунд), а Брюж ще приеме Лацио.