Очаквайте: Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

Балкан премаза Спартак (Плевен)

Действащият шампион на България Балкан (Ботевград) не срещна абсолютно никакви проблеми в откриващия си мач от редовния сезон на НБЛ. Баскетболистите на старши треньора Йовица Арсич прегазиха Спартак (Плевен) с крайното 61:102 (17:20, 16:29, 8:24, 20:29) в плевенската зала “Балканстрой” в последния двубой от втория кръг на първенството. Домакините успяха да запазят интригата в срещата единствено през първата четвърт, но след това постепенно отстъпваха на далеч по-класния си съперник. Успехът е първи за Балкан през настоящия сезон, след като мачът срещу Черноморец от първия кръг не се състоя. Спартак пък инкасира второ поредно поражение, след като през миналия уикенд не успя да се справи и с Берое. Станимир Маринов и Денислав Вутев отсъстваха за Балкан поради контузии, а за Спартак Радослав Кочев и Венелин Христов пропуснаха срещата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Съперниците Цветослав Острев и Давонтей Джордан си спретнаха страхотен индивидуален сблъсък в началото на двубоя. Острев наниза първите шест точки за плевенчани чрез две поредни тройки, а Джордан отбеляза 7 пункта. Двубоят беше равностоен в началото и нито един от двата тима не успя да се измъкне в резултата - 15:13 в полза на Спартак след чудесни изяви на Николай Маринов и Горан Остоич.
Джордан продължаваше да дърпа ботевградчани напред, след като наниза своята 11-а точка в мача - 15:17. След тройка на Крис Минков Балкан взе преднина от пет точки при 15:20, а Мартин Маринов оформи крайното 17:20 след първите 10 минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна с две поредни тройки на Крис Минков, които повишиха аванса на “зелените” на осем точки - 18:26. Това изглежда повлия положително на играчите на Спартак, които се мотивираха от слабия старт и се върнаха на една точка дефицит за отрицателно време - 27:28. Минков обаче продължи наказателната си акция от далечно разстояние, след като отбеляза третата си тройка в частта - 27:34.
Гостите продължаваха да държат доброто си ниво в комбинация с честите грешки на опонента си и двуцифрената разлика в резултата не се забави - 31:45 след тройка на Божидар Аврамов. Кошмарът на домакините продължи до самия край на частта, когато Димитър Димитров наниза стрелба със сирената, за да увеличи актива на Балкан до 16 точки - 33:49 преди началото на второто полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Балкан вече се забавляваше на паркета, тъй като третата четвърт започна със серия от 0:10 в полза на “зелените”. Давонтей Джордан и Крис Минков нямаха грешно отиграване в мача и разликата се покачи на 26 точки - 33:59. Ботевградчани стъпиха на 30-точковата преднина в двубоя само няколко минути по-късно, след като Ейджи направи 33:64. Мартин Маринов спря трагичната серия на Спартак с успешна стрелба от далечна дистанция.
Добро включване за Балкан направи младия Здравко Христов, който наниза своята седма точка в края на третата част. Последният кош в периода бе дело на Николай Маринов, който позволи на плевенчани да прехвърлят кота 40 в мача - 41:73.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Тоталното преимущество на шампионите се показа в пълна сила в първите четири минути на последната четвърт. Играчите на Балкан не показаха грам съжаление срещу съперника си и отвориха серия от 2:11 в началото на частта - 43:84. Ботевградчани прехвърлиха стоте точки след тройка на Николай Иванов, а крайният резултат дойде при 61:102.
Давонтей Джордан поведе Балкан с 18 точки, Тауан Ейджи оформи “дабъл-дабъл” от 17 пункта и 14 борби, Крис Минков наниза 16 точки, Николай Грозев добави 16 пункта, 8 борби и 5 асистенции от пейката, а капитанът Димитър Димитров се разписа с 12 точки. За Спартак Николай Маринов бе най-добър с 19 точки и 4 асистенции, докато капитанът Тодор Тодоров направи силно включване от пейката и реализира 11 точки за 11 минути.

В следващия кръг Балкан приема Берое в Ботевград, а Спартак почива.

СПАРТАК (ПЛЕВЕН) 61:102 (17:20, 16:29, 8:24, 20:29) БАЛКАН (БОТЕВГРАД)
СПАРТАК (ПЛЕВЕН): Мартин Маринов 5, Николай Маринов 19, Цветослав Острев 6, Димитър Маринчешки 6, Горан Остоич 2 (Тодор Тодоров 11, Любен Пасков 8, Даниел Пенков 4)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Александър Дяковски
БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Давонтей Джордан 18, Крис Минков 16, Марко Рамляк 4, Димитър Димитров 12, Тауан Ейджи 17 (Николай Грозев 16, Божидар Аврамов 5, Здравко Христов 8, Марин Маринов, Николай Иванов 3)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Йовица Арсич