Славия отново удари Левски (видео+галерия)

Отборът на Славия отново удари Левски в дербито от 9-ия кръг на efbet Лига. Най-старото столично дерби за трети пореден път през 2020 година е за "белите", които надвиха "сините" с 1:0, а преди това имаха две поредни победи с през март (2:1) и юли (2:1) на стадион "Георги Аспарухов".

Герой за "белите" стана Калоян Кръстев, който бе точен в 35-ата минута. В антигерой за "сините" в тази среща пък се превърна централният защитник Живко Атанасов, който си изкара безумен червен картон и остави "сините" с човек по-малко минута след попадението във вратата на Николай Михайлов.

Четвъртата загуба през тази кампания за 26-кратните шампиони ги остава на девето място с 11 точки, колкото имат следващите в класирането - Черно море (именно "моряците" са следващият съперник на "сините") и Монтана.

Славия пък записа втори пореден успех в квартал "Овча Купел" и зарадва своите фенове, като вече има седем точки, но въпреки това остана на предпоследното 13-о място в класирането.

116 Славия - Левски 1:0
Този успех ще даде самочувствие на "белите", които стартираха много лошо сезона, но след смяната на треньора от ръководството се надяват отборът да подобри резултатите си, след като бяха записали шест поражения в първите осем мача.
Треньорът на "белите" Александър Тарханов направи отличен повторен дебют за домакините, докато за гостите повторен дебют направи Мартин Райнов. Интересното е, че атаката на "сините" се водеше от Андриан Краев.
Опитният Тарханов бе
направил четири смени от загубата с 1:2
срещу Монтана в предния кръг, който той изгледа от трибуните. Продаденият Антонис Стериакис, Ертан Томбак, Филип Кръстев и Милан Гамаков бяха заменени от Георги Петков, Филип Антовски, Атанас Кабов и Георги Вълчев.
Ветеранът Петков за втори път бе титуляр през тази кампания. Христо Попадийн, Андреа Христов, Радослав Терзиев и Филип Антовски бяха четирима бранители. Георги Вълчен и Янис Карабельов бяха опорните халфове, докато Кабов излезе срещу бившия си тим, като с Радослав Кирилов и Емил Стоев помагаха на Калоян Кръстев.
Георги Тодоров направи
три промени в 11-те от равенството 0:0 на "Герена
" срещу Ботев (Враца). Контузилият се тежко Борислав Цонев, както и нападателите Стивън Петков и Найджъл Робърта бяха заменени от Мартин Райнов, Орлин Старокин и Здравко Димитров.
Николай Михайлов бе вратар, а защитата пред него бе съставена от Ивайло Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов и Матео Стаматов. Старокин, който се завърна след три мача в състава бе опорен халф, а завърналият се преди седмица при "сините" Райнов с Тома Даске, Паулиньо и Димитров действаха зад Андриан Краев. Пристигналият от Хебър офанзивен халф има едва един мач за клуба, но въпреки това водеше атаката, след като Валери Божинов, Илия Димитров, Станислав Иванов не бяха в групата поради различни причина, а Робърта, С. Петков и Мартин Петков бяха оставени резерви.
Двубоят започна по-добре за "сините", които въпреки липсата на градивни футболисти бяха по-активни и се опитваха да атакуват. Краев бе повален от Антовски, който получи жълт картон, а играчът на гостите пропусна да излезе сам срещу Петков. Слаб удар на Краев с глава не затрудни Петков в 18-ата минута.
В 35-ата минута Димитров центрира от фаул, Атанасов нахлу зад защитата и вместо да върне топката към чакащите го на празна врата двама съотборници, стреля към Петков.
Вратарят без проблем спаси и веднага видя, че има отлична възможност за контраатака. Опитният страж изрита моментално топката към Кабов, който скочи със Старокин и с късмет подаде с гръб към връхлитащия Калоян Кръстев. Таранът на "белите" пое топката на скорост и нахлу в наказателното поле през центъра на защитата, докато Атанасов го нямаше и сам срещу Михайлов прати топката в мрежата за 1:0.
Това е първото му попадение през този сезон и общо десети за Славия.
Минута по-късно Атанасов извърши голяма глупост, като се засили и избута с двете ръце Кабов на земята. Юношата на "сините", който се дразнеше с част от бившите си съотборници от началото на мача, веднага се строполи на земята. Реферът Станислав Тодоров веднага показа директен червен картон за Атанасов, който ще отнесе най-вероятно два мача наказание. Бързият Кабов също беше санкциониран, но с жълт картон.
Това даде импулс в играта на домакините, които 43-ата минута направиха невероятен пропуск. Ради Кирилов стреля лошо, то топката попадна в Кабов, който от пет метра шутира в аут.
Буквално в последната минута Краев пробва нов удар с глава, но той не попадна в рамката на вратата.
Агитката на Левски беше разделена в два различни сектора, за да не се повторят ексцесиите от последното гостуване в "Коматево". Това не попречи да има напрежение в Сектор "В", в края на първата част, където беше основната част от "сините" привърженици.
На почивката Робърта замени Краев. Кабов беше заменен от Димитър Рангелов в 55-ата минута, след като имаше отново напрежение между двата клуба заради пловдивчанина, който получи неволен удар от Даске с бутоните в челото при единоборство.
Последва добра акция на "сините", която завърши със силен, но също така и неточен изстрел на Димитров. Крилото реши да стреля вместо да търси подаване. Отново той пропусна в 62-ата минута, когато от воле прати топката над горната греда на Петков. Младежкият национал бе намерен от Стаматов
Андреа Христов пропусна да удвои в 70-ата минута.
В 76-ата минута Стоев нахлу отдясно, но атаката на Славия не завърши с голов удар. Стивън Петков и Деян Иванов влязоха в игра, а нападателят бе нарисувал с флумастер на лявата и дясната ръка имената на близнаците Радослав и Борислав Цоневи, които бяха оперирани преди седмица. Тримата са приятели от детските години, когато играеха в школата на 26-кратните шампиони.
Удар на Паулиньо пък мина далеч от вратата на домакините.
В оставащите минути Левски не успя да стигне до чиста голова позиция, а в 82-ата минута след удар на Робърта имаше претенции за дузпа от страна на "синия" лагер.
Тодоров даде петминутно продължение, а след него Славия празнуваше заслужено, след като имащият се за лидер в отбраната на "сините" - Атанасов, допусна детинска грешка, която се оказа решаваща за крайния резултат.
Проблемите за Левски пък нямат край. Отборът има само една точка в последните три мача, а предстоят мачове с Черно море, Лудогорец, Локомотив (Пловдив), ЦСКА-София и Берое в следващите пет кръга.
Тарханов ще иска играчите му да спечелят точки в следващите два мача в София срещу ЦСКА 1948 и Ботев (Пловдив).
За пореден път разочароващото от дербито е, че множество от седалките в Сектор "В" бяха счупени от част от привържениците на гостите, което не им прави чест, след като глобата и ремонтите ще бъдат платени от клуба, който има сериозни финансови проблеми.

СЛАВИЯ - ЛЕВСКИ 1:0
1:0 Кръстев (35)