Баскетбол

Левски Лукойл излъга Берое, Бразелтън герой за "сините"

18 октомври 2020 | 20:01 - Обновена

Левски Лукойл записа втори пореден успех в редовния сезон на НБЛ. Баскетболистите на старши треньора Константин Папазов победиха трудно Берое със 77:79 (18:19, 15:14, 28:23, 16:23) в дербито на втория кръг в родното ни първенство. В герой за “сините” се превърна гардът Тайрън Бразелтън, който отбеляза победната стрелба с оставащи шест секунди на таблото. Двубоят се излъчваше в официалния канал на НБЛ в YouTube, но зрителите не успяха да се насладят на второто полувреме от зрелищния двубой, тъй като интернет връзката в залата на старозагорци се изгуби.
Успехът е втори пореден за "сините" от началото на сезона и по този начин столичният тим превзема челната позиция в класирането с баланс от 2-0. Берое пък допуска първо поражение, след като в откриващия кръг надви Академик (Пд), и остава с актив от една победа и една загуба.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Гостите от София бяха по-агресивни в началото на мача и откраднаха три борби в подкошието на съперника си, но Берое бе отборът, който нанесе първия удар в срещата чрез РаКуан Мичъл. Бързоногият гард отбеляза 5 от първите 9 точки за старозагорци и даде ранна преднина от четири пункта на отбора си. Данило Тасич обаче демонстрира отличен мерник и собственоръчно обърна резултата - 9:10.
Мичъл не спираше да тормози защитата на Левски Лукойл и върна преднината в ръцете на Берое - 15:13. Четири поредни точки на Христо Захариев помогнаха на “сините” отново да излязат напред в резултата, а крайното 18:19 в полза на гостите след първите 10 минути бе оформено след кош на Брейди Роуз от наказателната линия.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Йордан Минчев даде вихрено начало на втората част за Левски Лукойл, след като бе в основата на серия от 0:7 в полза на столичани в първите две минути на периода - 18:26. Тройка на Венцислав Петков пък увеличи серията на Левски Лукойл на десет поредни точки и донесе първата двуцифрена преднина в двубоя - 18:29. Две поредни успешни стрелби от далечна дистанция на Роуз и поднасяне на Рейнс намалиха изоставането на Берое до пет точки - 26:31.
Усилията на домакините се отплатиха в следващите минути и след тройка на Николай Стоянов Берое върна равенството в мача - 31:31. До края на частта нямаше особена промяна в статуквото и двата тима се оттеглиха на 15-минутна почивка при резултат 33:33.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

След забивка на Йордан Минчев за начало на третия период, Берое отговори по мълниеносен начин със седем поредни точки, за излезе напред в резултата при 40:35. Домакините не оставиха съперника си да диша в първите минути на частта и увеличиха разликата в резултата на осем точки след кошове на Бишъп и Роуз - 45:37. Николай Стоянов качи разликата с още една точка при 51:42 след технически нарушения срещу Левски Лукойл, но Минчев, Тасич и Захариев стопиха четири пункта от дефицита на отбора си в следващата една минута - 51:46.
Стоянов и Роуз обаче стопираха за кратко опитите на “сините” да се завърнат в мача и отново изстреляха Берое на осем точки преднина - 57:49. Кош от линията на Тасич и тройка на младия Константин Тошков върнаха Левски Лукойл на едно притежание разлика - 59:56, а РаКуан Мичъл оформи крайното 61:56 за Берое преди началото на последния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Венцислав Петков наниза четвъртата си тройка в мача, намалявайки изоставането на “сините” до само две точки - 65:63. Ники Стоянов продължи перфектното си представяне и наниза 17-ата си точка в мача при стрелба 6/6, за да повдигне разликата в мача отново на четири точки - 67:63. Тук дойде моментът на Данило Тасич, който не блестеше със стрелбата си в днешния двубой, но в ключов момент наниза две поредни тройки и помогна на Левски Лукойл да изравни резултата - 71:71. След успешен наказателен на Роуз Райън Райт донесе първата преднина на гостите от началото на третата част - 72:73.

Комбинация между Тасич и Райт позволи на втория да увеличи аванса на “сините” на три точки при 72:75. РаКуан Мичъл не трепна от наказателната линия и намали дефицита на Берое на само една точка - 74:75 при оставащи 2:06 на таблото. Бишъп и Роуз направиха ключови пропуски за “зелените”, но Бразелтън бе точен за гостите и резултатът отново скочи на три точки разлика между двата тима - 74:77. Кейлъб Бишъп обаче демонстрира страхотно самочувствие и наниза стрелба от далечна дистанция, с която домакините изравниха резултата - 77:77 и оставащи 45 секунди.

Кейлъб Бишъп обаче демонстрира страхотно самочувствие и наниза стрелба от далечна дистанция, с която домакините изравниха резултата - 77:77 и оставащи 45 секунди. И двата отбора допуснаха грешки в своите притежания, но тази на РаКуан Мичъл се оказа доста натежала, тъй като Бразелтън се възползва и отбеляза, за да даде две точки преднина на Левски Лукойл - 77:79 с оставащи само шест секунди на часовника. Берое пропусна шансове чрез Мичъл и Бишъп и така победата отиде за “сините” след крайното 77:79.
Данило Тасич поведе Левски Лукойл с 18 точки, 12 борби и 5 асистенции, Венцислав Петков добави 14 точки, Христо Захариев реализира 13 пункта и грабна 7 борби, а Йордан Минчев добави 12 точки на сметката на “сините”. За Берое Николай Стоянов приключи със 17 точки и 8 борби, Брейди Роуз вкара 15 точки, Седариън Рейнс (7 борби) и РаКуан Мичъл (5 борби, 5 асистенции) отбелязаха по 13 пункта, а Кейлъб Бишъп остави 11 пункта и 5 борби.

БЕРОЕ 77:79 (18:19, 15:14, 28:23, 16:23) ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ
БЕРОЕ: РаКуан Мичъл 13, Брейди Роуз 15, Николай Стоянов 17, Седариан Рейнс 13, Симеон Илиев (Кейлъб Бишъп 11, Станислав Ваклинов 6, Костадин Лазаров 2, Дамян Минков)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Любомир Минчев
ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 8, Йордан Минчев 12, Христо Захариев 13, Райън Райт 9, Данило Тасич 18 (Венцислав Петков 14, Константин Тошков 3, Герасим Николов 2, Николай Михайлов)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Константин Папазов

Снимки: Берое