Рилски спортист мина през адски мъки, но оцеля в луда драма с две продължения

Рилски спортист преживя какво ли не, но все пак намери начин как да изтръгне победата срещу Академик (Пловдив) в среща от втория кръг на баскетболното ни първенство. Момчетата на Людмил Хаджисотиров показаха и доброто, и лошото си лице по време на мача, но все пак излязоха като победители в луда драма с две продължения в пловдивската зала “СИЛА” - 88:99 (17:23, 16:18, 17:21, 24:12, 15:22). Самоковци водеха с двуцифрена преднина в по-голямата част от мача, но в четвъртия период не намериха отговор срещу страхотната защита на домакините и допуснаха изравняване в резултата. Паритетът се запази след първите допълнителни пет минути, но “горещата” ръка на Павлин Иванов реши мача в полза на Рилски във второто продължение.

Гостите започнаха срещата по-уверено и се изстреляха с девет точки преднина още преди да изтекат първите пет минути от двубоя. Брандън Браун и Алекс Симеонов поведоха съотборниците си към ранния аванс с хубави отигравания. Въпреки че срещнаха проблеми със стрелбата си от далечна дистанция - само един кош от първите си седем опита, играчите на Людмил Хаджисотиров крадяха борби в нападение и по този начин трупаха точки в актива си. Браун се погрижи да увеличи преднината на гостите на 11 точки, но Академик отговори с осем поредни точки и успя да свали разликата на шест пункта след първите 10 минути - 17:23.
Мирослав Васов и Тери Портър отново качиха разликата на двуцифрените размери в началото на втория период, но домакините не се предаваха и държаха двубоя в рамките на шест до осем точки дефицит. Тройка на Антъни Гуджино сложи край на първото полувреме при резултат 33:41 в полза на Рилски спортист.

Гонитбата продължи и след почивката, но постепенно гостите се измъкваха в резултата и се доближаваха с уверени крачки към победата. Тройка на Брандън Браун и четири поредни точки на Златин Георгиев покачиха преднината на Рилецо на 12 пункта по средата на периода, а в следващото нападение отново американецът бе точен от далечна дистанция, за да направи резултата 37:55 в полза на гостите. След поредната тройка на Браун Академик най-сетне се събуди. Васил Бачев и компания поведоха съотборниците си към добра серия от 11:2, чрез която пловдивчани скъсиха дистанцията в резултата на 10 точки - 50:60. Трей Портър обаче укроти ентусиазма на домакините с кош и два поредни чадъра, а резултатът преди началото на последната част бе 50:62.
Рилски на няколко пъти бе спрян от активната защита на съперника в началото на финалния период. Това позволи на Йере Вучица и Мартин Сотиров да намалят изоставането на тима си до 7 точки и да удържат гостите три минути без кош - 55:62. Деян Карамфилов спря антисерията на “Рилецо” след чудесно поднасяне за 55:64. Васил Бачев отбеляза първата си тройка в мача, за да намали дефицита на Академик до шест точки при 60:66, но няколко секунди по-късно капитанът на Рилски Златин Георгиев също реализира стрелба от далечна дистанция, за да върне преднината на отбора си на девет пункта - 60:69.

Пловдивчани отново застигнаха опонента си чрез кошове на Обрад Томич и Николай Николов за пет точки разлика при 66:71, но Брандън Браун не трепна от линията и отново усложни ситуацията пред домакините - 66:73. Николов пак намери мрежичката от далечно разстояние след асистенция на Секулов и разликата в мача беше само едно притежание - 69:72 с 1:37 на таблото. Кош на Павлин Иванов даде глътка въздух на самоковци - 69:74, но Бачев отговори с чудесна тройка през човек - 72:74 и оставащи 63 секунди от двубоя.

Тери Портър се пропука от линията и остави отбора си без точки в следващото нападение, а Браун извърши нарушение срещу Вучица. Хърватинът не сбърка от наказателната линия и резултатът бе изравнен - 74:74 с оставащи 24 секунди. В последната атака в редовното време за Рилски Павлин Иванов пропусна тройка, а след това Златин Георгиев също не се разписа от средно разстояние и мачът влезе в продължение.
Брандън Браун поведе отбора си в началото на допълнителните пет минути с три поредни точки - 74:77. Бачев върна две точки от наказателната линия, а минута по-късно Ники Николов бе точен след страхотна борба в подкошието, за да донесе първата преднина в мача на Академик от близо 40 минути игра - 78:77. Павлин Иванов се разписа на два пъти от линията и авансът отново бе в ръцете на Рилски - 78:79. Бачев направи ключова грешка в нападение, но след това се реваншира и открадна една топка след безумен пас в половината на самоковци, позволявайки на Академик отново да бъде водач в резултата - 80:79.

Иванов се възползва от извършено нарушение срещу него, за да направи резултата 80:81 за гостите, а Томислав Минков върна равенството в срещата след един успешен изстрел от линията - 81:81. Иванов отново избухна с важна тройка за 81:84 с оставащи 1:02 от времето. Антъни Гуджино допусна грешка, след като топката се отби от крака му, но нападението на Рилски не донесе до нищо полезно и резултатът се запази същия при 40 секунди на таблото. В следващите моменти на Гуджино му бе свирено техническо, но Браун пропусна да увеличи аванса на своите. Гуджино демонстрира яростта си с безмилостна тройка с табло, за да изравни резултата отново - 84:84. Павлин Иванов пък пропусна да донесе победата на Рилски със сирената и така мачът влезе във второ продължение - 84:84.

Браун даде началото на вторите пет минути с два коша от наказателната линия, но Минков изравни чрез хубав пробив - 86:86. Иванов вкара третата си тройка в мача за 86:89, а след това отново той бе точен, за да увеличи аванса на Рилски на 5 точки при 86:91. Ники Николов не сбърка от далечна дистанция, намалявайки изоставането на тима си на 89:91, но куршумите от тройката продължаваха да се изстрелват с пълна сила чрез Мирослав Васов - 89:94 с оставаща около една минута. Нико Карвачо се пребори със защитата в подкошието и доближи гостите до победата - 89:96. Павлин отново бе точен от далечно разстояние и мачът приключи при крайното 88:99.

Брандън Браун наниза 23 точки и взе 6 борби за победата на Рилски, Павлин Иванов добави 22 пункта и грабна 5 борби, Мирослав Васов вкара 12 точки от пейката, а Алекс Симеонов и Златин Георгиев допълниха с по 11 пункта. Йере Вучица, Васил Бачев и Николай Николов бяха точни с по 17 точки за Академик, Обрад Томич реализира 11 пункта и грабна 7 борби, а Антъни Гуджино вкара 10 точки.

АКАДЕМИК (ПД) 89:99 (17:23, 16:18, 17:21, 24:12, 10:10, 5:15) РИЛСКИ СПОРТИСТ
Академик (Пд): Васил Бачев 17, Николай Титков 3, Томислав Минков 5, Обрад Томич 11, Йере Вучица 17 (Николай Николов 17, Антъни Гуджино 10, Адриян Секулов 4, Мартин Сотиров 5, Робърт Георгиев)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Йордан Янков
РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 23, Павлин Иванов 22, Златин Георгиев 11, Алекс Симеонов 11, Николас Карвачо 5 (Мирослав Васов 12, Деян Карамфилов 7, Трей Портър 6, Николай Георгиев 2)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Людмил Хаджисотиров