Ибра се завърна ударно, а Милан отново празнува срещу Интер след четири години (видео+галерия)

Отборът на Милан най-после постигна победа в дербито срещу градския съперник Интер. "Росонерите" изстрадаха успех с 2:1 в днешния мач помежду им. Те бързо поведоха с два гола на Златан Ибрахимович (13', 16'), докато Ромелу Лукаку (29') върна надеждите на "нерадзурите", които до края на мача пропуснаха много положения за ново попадение. Предишната шампионатна победа на "Дявола" срещу "Змията" беше на 31 януари 2016 година (3:0), а в предходните четири дербита победата неизменно беше за Интер. За първи път от 1995/96 насам Милан стартира кампанията си в Серия "А" с четири поредни победи.

Предвид шестимата отсъстващи заради коронавируса, Антонио Конте заложи на играчите, за които се очакваше, че ще бъдат титуляри. Заразените Милан Шкриняр, Алесандро Бастони и Роберто Галярдини са заменени съответно от Данило Д'Амброзио, Александър Коларов и Марсело Брозович. В схемата 3-4-1-2 двамата нападатели бяха Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинес, а зад тях отново бе поставен Николо Барела.
В състава на Стефано Пиоли се завърнаха две ключови фигури. Капитанът Алесио Романьоли записа първия си мач през сезона, а Ибрахимович водеше атаката, след като се възстанови от коронавирус. В отсъствието на контузения Анте Ребич, Рафаел Леао отново започна по левия фланг, а отдясно играеше Алексис Салемакерс. Между двамата действаше Хакан Чалханоглу.
"Росонерите" поведоха още в 13-ата минута, когато беше отсъдена дузпа за фаул на Коларов срещу Ибрахимонвич. Именно нападателят изпълни дузпата, която беше избита от Самир Ханданович. Шведът обаче дотича и не сгреши от добавка. Едва три минути по-късно Милан организира добра контраатака, при която Леао центрира към непокрития Ибрахимович, за когото беше лесно да се разпише за втори път в мача.
В 18-ата Лукаку пробва удар по земя, който не затрудни Джанлуиджи Донарума. В 29-ата стражът не успя да пресече подаване на Иван Перишич и така топката стигна до Лукаку, който отблизо я прати в неговата врата. Последваха силни минути за Интер. В 32-ата отборът организира контраатака, при която Лаутаро стреля с глава, но Симон Кяер също с глава изби топката преди тя да е преминала голлинията. Малко след това Барела и Лукаку направиха пропуски.
В 44-ата Лаутаро пробва шут отдалече, попаднал в обятията на Донарума. Веднага след това Милан проведе опасна атака, като топката достигна до Ернандес, който обаче се засуети и не успя да стреля. В добавеното време Лукаку беше много близо до ново попадение, но след центриране от корнер ударът му с глава мина в близост до вратата.
В началото на втората част удар на Лаутаро мина високо над вратата. Малко след това Ашраф Хакими  за пореден път надигра Тео Ернандес, но Исмаел Бенасер пресече неговия пас към аржентинеца. В 56-ата минута Леао завърши контраатака на символичните гости с удар по земя, който излезе в аут. В 60-ата Артуро Видал центрира в наказателното поле, а Хакими изскочи от дълбочина и стреля с глава, но топката мина покрай вратата. Малко след това Барела отправи шут, който рикошира в противников играч и излезе в аут.
В 72-ата резервата Раде Крунич получи топката след контраатака, но я прати над вратата. Минута по-късно настъпи най-спорният момент в мача. Рикошет на Кяер позволи на Лукаку да изскочи сам срещу Донарума. Белгиецът усети контакт с вратаря и падна на земята, а съдията посочи бялата точка. Решението обаче беше променено, като вместо това беше отсъдена засада. В добавеното време именно Лукаку пропиля отлична възможност за изравнителен гол.
Така Милан е едноличен лидер в класирането с пълен актив от 12 точки, а Интер е на шестата позиция със 7 пункта на своята сметка.
 ИНТЕР - МИЛАН 1:2

0:1 Ибрахимович (13')
0:2 Ибрахимович (16')
1:2 Лукаку (29')

Интер: Ханданович, Д’Амброзио, Де Фрай, Коларов, Хакими, Брозович, Видал, Перишич, Барела, Лукаку, Лаутаро

Милан: Дж. Донарума, Калабрия, Кяер, Романьоли, Ернандес, Бенасер, Кесие, Салемакерс, Чалханоглу, Леао, Ибрахимович