Ямбол тръгна ударно и разби "моряците"

Отборът на Ямбол се развихри в първата си среща от новия сезон в НБЛ. Баскетболистите на старши треньора Тони Дечев записаха комфортен успех с 87:68 (20:14, 27:20, 16:15, 24:19) над Черно море Тича на домакинска територия в зала “Диана”. Ямболии достигнаха до успеха чрез чудесна балансирана игра в нападение, като цели петима играчи се разписаха с поне 10 точки. По този начин победителите откриха участието си в родното първенство с победа, докато поражението е второ поред за варненци, след като в първия кръг бяха надиграни и от Академик (Пловдив).

Ямбол започна мача почти без грешка и поведе с 8:3 чрез мотора на тима Андрей Иванов, който наниза шест точки в началото. Проблемите на гостите от Варна нямаха намерение да изчезват и отборът остана със само три отбелязани точки до преполовяването на частта. Уверените домакини пък увеличиха разликата в резултата на двуцифрени размери след две поредни тройки на Евгени Василев и Ерик МакГил - 16:5 и прекъсване за варненци. След таймаута новото попълнение на Ямбол Иван Лилов направи официалния си дебют за тима, след като бе привлечен преди няколко дни. Черно море намали изоставането си до шест точки в самия край на частта чрез тройки на Пламен Алексиев и Веселин Георгиев - 20:14 след първата четвърт.
Ямболии продължаваха да бъдат по добрият отбор на паркета и стартираха втората част със серия от 12:4, чрез която си осигуриха 14 точки преднина за 32:18. Веселин Георгиев не спираше да вдъхва кураж на тима си с нова лекция от далечна дистанция - две поредни тройки, съкращавайки дефицита на варненци до девет точки - 38:29. Домакините не се стреснаха от действията на съперника си и отговориха със седем поредни точки, създавайки разлика от 16 точки в резултата - 45:29. Мартин Коцев и Александър Янев свалиха разликата до 11 точки, но Георги Герганов прелетя през защитата на гостите, за да оформи крайното 47:34 преди началото на третата четвърт.

Черно море отново се опита да съкрати разликата на едноцифрените размери, но и тази възможност се оказа безуспешна за гостите. Георгиев и Янев свалиха разликата до осем точки при 56:48, но Ямбол записа нова серия от 7:0, с която си върна 15-точковия аванс. В малкото оставащо време от периода Георгиев отбеляза един от двата си наказателни удара, за да оформи крайното 63:49 след 30 минути игра. Последната част започна по вкуса на домакините - Дарин Иванов и Уили Атууд повишиха аванса на Ямбол на 20 точки, а тройка на Джон Рос около минута по-късно окончателно уби интригата в срещата - 72:50 и 4:44 на часовника. До края на двубоя не се случи нищо интересно и Ямбол триумфира с краен резултат 87:68.
Ерик МакГил наниза 14 точки за победителите, Джон рос добави 13 пункта, 8 борби и 5 асистенции, Андрей Иванов оформи “дабъл-дабъл” от 12 точки и 11 борби, а Уесли Атууд и Иван Лилов също реализираха по 12 пункта. За Черно море Милош Чойбашич вкара 14 точки и грабна 9 борби, Веселин Георгиев допълни с 13 точки, а Александър Стойков вкара 10 пункта.

ЯМБОЛ 87:68 (20:14, 27:20, 16:15, 24:19) ЧЕРНО МОРЕ ТИЧА
ЯМБОЛ: Джейк Рос 13, Дарин Иванов 9, Евгени Василев 6, Стоян Петков 2, Андрей Иванов 12 (Ерик МакГил 14, Иван Лилов 12, Уили Атууд 12, Стилиян Иванов 4, Георги Герганов 2, Андон Вачев)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Тони Дечев
ЧЕРНО МОРЕ ТИЧА: Лъчезар Димитров 6, Александър Стойков 10, Веселин Георгиев 13, Александър Янев 7, Милош Чойбашич 14 (Пламен Алексиев 6, Мартин Коцев 5, Берк Мехмед 5, Мартин Стефанов 2, Михаил Молдов, Цветомир Куртев, Христо Ганчев)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Галин Стоянов