ВАР и милиметри решиха дербито на Мърсисайд да завърши без победител (видео)

237-ото дерби на Мърсисайд завърши без победител, след като Евертън и Ливърпул направиха зрелищно 2:2 на "Гудисън Парк". в двубой от петия кръг на Висшата лига. Шампионите на два пъти повеждаха в резултата чрез Садио Мане (3') и Мохамед Салах (72'), но лидерът в Премиър лийг изравняваше посредством Майкъл Кийн (19') и Доминик Калвърт-Люин (81'). Двубоят бе белязан от решаващи намеси на ВАР. Технологията първо отсъди засада с милиметри на Ван Дайк в ситуация, в която централният бранител на Ливърпул бе фаулиран в наказателното поле от Джордан Пикфорд, след което получи контузия. В добавеното време по същия начин ВАР отмени гол на Джордан Хендерсън. "Карамелите" завършиха с 10 човека след червен картон на Ричарлисон в 90-ата минута.

"Червените" вече са в серия от 23 мача във всички турнири без поражение в дербито, а от последната победа на Евертън изминаха точно 10 години.
Карло Анчелоти направи две промени в сравнение с последния шампионатен мач. Алан и Андре Гомеш започнаха за сметка на Том Дейвис и Гилфи Сигурдсон. Новото попълнение Бен Годфри остана на пейката за началото.

Голямата новина в състава на Юрген Клоп бе завръщането на Жоел Матип в центъра на отбраната. За него това бе първи мач от началото на сезона. Тиаго Алкантара и Садио Мане, които бяха дали положителни резултати на тестовете за коронавирус, заради което бяха поставени под карантина, също започнаха. Капитанът Джордан Хендерсън се възстанови от контузията си и бе част от титулярния състав. Джо Гомес, Жоржиньо Вайналдум и Диого Жота бяха на скамейката за началото. Наби Кейта остана извън групата заради положителен резултат на теста за коронавирус.
Шампионите започнаха изключително мотивирано и почти не даваха шанс на своя съперник да играе с топката. В третата минута гостите разиграха много добре. Александър-Арнолд разтегли от десния към левия фланг, където Робъртсън овладя, преодоля Коулмън и след това центрира ниско към Мане. Сенегалецът засече отблизо, пращайки топката под напречната греда.
В шестата минута имаше нова интересна ситуацията пред вратата на Евертън. Центриране на Фабиньо към далечната греда стигна до Ван Дайк, който бе пометен от Пикфорд. Стражът извърши нарушение, но ситуацията бе разгледаната за засада на холандеца. След намесата на ВАР бе отсъдена такава, макар че положението бе много тънко. Лошата новина за шампионите обаче бе, че коляното на Ван Дайк се усука при това единоборство и централният бранител трябваше да напусне терена. Мястото му бе заето от Джо Гомес. Пикфорд пък се измъкна без никакво наказание за грубото си влизане в краката на своя съперник, когото в крайна сметка контузи.
Евертън опита да отговори и Калвърт-Люин на два пъти се озова на стрелкова позиция. Първо ударът му с глава мина над вратата, а след това Адриан изби в корнер след неуверена намеса. При последвалия ъглов удар стражът на Ливърпул за пореден път сгреши, като първо остана на голлинията си, а след това не успя да избие изстрела с глава на Майкъл Кийн, който бе в неговия обсег.
В 25-ата минута Александър-Арнолд изпълни много добре пряк свободен удар, но Пикфорд реагира блестящо и изби.
Домакините също трябваше да направят принудителна смяна, след като Шеймъс Коулмън получи разтежение и бе заменен от Бен Годфри.

В 33-тата минута Тиаго отправи хубав удар от около 22 метра, но топката профуча встрани. Последва нова голова възможност за Ливърпул. Робъртсън за пореден път проби отляво и подаде към Мане, който обаче не успя да намери опразнения ъгъл и стреля встрани от далечната греда.
Към края на полувремето и Хендерсън пропиля добър шанс, след като първо не успя да нацели добре топката отблизо, а след това нямаше късмет и се сблъска по болезнен начин с Годфри.
Ливърпул започна по-добре и втората част. В 48-ата минута хубав изстрел на Хендерсън профуча на сантиметри над напречната греда. Две минути след това и Евертън имаше чудесна възможност. Хамес центрира много добре към Калвърт-Люин, който обаче не успя да засече топката непосредствено пред Адриан.
В 59-ата минута Ричарлисон засече с глава от малък ъгъл центриране на Хамес, но топката среща близката греда.
В 65-ата минута Хамес отново сътвори нещо интересно, нанасяйки техничен удар от границата на наказателното поле. Адриан този път внимаваше и изби.
След известно затишие Ливърпул нанесе своя удар в 72-рата минута. Хендерсън центрира отдясно, а Мина опита нелепо изчистване с пета, с което сложи топката на крака на Салах. Египтянинът я посрещна от въздуха и с мощен удар я прати в ъгъла, отбелязвайки своя гол №100 за Ливърпул.

Пет минути след това Пикфорд за втори път днес спаси отбора си от сигурен гол, след като изби с една ръка добре насочен удар с глава отблизо на Матип. В 79-ата Пикфорд парира и силен удар на Салах.
Две минути след това Калвърт-Люин изравни с поредния си гол от началото на сезона. Този път нападателят засече с глава центриране на Дин отляво. Централните бранители на Ливърпул останаха далеч - 2:2.

Гостите можеха много бързо отново да си върнат предимството, след като Жота изведе Мане и сенегалецът веднага се опита да завърши в далечния ъгъл, но Пикфорд отново се намеси добре и спаси.
В 90-ата минута Рачарлисон получи заслужен директен червен картон след грубо влизане в краката на Тиаго Алкантара.

В добавеното време Хендерсън си помисли, че е отбелязал победен гол, но попадението бе отменено след намесата на ВАР заради изключително тънка засада на Мане. Ситуацията бе подобна на тази при нарушението срещу Ван Дайк през първата част и явно ставаше дума за сантиметри, но технологията реши тези положения в полза на домакините.