Нефтохимик с втора победа в Бургас след труден успех над ЦСКА (снимки)

Волейболният шампион на България Нефтохимик 2010 (Бургас) се наложиха над ЦСКА с 3:1 (25:23, 25:19, 25:27, 25:21) във втория си мач от Група 1 от квалификационните турнири за определяне на първа и втора осмица в Суперлигата за сезон 2020/21, игран тази вечер в зала "Младост".

Така бургазлии са почти сигурни за първата осмица на Суперлигата, след като еднолично начело с 2 победи от 2 мача и 6 точки. ЦСКА пък е 3-и с 2 точки след 1 победа и 1 загуба, с колкото е и 2-ия Дунав (Русе), но с 4 точки. Утре (16 октомври), в последния ден на турнира, Нефтохимик ще играе с русенци, а "червените" с Тетевен Волей, който вече е сигурен за втората осмица. Срещите са съответно от 18,30 и 16,00 часа.

Само победителят в в групата ще се класира директно за първата осмица на Суперлигата. А класиралите се на 2-ро и 3-то място ще продължават битката, като ще играят помежду си в серия до 2 победи от 3 мача, като се зачита и срещата между двата тима в групата.

Нефтохимик диктуваше играта в първата част с преднина от няколко точки до 18:14, след което "червените" рискуваха сервиса и намалиха пасива си до точка при 22:23. Последва равностойна игра, но шампионите показаха класа в важния момент. В крайна сметка домакините взеха гейма с 25:23 след успешна атака на Денис Карягин. Във втората част армейците не се отказаха и започнаха ударно с 3:0, като продължиха да диктуват играта до 10-а точка. Треньорът на Нефтохимик Николай Желязков потърси промяна, като пусна в игра Мирослав Градинаров на поста диагонал. Така бургазлии направиха обрат и поведоха с 18:12, Последва обаче нова силна серия на ЦСКА, които намалиха до 19:21. Шампионите, обаче, отново надделяха във последните минути за крайното 25:19.

ЦСКА показа своите възможности в третата част, когато преклониха шампионите. "Червените" поведоха с 6:2 след серия от сервиси на Георги Татаров. Това даде увереност на съотборниците му и армейците продължиха да водят, като разликата набъбна до 18:13 в тяхна полза. Шампионите "се окопитиха", засилиха сервиса и стигнаха до равенство при 18:18. Армейците продължиха да натискат и поведоха с 23:20, но след това допуснаха грешки, които доведоха до 24:24. Все пак, волейболистите на ЦСКА успяха да се преборят за гейма и го спечелиха с 27:25 след отлични изяви на Мартин Павлов. В четвъртата част Нефтохимик не допусна повече изненади. Въпреки, че "червените" натискаха и водеха до 15:13, след това бургазлии най-сетне намериха ритъма си, наложи волята си и спечелиха след 25:21 и 3:1.

Най-полезни за Нефтохимик станаха Николай Николов (3 блока, 2 аса и 57% ефективност в атака) и Илия Петков (5 блока! и 67% ефективност в атака) с по 13 точки за победата.

За ЦСКА над всички бе Димитър Димитров с 22 точки (5 блока!, 1 ас и 43% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - ЦСКА 3:1 (25:23, 25:19, 25:27, 25:21)
НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев 6, Жани Желязков 5, Денис Карягин 11, Златко Кьосев 6, Илия Петков 13, Николай Николов 13 - Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров 8, Стефан Георгиев 2, Мартин Пенев 2, Валентин Братоев 1)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
ЦСКА: Делчо Раев, Димитър Димитров 22, Георги Татаров 15, Мартин Павлов 9, Андрей Христов 5, Красимир Георгиев 13 - Валентин Пейчев-либеро (Даниел Минков 2, Християн Великов, Димитър Ковачев)
Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ.

Снимки: Фейсбук на Национална Волейболна Лига/National Volleyball League