Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Петручи с втора победа в MotoGP след безгрешно каране в мократа ГП на Франция

Данило Петручи (Ducati) записа своята втора победа в клас MotoGP след едно доминантно каране по време на Гран При на Франция, която се проведе на мократа писта „Льо Ман“. Алекс Маркес (Repsol Honda) също се ориентира перфектно в трудните условия и се поздрави с първа визита на почетната стълбичка в кралския клас, след като финишира втори, а подиумът бе допълнен от Пол Еспаргаро (KTM).

Четвърти остана Андреа Довициозо (Ducati), който имаше много слаби последни турове, в които загуби две позиции и за малко не остана пети, но успя да си върне четвъртото място от Мигел Оливейра (Tech 3 KTM).

В крайна сметка желанието на португалеца да изпревари Довициозо му коства класиране в топ пет, след като той бе изпреварен от Йоан Зарко (Avintia Ducati) в последния завой на надпреварата.

Въпреки че остана на четвърто място днес, Довициозо си тръгва от Франция с високо вдигната глава, тъй като той успя да скъси изоставането си в генералното класиране при пилотите благодарение на слабите представяния на Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT) и Жоан Мир (Suzuki), които днес участваха в своето първо мокро състезание на мокра настилка в кралския клас. В борбата за титлата, Куартараро продължава да води, с актив от 115 точки, като преднината му пред Мир е 10 точки, докато Довициозо изостава с 18 спрямо френския състезател.

От първо място днес потегли лидерът в генералното класиране и местен любимец Куартараро, който си подели първата стартова редица с Джак Милър (Pramac Ducati) и евентуалния победител Петручи.

Куартараро тръгва първи в домашната Гран При на Франция

А състезанието във Франция бе е едва третото от началото на сезона, което ще бъде наблюдавано от фенове, като на пистата днес присъстваха 4 550 зрителя.

Стартът на надпреварата е отложен за неопределено време, след като над пистата започна да вали по-малко от 5 минути преди планирания старт.

Този валеж превърна ГП на Франция в първото състезание, което стартира на мокър асфалт от ГП на Валенсия през 2018 година.

Старт на състезанието! Кал Кръчлоу (LCR Honda) направи най-доброто потегляне, но не успя да задържи ранното си водачество спрямо Милър, който в средата на първия тур водеше пред Петручи и Андреа Довициозо (Ducati).

Валентино Роси (Yamaha) падна от своя мотоциклет в третия завой на надпреварата, като това е трето поредно състезание, в което Доктора се озовава на асфалта.

До края на първия тур Милър загуби лидерството от Петручи, който е известен като един от топ пилотите на мокро.

След две обиколки Петручи и Довициозо бяха в челото на колоната, като директно зад тях бе Милър. Четвърти бе Пол Еспаргаро, а на пета позиция се намираше, стартиралият 16-ти Алекс Ринс (Suzuki).

Петицата в края на третия тур бе затворена от Куартараро, но още в третия завой на следващата обиколка французинът загуби петото място от Кръчлоу.

До края на четвъртия тур потеглилият първи представител на домакините се смъкна до десетото място, след като загуби места и от Брадли Смит (Aprilia), Маркес и Оливейра.

Отпред 18 обиколки преди финала, Петручи продължи да води пред Довициозо и Милър, докато Ринс скъсяваше с главоломни темпове преднината на трите мотора на Ducati. Испанецът бе по-бърз с приблизително 0.3-0.4 секунди на обиколка спрямо триото на марката от Болоня пред себе си.

В края на деветия тур, Смит загуби контрол над своя мотоциклет в последния завой и се озова на земята, което върна Куартараро обратно в десетката.

Присъствието на французина в топ 10 обаче продължи едва две обиколки, след като той бе изпреварен от своя сънародник Зарко на първия завой в 11-та обиколка.

Точно в средата на състезанието, Ринс успя да се залепи за групата на Ducati в борбата за победата.

В началото на 15-та обиколка Ринс се справи с Милър и се изкачи в топ три, но още в седмия завой австралиецът успя да си върне третото място.

Тази борба в челото позволи на Пол Еспаргаро и Маркес да скъсят дистанцията до водачите, като Маркес бе по-бърз с 1.3 секунди от лидера Петручи.

Девет тура преди края в челото се случиха няколко промени на позиции. Първо Довициозо изпревари Петручи в първия завой, но до края на обиколката Петручи си върна водачеството, докато Дови загуби още две места от Милър и Ринс, след много късни спирания за австралиеца и испанеца за деветия завой.

Още в следващата обиколка обаче, Милър загуби всякакви шансове за победата, след като неговият мотоциклет получи технически проблем и австралиецът нямаше друг избор освен да прекрати своето участие.

Обратите в Гран При на Франция не спряха до там, Ринс се озова на асфалта в третия завой на 20-та обиколка, което отново върна Довициозо на второто място. Италианецът обаче бе подложен под огромно напрежение от Маркес, който се озова на изненадващо трето място.

Цялото това разбъркване на позиции позволи на Петручи да отвори комфортен аванс от 2.0 секунди пред своя съотборник пет тура преди края.

Три обиколки преди финала Маркес се изкачи на второто място след великолепно изпреварване срещу Довициозо в техничния първи сектор на френското трасе.

Трудностите за Довициозо в заключителните турове продължиха, като в предпоследния тур той загуби позиция и от Пол Еспаргаро, докато отпред Маркес скъси цели шест десети от преднината на Петручи само в 25-та обиколка.

Край на състезанието! Петручи се поздрави със своя втори успех в MotoGP след великолепно каране на мократа писта „Льо Ман“, Маркес записа своя първи подиум в кариерата в кралския клас, докато Пол Еспаргаро допълни подиума във Франция.

Шампионатът в MotoGP продължава следващата седмица с Гран При на Арагон, като надпреварата е от 15:00 часа българско време идната неделя.