Гилфи Сигурдсон уби мечтите на Румъния и изпрати "викингите" на финал срещу Унгария (видео)

Четвъртфиналистът от Евро 2016 Исландия победи с 2:1 Румъния в полуфинал 1 от плейоф "А" за класиране на Европейското първенство през следващата година. "Викингите" заслужено спечелиха в Рейкявик, а герой за домакините бе Гилфи Сигурдсон. Играчът на Евертън отбеляза и двата гола за Исландия през първата част. Александру Максим намали от дузпа в 63-тата, но това не бе достатъчно за румънците. Така Исландия ще играе на финала с отбора на Унгария, който, за съжаление, победи с 3:1 България в София. Маджарите ще бъдат домакин в тази двубой.

Капитанът Гунарсон се завърна в халфовата линия на Исландия, а Виктор Палсон се премести на обичайната си позиция отдясно на отбраната. Алфред Финбогасон и Гилфи Сигурдсон действаха в атака за домакините.

В състава на Румъния също нямаше изненади. Роденият в Португалия капитан на ЧФР Клуж Марио Камора дебютира за националния отбор на северните ни съседи. Левият бек е на 34 години. Играчите на Лудогорец Драгош Григоре и Клаудиу Кешерю останаха на резервната скамейка, като нападателят се появи десетина минути преди края.
Гостите започнаха малко по дейно, но в 17-ата минута Гилфи Сигурдсон откри резултата. Играчът на Евертън получи с гръб към вратата, но добре се обърна и стреля с левия крак от границата на наказателното поле, пращайки топката в долния десен ъгъл на вратата на Татарушану.
В 27-ата минута Финбогасон бе изведен зад гърба на отбраната на Румъния и за втори път прати топката в мрежата зад Татарушану, но попадението бе отменено заради засада след проверката, направена от ВАР.
Десет минути преди почивката обаче по-добрата игра на "викингите" в нападение бе материализирана с нов гол на Сигурдсон. Този път "десетката" получи добро подаване от Финбогасон, овладя на гърди и стреля много технично в далечния ъгъл - 2:0.
В началото на втората част исландците пропуснаха още три много добри положения. Първо страхотен изстрел на Магнусон от 35 метра профуча над вратата, след което удар с глава на Арнасон премина встрани, а в 58-ата минута Трьойстасон излезе очи в очи с Татарушану, но не успя да го преодолее. Тази ситуация дойде след контраатака, последвала центриране на Хаджи от свободен удар. Впоследствие видеоасистентите сигнализираха за спорна ситуация в наказателното поле на Исландия при въпросното центриране. След дълго разглеждане на ситуацията Скомина отсъди дузпа в ползва на Румъния заради удар с лакът на Рагнар Сигурдсон  в главата на Бурка. Максим бе точен от бялата точка, намалявайки аванса на домакините.
Исландия: Халдарсон, Палсон, Р. Сигурдсон, Арнасон, Х, Магнусон, Трьойстасон, А. Гунарсон, Б. Бяртнасон, Гудмундсон, Сигурдсон, Финбогасон

Румъния: Татарушану, Манеа, Балаша, Бурка, Камора, Станчиу, Крету, Максим, Деак, Алибек, Митрица