Северна Македония подчини Косово и е на един мач от Евро 2020 (видео)

Северна Македония победи с 2:1 Косово и е все по-близо до дебютно участие на европейско първенство. Полуфиналният плейоф между двата тима в Скопие беше много напрегнат, а всички голове паднаха преди почивката. Бенямин Кололи си вкара автогол в 16-ата минута, Флоран Хадергьонай изравни в 29-ата, но в 33-ата Дарко Велкоски заби попадението, оказало се победно за домакините.

В навечерието на сблъсъка и от двата лагера заявиха, че това е най-важният мач в историята им като самостоятелни държави. Македонците никога не са били толкова близо до класиране на голямо първенство, а Косово стана член на УЕФА само преди 4 години и оттогава селекцията постоянно прогресира.
Домакините нямат загуба у дома от 17 месеца, а косоварите спечелиха за последно на чужд терен срещу България в София - 3:2.

Легендата на македонския футбол Горан Пандев не беше в оптимална кондиция, но наставникът Игор Ангеловски му гласува доверие от първата минута. Илия Несторовски беше другият нападател, а в халфовата линия стартираха Стефан Ристовски, Бобан Николов, Ариян Адеми, Езджан Алиоски и Енис Барди.
Големият отсъстващ в състава на Косово беше Милот Рашица, но освен него ги нямаше новото попълнение на Лацио Ведат Мурики и защитникът на Наполи Амир Рахмани. Селекционерът Бернард Шаланд заложи в предни позиции на Атде Нухиу, а зад него действаха Флоран Хадергьонай, Берсан Селина и Арбер Зенели.

Първото полувреме беше доста зрелищно. В 16-ата минута Ристовски напредна отдясно и опита удар по диагонала, а топката се отклони от крака на Кололи и влезе във вратата на гостите. Косоварите отговориха в 29-ата минута с изравнително попадение на Хадергьонай. Той се разписа след липса на комуникация в защитата на Северна Македония и от около 30 метра прехвърли Столе Дмитриевски.
В 33-ата минута Енис Барди центрира, а Велкоски с глава върна преднината на македонците - 2:1. Голът беше първи за футболиста на Риека в 23-ия му мач за националния отбор. В края на полувремето Косово атакуваше по-опасно, но без да стигне до реална възможност за изравняване.

След почивката в игра за Косово влезе бързият Елбасан Рашани на мястото на Нухиу. Бейтуали от домакините пък се контузи и беше заменен от бившия защитник на Славия Кире Ристевски. В 54-ата минута Пандев прати топката във вратата, но попадението му правилно бе отменено заради засада.
Зенели в 59-ата минута беше близо до втори гол за Косово, но шутира встрани от вратата. В 62-ата Ариянет Мурич спаси гостите след удар на Пандев. Малко по-късно още още един гол на Северна Македония не беше зачетен, а гостите все по-често губеха единоборствата в средата на терена.

В последните 20 минути косоварите се поумориха и не намериха сили за финален щурм. Удари на Фидан Алити и Едон Жегрова не затрудниха Димитриевски, а добрите намеси на Мурич запазиха интригата. В крайна сметка Северна Македония удържа победата и ще спори за място на еврофиналите с Грузия.