Григор преклони глава пред Циципас на 1/8-финалите в Париж

Първата ни ракета Григор Димитров отпадна на 1/8-финалите на "Ролан Гарос" след поражение от гръцкия тенисист Стефанос Циципас с 3:6, 6:7 (9), 2:6. Двубоят на централния корт "Филип Шатрие" продължи 2 часа и 26 минути, като вторият сет бе изключително интересен и оспорван, но Циципас успя да надделее в него и това вероятно бе решаващият момент в срещата.

Поставеният под №18 хасковлия и петият в схемата грък досега не бяха играли помежду си. И двамата търсеха първо участие във фазата на последните 8 в Париж, като Циципас миналата година достигна именно до осминафиналите, а Григор сега за първи път в кариерата си успя да преодолее третия кръг на French Open. В крайна сметка напред продължава 22-годишният Циципас.

Първи сет

Мачът започна със сервис на Циципас. Първите две точки бяха много добре изиграни от Григор, но след това, с помощта най-вече на три поредни блестящи сервиса, 22-годишният грък обърна гейма от 0:30 и взе подаването си. Първата точка за пробив в мача се откри пред Циципас още в първото подаване на Димитров. Григор отрази брейкпойнта с хубав сервис, който съперникът му не успя да върне, но последва двойна грешка на 29-годишния хасковлия и това означаваше нов шанс за гърка. Димитров допусна грешка при следващото разиграване и първият пробив бе факт, а секунди след това резултатът стана 3:0 за Циципас.

В четвъртия гейм сервиращият Григор допускаше грешка след грешка, но все пак успя да обърне резултата от 15:40 и съкрати аванса на противника си на 1:3. Циципас обаче набързо направи резултата 4:1 и запази комфортния си аванс в резултата. След това Димитров пак трябваше да обръща гейм, в който сервираше. Хасковлията изоставаше с 0:30, но с 4 поредни точки измъкна подаването си - 2:4. Циципас обаче печелеше с твърде голяма лекота собствените си подавания и резултатът бързо стана 5:2.
При 3:5 Григор се сдоби с първите си точки за пробив в мача - 15:40. Циципас се добра до 40:40, но следващата точка бе изиграна брилянтно от Григор, който с чудесен ретур "извика" Циципас на мрежата, а след това го "финтира" с бекхенд по правата - трети шанс за брейк. При следващата точка гръцкият тенисист имаше сериозна доза късмет, като след негов удар топката коварно тупна в полето на Григор след досег с мрежата. Димитров успя да играе с топката, но загуби точката, а после Циципас удържа подавенето си, с което взе и първия сет - 6:3.

Между първия и втория сет Циципас повика физиотерапевт на корта, който му капна капки в очите.

Втори сет:

Втората част започна с размяна на геймове без пробиви и без особени трудности за сервиращите. Така Григор се оттегли с лек аванс от 2:1 в резултата на първата почивка в частта. Двойна грешка на Димитров за 15:40 в петия гейм донесе две поредни точки за пробив на Циципас, но хасковлията се добра до дюс. Въпреки че имаше проблеми с вкарването на първи сервис, Григор отрази още един брейкпойнт и се пребори за 3:2.

Резултатът продължаваше да се движи гейм за гейм без пробиви, като Григор играеше стабилно, но малко не му достигаше, за да затруднява по-сериозно противника си на ретур. Димитров правеше каквото може, за да притисне съперника си при сервис на Циципас, но гъркът се измъкваше и в крайна сметка втората част трябваше да се реши след тайбрек.

Двамата изиграха маратонски, 15-минутен, много вълнуващ тайбрек, който за съжаление бе спечелен от Циципас. Тайбрекът започна лошо за Григор, който загуби първите три точки. Димитров обаче бързо се съвзе от неприятното начало и успя да изравни за 4:4. Веднага след това хасковлията имаше чудесна възможност да излезе напред в резултата, но допусна да бъде надигран на мрежата от съперника си. При 6:5 за Циципас двамата изиграха страхотна точка, която в крайна сметка бе спечелена от българина, който играеше смело в тези минути и това за малко да му се отплати.
При 8:7 Димитров имаше първи сетбол, но го пропусна. При 9:8 милиметри не достигнаха на хасковлията, който реши да вземе инициативата в разиграването и потърси уинър от форхенд, но топката излезе съвсем мъничко в аут пред погледа на безпомощния Циципас - 9:9. При 9:10 Григор вече трябваше да отразява мачбол и въпреки че си създаде печеливша позиция, допусна лека грешка, като изпрати топката в мрежата с форхенд по правата - 11:9 и 2:0 сета за Циципас.

Третият сет започна с леко забавяне, след като и двамата влязоха за кратко в съблекалните.

Трети сет:

Третата част започна зле за Димитров, който допусна ранен пробив и това позволи на Циципас да си изгради солиден аванс от 3:0. Нещата продължаваха да се развиват зле за българина и в четвъртия гейм се стигна до 15:40. Въпреки това Григор не се предаде и се пребори за 1:3. И в шестия гейм Григор трябваше да положи много усилия, за да спаси подаването си, но все пак Димитров се пребори за 2:4.

Циципас обаче продължаваше да е безупречен в своите сервис-геймове и въпреки че седмият гейм мина през дюс, при 2:5 Григор бе задължен да спечели подаването си. Григор изглеждаше примирен в осмия гейм в сета и бекхенд в мрежата на българина при 15:40 сложи край на мача, а Циципас за първи път в кариерата си се класира за 1/4-финалите на “Ролан Гарос”. Там той ще играе с поставения под №13 руснак Андрей Рубльов, който надви унгареца Мартон Фучович с 6:7 (4), 7:5, 6:4, 7:6 (3).