Да си спомним: 50 години от среброто на България на световното първенство в София

Днешният ден, 2 октомври, е паметен за мъжкия ни волейбол! На тази дата през 1970 година мъжкият национален отбор по волейбол на България става сребърен медалист на световното първенство в София!

Мондиалът се провежда от 20 септември до 2 октомври 1970 година, домакин е България, а с срещите се играят в градовете София, Ямбол, Хасково и Кърджали. Участие взимат 24 отбора, а шампион става отборът на ГДР.

България е много близо до титлата, като в последния мач от заключителната фаза срещу тимът на ГДР нашите изостават с 1:2 гейма, но в четвъртия буквално прегазват противника с 15:4  и се стига до решителен пети гейм. В тайбрека българите са във вихъра си и започват феноменално с 10:1 и 13:5. В този момент тимът на България почти докосва титлата... но тя се изплъзва. Настъпва най-големият шок за всички специалисти и любители на волейбола от цялата ни страна. Токът спира, а след подновяването на играта ГДР прави невероятен обрат, какъвто няма аналог в историята. Съперникът печели гейма с 16:14, а с това и крайната победа с 3:2 гейма.

Националният ни тим остава със сребърните медали, като въпреки разочарованието това е едно от най-големите постижения във волейболната ни история!