Нефтохимик със страхотен обрат срещу Задруга в ШЛ (галерия)

Волейболният първенец на България Нефтохимик (Бургас) записа първа победа в квалификациите на най-силния европейски клубен турнир - Шампионската лига за мъже.

Момчетата на треньора Николай Желязков направиха страхотен обрат и надделяха над домакините от австрийския Задруга (АйХ/Доб) с
3:2 (25:20, 13:25, 21:25, 25:18, 15:13)
във втория мач помежду им от турнира в Група D от 1-ия предварителен кръга на ШЛ, игран тази вечер в зала "Юфа Арена" в Блайбург.
Въпреки успеха, бургазлии остават на последното място във временното класиране в групата с 1 победа, 2 загуби и 2 точки до момента и без шансове за продължаване напред в ШЛ.
От друга Задруга е на второ място във временното класирането също с 1 победа и 2 загуба, но с 4 точки, като запазва минимални реални шансове за класиране за 2-ия предварителен кръг на ШЛ, за който ще продължи само победителят в групата.
Утре (1 октомври) Нефтохимик има да изиграе и последната си среща на турнира в Блайбург - срещу руския гранд Динамо (Москва), с националът Цветан Соколов в състава. Срещата е от 20,00 часа българско време.

В първия двубой между двата тима бургазлии оказаха много сериозна съпротива и борба, но в крайна сметка загубиха също с 1:3 гейма. Австрийският тим пък ще изиграе втория си мач срещу Динамо в петък (2 октомври) от 21,15 часа.

Двата тима започнаха равностойно в първия гейм, но постепенно шампионите на България набраха инерция и взеха аванс, който се задържа до крайното 25:20. Втората част се разви по коренно различен начин и Задруга изравни геймовете след разгромното 25:13. Австрийският тим продължи със силната си игра и в третия гейм и независимо от усилията на бургазлии успяха да го вземат след 25:21.

Ролите се размениха в четвъртия гейм. Играчите на Николай Желязков заиграха много по-уверено и вкараха мача в тайбрек след убедителното 25:18. Там Нефтохимик започна много силно и поведе със 7:2 и 10:6. Наближавайки краят на мача, обаче, напрежението се покачваше и Задруга скъси разликата само на едва точка при 13:12. Все пак, волейболистите на Нефтохимик запазиха хладнокръвие и спечелиха тайбрека с 15:13, а с това и мача с 3:2.

Много силен мач за Нефтохимик изиграха Жани Желязков (1 блок и 53% ефективност в атака) и капитанът Николай Николов (2 блока и 54% ефективност в атака) с 18 и 17 точки за победата.

За тима на Задруга Конрад Формела (3 блока, 1 ас, 59% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) и Максимилиан Ландфарер (2 блока, 1 ас, 52% ефективност в атака и 22% позитивно посрещане) реализираха по 20 точки, но и това не беше достатъчно за успеха.

ЗАДРУГА (АЙХ/ДОБ, АВСТРИЯ) - НЕФТОХИМИК (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) 2:3 (20:25, 25:13, 25:21, 18:25, 13:15)
ЗАДРУГА: Блажей Подлесни 2, Матю Пасалънт 16, Конрад Формела 20, Максимилиан Ландфарер 20, Виктор Уго Миранда 5, Лукас Кююл 1 - Мануел Щайнер-либеро (Михал Хрушка 1, Регън Аарън Фадърс 1, Нейч Пушник, Габриел Ферейра Гарсия 2, Ноел Красинг)
Старши треньор: МАТИАС ХАФНЕР
НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 6, Жани Желязков 18, Мирослав Градинаров 10, Денис Карягин 10, Николай Николов 17, Илия Петков 7 - Ивайло Лалов-либеро (Златко Кьосев 3, Венцислав Трифонов, Мартин Пенев, Стефан Георгиев, Кристиан Петров-либеро)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.

СНИМКИ: CEV.EU