На този ден – Паметен успех на Ботев (Пд) над Барселона

На 30 септември 1981 година Ботев (Пловдив) изиграва един от най-големите си мачове в Европа. Младият отбор (Пики Юруков, Митко Младенов и Марин Бакалов нямат навършени 20 години, Коце Костадинов и Георги Славков са на по 21) е напът да направи невъзможното срещу Барселона. В състава на гостите блестят германецът Бернд Шустер и датчанинът Алан Симонсен. Там са и Виктор Муньос, както и нападателят Енрике Кини.

През първото полувреме “канарчетата” обсаждат тотално вратата на Педро Артола. В 35-ата минута е отсъден пряк свободен удар за Ботев за нарушение срещу Зехтински. Зад топката застава Георги Славков, който също като Зехтински е цар на фауловете. Славков блестящо насочва топката в очертанията на вратата и тя се оплита в мрежата – 1:0.
След това реферът Шотерс отменя гол на Коце Костадинов в 40-ата минута, а малко по-рано е подминато и нарушение срещу футболиста на Ботев в наказателното поле.
Младият жълто-черен отбор отпада от надпреварата, но остава гордостта от достойното представяне срещу един от най-мощните клубове в Европа.