Тотнъм си отмъсти на Челси при дузпите и продължава напред за Купата на лигата (видео)

Отборът на Тотнъм първи се класира за 1/4-финалите на Купата на лигата, след като отстрани Челси на своя стадион. В редовното време лондонското дерби завърши 1:1 след попадения на Тимо Вернер (19') и Ерик Ламела (83'), а при последвалите дузпи “шпорите” показаха по-здрави нерви и надделяха с общ резултат 6:5. Така те си отмъстиха на “сините” за загубата в полуфиналите на турнира през сезон 2018/19, която отново дойде след изпълнение на дузпи.

Преди срещата мениджърът на домакините Жозе Моуриньо призна, че “би искал да се бори за Купата на лигата, но не може” заради натоварената програма на отбора, който има мач и в четвъртък, но в Лига Европа. Неговите думи намериха отражение в състава му за мача, в който само вратарят Юго Лорис и защитникът Ерик Дайър запазиха титулярните си места от равенството 1:1 с Нюкасъл. Привлеченият от Реал Мадрид Серхио Регилон направи своя дебют за тима. Специалния обаче бе избрал да не заложи на типичен централен нападател тази вечер след контузията на Хюн Мин Сон и решението му да остави Хари Кейн на резервната скамейка. Вместо това атаката в схемата 3-5-2 бе водена от Ламела и Стивън Бергвайн. Подобно на своя колега, Франк Лампард също бе запазил само двама от титулярите след ремито 3:3 срещу Уест Бромич. Това бяха направилият отличен мач тогава Мейсън Маунт и звездата в нападение Тимо Вернер, който отново действаше на лявото крило, а централен нападател беше Оливие Жиру. Дебют записа новият вратар Едуард Менди, а друго ново попълнение - Бен Чилуел, за първи път започна като титуляр. Кай Хавертц, който отбеляза хеттрик в миналия кръг на турнира, този път бе резерва за сметка на Калъм Хъдсън-Одой.
Мачът започна с почти изцяло владеене на топката от страна на Челси. Първият удар дойде в 15-ата минута и беше дело на Мейсън Маунт, но той беше далече от целта. Малко след това и Хъдсън-Одой стреля, но в обятията на Лорис. В 19-ата минута Сесар Аспиликуета финтира сънародника си Регилон и прати топката към границата на наказателното поле. Там беше Вернер, който със силен шут по земя вкара първото си попадение за "сините" в официален мач. В 23-ата минута Жедсон Фернандеш нахлу опасно в наказателното поле, но Курт Зума успя да избие топката от краката му. Португалецът поиска дузпа, но такава не беше отсъдена. В 35-ата Ламела отправи удар по земя, който беше избит с крак от Менди.
Домакините започнаха втората част много по-добре. В 49-ата минута Бергвайн пробва изстрел, който излетя в аут. Секунди по-късно Тотнъм организира опасна атака, но Менди успя да избие в корнер силния шут на Регилон. В 53-ата минута Серж Орие също опита удар, оказал се неточен. Малко след това Бергвайн падна в наказателното поле с претенции за дузпа, но съдията отново си замълча. Атаките на "шпорите" продължиха, но противниковите защитници се справиха с тях. В 58-ата минута Аспиликуета нанесе удар, минал над вратата. В 71-ата Регилон стреля с глава, но не успя да нацели добре топката. Две минути по-късно последва шут на Вернер, който беше спасен от Лорис.
В 76-ата минута Хъдсън-Одой пробва да се разпише, но ударът му прелетя над вратата. Веднага след това Моуриньо бесен се отправи към съблекалните. Оказа се, че причината е Ерик Дайър, който напусна терена, за да отиде до тоалетната. Малко след това защитникът се върна в игра, а наставникът - на пейката. В 80-ата минута резервата Кейн направи първия си пропуск в мача. В 83-ата подаване на Регилон прехвърли няколко играчи, за да се озове в Ламела, който отблизо изравни резултата. До края на редовното време до нов гол не се стигна и така двата отбора пристъпиха към изпълнение на дузпи.
При тях и петимата избраници на Моуриньо бяха безпогрешни, като любопитното е, че първите четирима от тях стреляха в един и същи ъгъл. Само Кейн избра да се цели в другия ъгъл, но и неговият удар беше точен. Играчите на Челси също си вкарваха дузпите до петата в тяхна полза, когато шутът Маунт излетя встрани от вратата. Така “шпорите” можеха да празнуват своето класиране за 1/4-финалите на турнира, а Специалния едва за втори път в треньорската си кариера спечели дузпи в десетия си мач с тяхно участие.
ТОТНЪМ - ЧЕЛСИ 6:5 (1:1 в редовното време)

0:1 Вернер (19')
1:1 Ламела (83')