Вихрено начало за Пиронкова в Париж (видео + снимки)

Цветана Пиронкова започна с впечатляваща победа участието си на “Ролан Гарос”. Българката, която получи “уайлд кард” за основната схема на последния за годината турнир от “Големия шлем”, надделя над германката Андреа Петкович с 6:3, 6:3 след 73 минути игра.

33-годишната пловдивчанка нямаше никакви проблеми срещу Петкович, за която това бе първи турнир от октомври 2019 година. Германката дълго време лекуваше контузия в коляното и липсата на игрова практика си каза думата. Така Пиронкова взе реванш за загубата си от нея в групите на Турнира на шампионките през 2014 година, проведен в България. Тогава германката спечели и титлата.

Пиронкова стартира силно и поведе с 3:0, като не изпусна преднината си до края на първия сет. Във втората част българката пропиля ранен пробив аванс, но след това направи нова серия от три поредни гейма, за да поведе с 5:2, което се оказа решаващо.

Пиронкова доминираше и пласира 23 печеливши удара в срещата срещу едва 12 на 93-ата в света Петкович, полуфиналистка в Париж през 2014 година.

Това е 13-то участие на Цветана Пиронкова на “Ролан Гарос”, като през 2016-а тя записа най-доброто си представяне - четвъртфинал, който загуби от Ана Иванович.

С успеха днес пловдивчанката си осигури 84 хиляди евро и 70 точки за световната ранглиста, в която заема 157-о място.

Във втория кръг тя очаква победителката от мача между трикратната шампионка и номер 6 в схемата Серина Уилямс (САЩ) и Кристи Ан (САЩ) .

Цветана Пиронкова се завърна на корта през август след повече от три години пауза заради майчинство. Тя направи фурор на Откритото първенство на САЩ, където достигна до четвъртфиналите. Именно това нейно феноменално представяне убеди организаторите на турнира в Париж да й предоставят “уайлд кард”.

ПЪРВИ СЕТ

Две грешки от форхенд на Петкович донесоха ранен двоен брейк-бол за Пиронкова, която успя да го материализира моментално с много дълбок бекхенд-уинър по диагонала - 1:0. Германката продължи да бърка ударите си с предната страна на ракетата и пробивът бе затвърден без особени проблеми, като Цвети записа и първия си ас. Трудностите на 96-ата в света не спираха и съпротивата й към този момент беше незначителна - тя пак се озова в ситуация да отразява двоен шанс за брейк, като го предаде по най-лошия възможен начин с двойна грешка за 3:0.

Пиронкова се затрудняваше да вкарва първия си сервис в следващия гейм, а пък опонентката й се стремеше да е пределно агресивна и посрещаше втория начален удар доста навътре в корта. Тази агресия се отплати под формата на две възможности за брейк при 15-40, след като Цвети направи втората си грешка от форхенд в последните няколко минути. Първият брейк-бол бе отразен с красив бекхенд-уинър по правата (втори в гейма), а вторият - след грешка от бекхенд на Петкович. Двете преминаха през две равенства, в едното от които Пиронкова пропусна лесен смач за завършване на гейма, а малко по-късно тя пак си заслужи авантаж след поредния поразяващ бекхенд-уинър. За съжаление, германката повиши точността на отиграванията си и впоследствие дори стигна до шанс за пробив, който материализира след пресилен форхенд на Цвети - 3:1.

Петкович затвърди пробива си и се доближи още повече в резултата при 3:2. След неуспеха в предишния гейм, този път първият сервис на българката работеше по предназначение и тя спечели на нула за 4:2. Цвети стигна до нов шанс за пробив (двойна грешка на германката), който материализира майсторски с излизане на мрежата и завършващ форхенд по диагонала за 5:2.

За съжаление, Пиронкова не можа да приключи сета на свой сервис и след форхенд-уинър по обратния диагонал Петкович успя да върне един от пробивите - 5:3. Елегантна къса, марков бекхенд по диагонала и грешка от бекхенд-слайс на германката направиха така, че да се стигне до троен сетбол - 0-40. Още от първия шанс се възползва Цвети с пореден бекхенд-уинър по правата - 6:3 за 39 минути.

ВТОРИ СЕТ

Пиронкова започна много уверено втория сет. Страхотен нейн сервис затрудни максимално Петкович и Цвети дръпна в резултата с 15:0. Последва излизане на мрежата на българката и 30:0 в нейна полза, а малко по-късно тя спечели и този първи гейм.

Две поредни грешка на Петкович от форхенд в мрежата и двойна грешка поставиха Цвети в позицията за пробив и тя не изпусна възможността да поведе за 2:0.

Още в следващия гейм обаче Андреа върна пробива, въпреки добрата игра на Пиронкова.

Четвъртият гейм започна с преимущество на Пиронкова, която на два пъти повеждаше в точките, но съперничката й съумяваше да изравни, а след това и да спечели подаването си, за да изравни - 2:2.

Петият гейм мина под диктовката на българката, която максимално затрудняваше Петкович със сервиса си. След неин форхенд по диагонала Петкович германката изпрати топката в аут и резултатът стана 3:2 за Цвети.

В шестия гейм Пиронкова стигна до точка за пробив, която не пропусна да спечели и поведе с 4:2, след което затвърди пробива за 5:2.

Изправена пред възможността да загуби мача Петкович се стегна и спечели сервис-гейма си, въпреки че Пиронкова здраво я притискаше.

Силите на германката обаче стигнаха само за толкова. Тя загуби самообладанието си и отново започна да греши, а атаките на българката бяха безупречни. Така след малко повече от час игра Пиронкова подпечата победата си и се класира за втория кръг на "Ролан Гарос".