Българи зад граница

Андрей Гълъбинов с исторически гол в Серия "А" (видео)

27 септември 2020 | 15:39 - Обновена
Българският нападател Андрей Гълъбинов се завърна в Серия "А" с гол, а гредата го спря да вкара още едно попадение. Таранът бе титуляр с №9 на гърба за Специя в най-престижната среща от 114-годишна история на клуба - дебютът в калчото срещу Сасуоло от втория кръг. Голмайсторът игра пълни 90 минути при поражението с 1:4. Той отбеляза много хубаво попадение с глава в 30-ата минута, като възстанови равенството за 1:1, след като Филип Джуричич бе дал аванс на гостите в 12-ата минута Попадението влезе в историята, тъй като е първо за клуба сред най-добрите на Ботуша. Малко по-рано срещата беше прекъсната за пет минути, след като Капуто отбеляза втори гол за Сасуоло, който бе отменен поради засада с ВАР, но бяха необходими няколко минути, тъй като техниката на стадиона в Чезена имаше проблем. Секунди преди края на първата част Лукатели удари гредата от фаул, а втората част нов гол на Капуто беше отменен поради засада.
Въпреки това в рамките на няколко минути "зелено-черните" поведоха с два гола. Доменико Берарди (64) от дузпа и Грегоар Дефрел (66) дадоха комфортен аванс на гостите, в чийто редици на почивката се появи бившият халф на Левски, Локомотив (Пловдив) и Черно море Мехди Бурабия. Трети гол на Франческо Капуто (68) беше отменен с ВАР поради засада, а в 73-ата минута Гълъбинов удари гредата. Таранът отново стреля силно с глава, но този път горната греда спаси гостите. Това се оказа решаващо, тъй като веднага след това италианският национал Капуто вкара гол, който не бе отменен, в 75-ата минута, и резултатът стана 4:1 за Сасуоло.
Последните минути Специя пропусна да вкара още един гол, а Гълъбинов демонстрира самочувствие и много стабилна игра на фона на своите съотборници, сред които имаше много дебютанти в Серия "А".
Специя домакинства на стадион "Дино Мануци", тъй като още няколко седмици ще има довършителни работи на клубния стадион "Алберто Пико", за да може той да приеме официално мачовете от Серия "А". На трибуните беше един от най-великите треньори във футбола - Ариго Саки, който изгледа срещата от ложите.
Отборът на Специя стартира по-късно първенството, тъй като много късно завършиха плейофите в Серия "Б", в които клубът от Лигурия спечели историческата промоция.
Голът на Гълъбинов е четвърти за него в Серия "А", след като досега имаше три попадения с Дженоа при единствения му сезон в калчото - 2017/2018 година. Двубоят бе първи за българина от 29 месеца в елита на Италия, след като за последно игра през април 2018 година за "грифоните" срещу Кротоне.
Интересното е, че таранът за първи път в кариерата си започва трети пореден сезон с една и съща фланелка, но в Специя видимо е лидер в състава на Винченцо Италиано. Другият кръг Гала и компания гостуват на Милан на митичния стадион "Сан Сиро", но преди това през седмицата ще имат визита на Удинезе за отложения мач от първия кръг.
Юлиан Шабот Юлиан Шабот22 Каан Айхан5 Каан Айхан
Кристиан Дел'Оркоизлиза Кристиан Дел'Орко  87' Доменико Берарди  Доменико Берардиизлиза
Юлиан Шаботвлиза Юлиан Шабот  Федерико Ричи  Федерико Ричивлиза
Джакопо Салаизлиза Джакопо Сала  79'
Salva Ferrerвлиза Salva Ferrer
78' Влад Кирикеш  Влад Кирикешизлиза
Каан Айхан  Каан Айханвлиза
76' Франческо Капуто  Франческо Капутогол
Paolo Bartolomeiизлиза Paolo Bartolomei  72'
Алесандро Дейолавлиза Алесандро Дейола
Томазо Побегаизлиза Томазо Побега
Luca Moraвлиза Luca Mora
Кевин Агуделоизлиза Кевин Агудело
Диего Фариасвлиза Диего Фариас
69' Грегоар Дефрел  Грегоар Дефрелизлиза
Амед Траоре  Амед Траоревлиза
66' Грегоар Дефрел  Грегоар Дефрелгол
64' Доменико Берарди  Доменико Берардидузпа
Йерон Зутжълт картон Йерон Зут  63'
46' Педро Обианг  Педро Обиангизлиза
Мерт Мюлдур  Мерт Мюлдурвлиза
Йоргос Кириакопулос  Йоргос Кириакопулосизлиза
Мехди Бурабия  Мехди Бурабиявлиза
45' Филип Джуричич  Филип Джуричичжълт картон
Джакопо Салажълт картон Джакопо Сала  44'
Андрей Гълъбиновгол Андрей Гълъбинов  30'
12' Филип Джуричич  Филип Джуричичгол