БГ Футбол

Наско Илиев вдъхнови Ботев (Пд) и матира Левски (видео+галерия)

26 септември 2020 | 23:01 - Обновена
Новата деветка на Ботев (Пловдив) Атанас Илиев вдъхнови "канарчетата" за успех с 2:1 над Левски в мача от 7-ия кръг на efbet Лига. Таранът отбеляза и двата гола за "жълто-черните", които имаха едва две точки в последните пет мача от първенството. Той беше точен в 15-ата и 20-ата минута, след което Борислав Цонев също отбеляза дежурното си попадение в 27-ата минута от дузпа. Този път обаче той не успя да помогне на "сините", които записаха третата си загуба за сезона, след като бе донесъл предните две победи на столичани в шампионата. Илиев пък вече е голмайстор на първенството със седем гола от седем мача, като дава сериозна заявка за повиквателна в националния отбор.
Бившият нападател на Добруджа и Монтана създаде сериозни проблеми на левскарите, които прекъснаха серията си от три поредни победи.
Ботев пък записа едва втори успех през тази кампания, но за радост на бултрасите тези победи дойдоха срещу вечните съперници - Локомотив (Пловдив) и "сините".

Проблемите в Левски обаче не са само в загубата, ами и получените контузии на двама от титулярите Радослав Цонев и Матео Стаматов, както и масовият бой в агитката на 26-кратните шампиони, който освен срамно петно, ще донесе и тежки финансови санкции в този труден момент за клуба.
Факт е, че в 9-ата минута не бе отсъдена чиста дузпа в полза на гостите при резултат 0:0, но определено 26-кратните шампиони трябва да съжаляват, че допуснаха елементарни грешки в защита, които се оказаха фатални за крайния резултат. В 75-ата минута пък беше спестен червен картон на Еспиноза, тъй като реферът се обърка и даде картон на Джонатан, а не втори на халфа.
Така Левски остана шести с 10 точки, докато домакините имат вече осем точки.

Треньорът на "канарчетата" Ферарио Спасов, който подаде оставка след предния кръг, но тази седмица остана и освободи Иван Бандаловски и Лъчезар Балтанов, направи две рокади в състава от загубата с 1:3 от Монтана. Именно напусналите отстъпиха местата си на Филип Филипов и Станислав Шопов.

Вратар отново бе Георги Аргилашки, докато Джонатон, Станислав Работов, Виктор Генев и Филипов бяха защитници. Мишел Еспиноза, Славчо Шоколаров, Станислав Шопов, Мите Цикарски и новият капитан Тодор Неделев действаха зад голмайстора Атанас Илиев.

Наставникът на "сините" Георги Тодоров направи една промяна в стартовия състав от успеха с 3:0 над ЦСКА 1948. Мястото на централния нападател Илия Димитров бе заето от звездата на тима Найджъл Робърта, който се възстанови от травма. Изненадващо Димитров дори не бе в групата.

Капитанът Николай Михайлов бе вратар, а Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Алекс Петков и Матео Стаматов бяха в защита. Стайн Спиерингс и Радослав Цонев бяха опорните халфове, а Насиру Мохамед, Борислав Цонев и Паулиньо помагаха на Робърта.

Двубоят на "Коматево" стартира с няколко минути закъснение. Още в 30-ата секунда Филип Филипов пропусна да се разпише с глава, след като защитата в синьо проспа отлично центриране на Тодор Неделев.
В 5-ата минута Мите Цикарски можеше да се разпише след ново центриране отдясно и лоша намеса на Найденов, който дори избута доста рисковано с ръка македонеца, който нанесе слаб удар и Михайлов без проблем спаси.

Левски беше ощетен в 9-ата минута, когато Паулиньо стреля мощно към вратата в наказателното, но топката се отби в лявата ръка на Виктор Генев. "Сините" поискаха дузпа, но такава не беше отсъдена. В същото време Ради Цонев се контузи и бе заменен принудително Тома Даске.

Това бяха изключително лоши минути за гостите, които допуснаха два гола от Атанас Илиев, а масов бой в агитката на "сините" прекъсна срещата за няколко минути.

Части на враждуващите фракции "Ултрас Левски" и "София-Запад" влязоха в ръкопашен бой, като и няколко седалки полетяха, докато в сектора за гостите не влезе полицията. Част от хулиганите бяха тръшнати зад сектора, докато Ботев излезе напред в резултата.

Голмайсторът Атанас Илиев беше изведен отлично от Цикарски, който мина през няколко бранители, и технично прати топката зад Ники Михйлов. Съдията Георги Димитров изчака две минути преди да поднови играта, докато страстите с феновете на столичани не се успокоят, като дори коментира ситуацията с капитана на гостите.

Минута след като играта бе подновена, Атанас Илиев матира за втори път опитния страж. Този път Стаматов сбърка, топката попадна в Шоколаров, който изведе Илиев зад гърба на Петков. Таранът на "жълто-черните" с плътен изстрел не остави шанс на Михайлов и резултата стана 2:0 в 20-ата минута. Това бе негов седми гол с екипа на Ботев от седем мача през този сезон.

Гостите обаче се върнаха в срещата в 27-ата минута, когато Борислав Цонев беше точен от дузпа. Нарушението беше извършено срещу десетката на "сините" от Филипов, след като майсторски беше финтирал Генев. Попадението е негово четвърто в последните три мача за клуба.

Последва акробатично спасяване на Аргилашки след удар от фаул на Цонев в 33-ата минута, а след центрирането от корнер Даске пропусна да изравни. Французинът бе оставен непокрит на отлична позиция, но стреля с глава в ръцете на вратаря.
Към края на първата част Робърта получи добро подаване от Насиру, но се забави и пропусна да изравни.

На почивката Станислав Иванов влезе на мястото на Насиру, а Левски тръгна да търси равенството, но без да създава чисти положения.
В 55-ата минута Робърта стреля с глава, но изстрелът му не попадна в целта. След него Цонев пробва от фаул, но без да затрудни Аргилашки. Стивън Петков смени Робърта, като беше посрещнат с аплодисменти от бившите си фенове. Атанас Илиев можеше да вкара хеттрик в 68-ата минута, Живко Атанасов обаче спря подаването към него. За съжаление на гостите още един титуляр се контузи и трябваше да бъде заменен принудително. Това бе Стаматов, който скочи за висока топката, но при падането остана на земята и отстъпи мястото си на Орлин Старокин.
Младите Крис Добрев и Димитър Тонев влязоха за Ботев, който изглеждаше по-свеж от столичани.

В 75-ата минута скамейката на "сините" побесня, тъй като Еспиноза извърши фаул срещу Паулиньо, който трябваше да получи втори жълт картон, но съдията Димитров даде картон на Джонатон, въпреки че четвъртият рефер му каза, че фаула е на халфа, който имаше вече картон.
Левски все пак можеше да изравни в 88-ата минута, когато Стивън Петков свали топката към Спиерингс, нидерландецът стреля силно, но Аргилашки запази вратата си и донесе победата на Ботев (Пд). Последните секунди Михайлов спаси вратата си от трети гол.
"Канарчетата" заслужават аплодисменти, тъй като влязоха като аутсайдери в този мач предвид, че трима опитни играчи - Бандаловски, Балтанов и Антонио Вутов бяха освободени. Този път обаче те започнаха с агресията, с която Левски матира ЦСКА 1948 преди седмица, и поведе с два гола още до 20-ата минута, след като защитата в синьо направи сериозни подаръци. Травмата на Цонев пък се оказа решаваща, тъй като халфовата линия, която спечели мача срещу "червените" нямаше нищо общо от показаното на "Герена" преди седмица.
Сега предстои домакинство с Ботев (Враца) на "Георги Аспарухов", докато Ботев ще гостува на стадион "Васил Левски" срещу червения новак в първенството.

БОТЕВ (ПД) - ЛЕВСКИ 2:1
1:0 Илиев (15)
2:0 Илиев (20)
2:1 Б.Цонев (27-д)

БОТЕВ (ПД) (4-2-3-1): Георги Аргилашки, Джонатан, Станислав Работов, Виктор Генев, Филип Филипов, Мишел Еспиноза, Славчо Шоколаров, Станислав Шопов, Мите Цикарски, Тодор Неделев, Атанас Илиев
ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Алекс Петков, Матео Стаматов, Стайн Спиерингс, Радослав Цонев (9-Тома Даске), Насиру Мохамед, Борислав Цонев, Паулиньо, Найджъл Робърта

Георги Аргилашкижълт картон Георги Аргилашки
87' Тома Даске  Тома Даскежълт картон
Мите Цикарскиизлиза Мите Цикарски  85'
Димитър Тоневвлиза Димитър Тонев
84' Живко Атанасов  Живко Атанасовжълт картон
Станислав Шоповизлиза Станислав Шопов  78'
Кристиан Добреввлиза Кристиан Добрев
Джонатанжълт картон Джонатан  75'
69' Матео Стаматов  Матео Стаматовизлиза
Орлин Старокин  Орлин Старокинвлиза
65' Найджъл Робърта  Найджъл Робъртаизлиза
Стивън Петков  Стивън Петковвлиза
63' Паулиньо  Паулиньожълт картон
46' Насиру Мохамед  Насиру Мохамедизлиза
Станислав Иванов  Станислав Ивановвлиза
Мите Цикарскижълт картон Мите Цикарски  45'
27' Борислав Цонев  Борислав Цоневдузпа
Мишел Еспинозажълт картон Мишел Еспиноза  21'
Атанас Илиевгол Атанас Илиев  20'
Атанас Илиевгол Атанас Илиев  14'
9' Радослав Цонев  Радослав Цоневизлиза