Малшанс за българските екипажи на офроуд маратона Breslau Poland 2020

Международният офроуд маратон Breslau Poland 2020 завърши след 5 тежки състезателни дни и много предизвикателства за участниците. За съжаление, тазгодишното издание на надпреварата донесе разочарование за двата български екипажа, участващи в класа на SSV-бъгитата.

След като в разгара на маратона от ралито отпаднаха миналогодишните шампиони Цанко Цанков и Зорница Тодорова, в трасето остана дебютиращият екипаж Константин Чолаков – Ивайло Жеков. Бургаският тим се сблъска с трудностите на трасетата в Полша още в първия етап на Breslau Poland 2020, което го отпрати доста назад в класирането.

В предпоследната 4-та отсечка Чолаков и Жеков караха доста силно, като се изкачиха до 20-о място в генералното класиране. Последният пети етап обаче отново бе неприятен за тях, като бургазлии не успяха да го завършат. Така българите приключиха участието си на 27-о място от 38 стартирали бъгита. А победители в категория SSV станаха Ян Ван Беек и Еманюел Баро от Франция.

При крос-кънтри автомобилите, победител стана германецът Франкс Стенски с Mercedes. Сънародникът му Том Хойер с Tatra пък взе купата при камионите.
Литовецът Андриус Лискус (Honda) загуби победата при мотоциклетите буквално в последните километри на надпреварата, отстъпвайки я на холандеца Пол Спирингс (Husqvarna). В клас ATV полският пилот Даниел Раджио (Polaris) бе недостижим, оставяйки най-близкия си конкурент на половин час.
В екстремния клас на рали Breslau Poland 2020 британската трофи-легенда Джим Марсдейн (Land Rover) взе заслужена победа при автомобилите, a германецът Феликс Мюленхайм (Unimog) триумфира при камионите с тегло до 7,5 тона. При най-големите екстремни машини, титлата взе дебютантът Радослав Котулски от Полша с прототип OLAF.
Въпреки изключително усложнения заради пандемията от коронавирус сезон, организаторът на рали Breslau Александър Ковачев е оптимист за 2021 година. По план за Алекс и екипа следващият цикъл състезания започва през месец март с първото издание на Fenix Rally в Тунис.