Джокович на финал за рекордна 36-а "Мастърс" титла

Четири пъти Надал е печелил "Ролан Гарос" без титлата в Рим
Новак Джокович ще играе за пета титла на "Мастърс"-а в Рим след трудна победа 7:5, 6:3 над норвежеца Каспер Рууд в драматичен и дълъг двубой от предпоследната фаза във Вечния град, продължил 2 часа и 11 минути.

С изненадващото отпадане на Рафаел Надал на четвъртфиналите снощи Ноле има възможност да го изпревари по брой "Мастърс" титли (двата засега с по 35), а съперник на финала ще му бъде Денис Шаповалов или Диего Шварцман. За да стигне до битката за титлата, Джокович трябваше да елиминира Стефано Карузо, Филип Краинович, Доминик Кьопфер и Рууд.
Джокович продължава практически да е непобеден в 30 мача тази година, ако изключим дисквалификацията му в края на първия сет срещу Пабло Кареньо Буста на US Open, която предизвика много полемики.
Това е 51-ият финал в сериите "Мастърс" за Джокера, който има засега 4 триумфа във Вечния град. Той трябваше да догонва в почти целия първи сет срещу Рууд, като допусна ранен пробив за 1-2 гейма, а в шестия двамата се бориха 10 минути, като норвежецът успя да запази подаването си. Някъде от този момент нататък обаче Ноле преобърна развоя на двубоя, като главната разлика бе, че започна да печели продължителните разигравания, а и бе много солиден при начален удар. Той върна пробива за 5-5, а след това взе нов 10-минутен гейм и впоследствие проби отново за крайното 7:5.

Още две маратонски подавания си размениха двамата в началото на втората част, като Джокович проби на нула за 4:2 и оттам нататък пое контрол върху събитията. Той не можа да реализира първите си два мачбола при посрещане, но спечели убедително финалното си подаване за 7:5, 6:3.