Левски изригна и разпиля ЦСКА 1948 (видео+галерия)

Отборът на Левски разпиля с 3:0 ЦСКА 1948 в дербито от 6-ия кръг на efbet Лига. На стадион "Георги Аспарухов" историческата първа среща между тези два съперника мина почти изцяло под диктовката на "сините", които за 70 минути тотално надиграха новаците в елита. Отново герой за 26-кратните шампионите бе Борислав Цонев, който отбеляза два гола след почивката (56, 63-д) и изработи дузпа, която сам реализира. Синята десетка за два мача вкара три гола, два пъти донесе победата и два пъти бе избран за най-добър на терена. Насиру Мохамед (6) пък вкара първото попадение в мача.

Домакините изиграха най-добрата си среща от много дълго време и зарадваха изстрадалите си през последните месеци фенове, които се забавляваха и изпратиха тима със заслужени аплодисменти. Успехът бе трети поред за Левски, който вече има 10 точки и изостава на четири от новия лидер Берое.

103 Левски - ЦСКА 1948
ЦСКА 1948 пък записа най-тежкото си поражение сред първенствата в професионалния футбол. Загубата е втора в този дебютен сезон на тима при най-добрите, като "червените" може да съжаляват, че в края на мача не успяха да върнат поне едно попадение, след като страхотно спасяване на Михайлов и гредата помогнаха на "сините", които обаче преди това пък можеха да вкарат и четвърти гол и поражението да бъде още по-тежко за гостите.
Наставникът на "сините" Георги Тодоров бе
направил четири промени от успеха с 2:1
над Етър. Новото попълнение Ради Цонев дебютира при завръщането си на "Герена", а освен него Матео Стаматов, Илия Димитров и Насиру Мохамед също бяха на терена от първата минута. Четиримата замениха Илия Юруков, Орлин Старокин, Здравко Димитров и Станислав Иванов.
Капитанът Николай Михайлов бе вратар, а Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Алекс Петков и Стаматов бяха в защита. Ради Цонев и Стайн Спиеринг бяха опорните халфове, докато Борислав Цонев бе плеймейкър. Насиру бе дясно крило, Паулиньо ляво, а Илия Димитров водеше атаката.
Мениджърът на гостите Красимир Балъков пък
бе направил две рокади от първата победа през сезона
срещу Монтана (
2:0
). Ангел Бастунов и Георги Русев замениха Даниел Младенов и Васил Шопов.
Даниел Наумов бе под рамката, докато защитниците пред него бяха Александър Александров, Симеон Петров, Венцислав Василев и Лазар Марин. Серкан Юсеин и Ивайло Клементов бяха пред тях, докато Русев, Бастунов и Галин Иванов бяха тримата зад кошмара на "сините" Мартин Камбуров.
"Сините" влязоха по-мотивирани в срещата. Спирингс отправи първия удар в 3-ата минута, но Наумов без проблем спаси. Атаките на домакините продължиха и в 6-ата минута Насиру Мохамед изправи публиката на крака.
Паулиньо финтира защитник и центрира остро към Илия Димитров, който не успя да играе с топката, тя рикошира в лявата греда на Наумов и отиде при Насиру, който от пет метра се разписа, а кълбото отново рикошира в същата греда, но този път влезе в мрежата.
Попадението даде още повече увереност на "сините", които продължиха да атакуват, но без да имат чисти положения. В 20-ата минута Климентов стреля далеч от вратата на Ники Михайлов. Видимо играчите на Левски играеха с по-голям хъс, като се бореха за всяка топка. Братя Цоневи и останалите не спираха да пресират противника във всеки един момент.
В 25-ата Наумов излезе неразчетено от своето наказателно поле и изрита своя съотборник Симеон Петров в гърдите, като бързата реакция на Василев спря Боби Цонев да се разпише на празна врата. Лекарският екип на "червените" трябваше да влиза на терена, за да се погрижи за двамата си футболисти.
Малко след това Георги Русев получи първия жълт картон в мача. Юношата на Левски и Септември беше помилван от съдията Волен Чинков в 33-ата минута, когато заради опасна игра можеше да бъде пратен под душа предварително. Това не се хареса на публиката.
Марин също получи картон, а в 35-ата минута Ники Михайлов направи първото си спасяване в мача.
Най-опасният играч на новаците Галин Иванов бе оставен непокрит от Найденов в наказателното поле. Крилото пое топката и стреля в долния десен ъгъл, но съотборникът му в националния отбор спаси.
След центриране от корнер удар с глава на Бастунов мина встрани от вратата в 45-ата минута.
Следващите секунди Русев рискува отново да получи втори жълт картон. Този път той хвана Спиерингс с ръце.
Именно поради тази причина на почивката Денислав Александров смени Русев.
В 51-ата минута Наумов спаси "червените". Вратарят със страхотна реакция изби удар от фаул на Борислав Цонев, който от същата позиция донесе победата над Етър. Топката отново отиваше в горния десен ъгъл, но стражът изби в ъглов удар.
След брат си и Ради Цонев пробва удар от фаул, който мина много високо от целта. Васил Шопов смени Серкан в 55-ата минута.
Отлична атака на Левски завърши с втори гол в 56-ата минута. Двамата братя Цоневи задържаха топката с подавания между тях, която стигна до Насиру, той подаде на Спирингс, който технично завъртя Шопов в наказателното поле и пусна към връхлитащия Боби Цонев. Синята десетка стреля мощно с левия крак от 20 метра и удвои с красиво попадение.
Голът обърка още повече играчите в червено, които в 63-ата минута губеха вече с 0:3. Изключително активният Боби Цонев бе фаулиран от Петров в наказателното поле и Чинков посочи бялата точка. Именно потърпевшият застана зад топката и не остави шансове на червения вратар.
Публиката на "Герена" започна да се забавлява, след като от много дълго време не беше виждала своя тим да се раздава по този начин.
Голмайсторът на ЦСКА 1948 Андон Гущеров дебютира в елита в 66-ата минута. При следващата атака Паулиньо пропусна да вкара четвърти гол от близка позиция. Завърналият се през седмицата на "Герена" Стивън Петков смени Илия Димитров. Именно новата деветка пропусна да вкара четвърти гол в 73-ата минута, когато Насиру стреля много силно, а той при добавката не уцели вратата.
Веднага след това Ники Михайлов направи най-доброто си спасяване от много дълго време. Центриране на Иванов беше засечено от Гущеров, който от пет метра стреля, а Михайлов показа отличен рефлекс и спаси. Връхлитащият Камбуров вече усещаше поредното си попадение в синята врата, но синият капитан отново реагира и с една ръка изби пред голлинията.
В 78-ата минута Галин Иванов пропусна от добра позиция да намали. Крилото стреля силно, но встрани от вратата, след като бе оставен непокрит в наказателното поле.
Георги Тодоров пусна Станислав Иванов и Тома Даске, а героят Боби Цонев и Паулиньо напуснаха под аплодисментите на феновете.
Симеон Петров пък удари гредата в 82-ата минута с глава след центриране от корнер. Тимът на домакините беше видимо изморен след сериозната преса през първите 70 минути. Дани Младенов също влезе в игра.
Още двама играчи от синята школа Илия Юруков и Марин Петков също влязоха на терена, а Левски отново атакува и търсеше четвърти гол в последните минути.
Такъв нямаше, но Левски записа най-голямата си победа в първенството на "Герена" от ноември 2019 година, когато надви със същия резултат
и Етър.
ЦСКА 1948 остана на
десето място с едва шест точки от шест срещи
, което едва ли задоволява ръководството и треньорите на клуба.
Другата седмица Левски има тежко гостуване на Ботев (Пловдив), докато "червените" имат две поредни домакинства на Етър и "канарчетата", срещу които ще се опита да се изкачи в класирането.

ЛЕВСКИ - ЦСКА 1948 3:0
1:0 Насиру (6)
2:0 Б. Цонев (56)
3:0 Б. Цонев (63-д)