Страховит Байерн още в първия мач - 8:0! (видео)

Новият сезон в Бундеслигата започна с унищожителна победа на европейския клубен шампион Байерн (Мюнхен) срещу Шалке 04. Баварците разгромиха безпомощния си съперник с  8:0 след хеттрик на Серж Гнабри, а другите попадения бяха дело на Леон Горетцка, Роберт Левандовски, Томас Мюлер, Льорой Сане и младока Джамал Мусиала.

Баварците са устремени към спечелването на девета поредна титла и показаха, че отново ще имат стряскащо надмощие над конкуренцията. Великолепен мач в официалния си дебют изигра Льорой Сане, който вкара един гол, но подаде за още два.

В Шалке едва ли са си правили илюзии, че могат да измъкнат нещо от "Алианц Арена", но не са очаквали и подобно унижение. "Кралскосините" бяха сред големите разочарования на предишната кампания, в края на която записаха 16 поредни срещи без победа, а сега отново изглеждат като разбита команда.
До момента Байерн направи само един сериозен трансфер с привличането на Сане от Манчестър Сити. Днес пък клубът се раздели с Тиаго Алкантара, който премина в Ливърпул. Дори да не вземе негов заместник, старши треньорът Ханзи Флик разполага с достатъчно опции в средата на терена, а надеждите са Корентен Толисо да се опази от контузии и най-после да покаже защо за него бяха платени 40 млн. евро на Лион преди три години. Тази вечер французинът остава на пейката, заедно с младата звезда Алфонсо Дейвис, но се появи след почивката. Извън групата бяха героят от финала на Шампионската лига срещу Пари Сен Жермен Кингсли Коман и Дейвид Алаба.
От първата минута дебютира Сане, който атакуваше по десния фланг срещу родния си клуб. Отляво бе Серж Гнабри, а зад голмайстора Роберт Левандовски действаше Томас Мюлер. Йошуа Кимих и Леон Горетцка бяха двойката вътрешни халфове, а бранителите пред Мануел Нойер бяха Бенжамен Павар, Жером Боатенг, Никлас Зюле и Люка Ернандес.
Треньорът на Шалке Дейвид Вагнер заложи на 4-4-2. Атаката водеха привлеченият под наем от Аайнтрахт (Франкфурт) Гонсало Пасиенсия и Марк Ут. Амине Арит и Раби Матондо играеха най-близо до тях, а с по-дефанзивни функции в средата на терена бяха Суат Сердар и Набил Бенталеб.
Заради травми визитата в Мюнхен пропуснаха Салиф Сане, Омар Маскарел и Матия Настасич.
Байерн вече е в серия от 22 мача без загуба срещу този съперник - 19 победи и 3 равенства.
Преди първия съдийски сигнал Ханзи Флик и Левандовски получиха наградите си, съответно за най-добър футболист и най-добър треньор на годината в Германия.
Началото беше според очакванията - мощен натиск на Байерн и ранен гол във вратата на Ралф Ферман. Негов автор стана Серж Гнабри в 4-ата минута след дълъг извеждащ пас на Кимих. Гнабри технично овладя подаването, финтира Бенжамен Стамбули и прати топката в мрежата.
Секунди по-късно Сане не успя да преодолее стража на Шалке, но пусна към непокрития Левандовски, който направи нетипичен за себе си пропуск. Полякът стреля с едно докосване, но ударът му беше блокиран от бранител на гостите.
След гола в редиците на домакините настъпи известно отпускане, но всеки път, когато отборът вдигаше темпото, Шалке нямаше отговор. В 19-ата минута Байерн разви хубава атака по десния фланг, топката стигна до Мюлер, който я отклони към Горетцка и халфът се разписа срещу бившия си отбор - 2:0.
Ферман постоянно беше под обстрел. В 24-ата минута баварците отново пробиха отдясно и Кимих можеше да направи резултата класически, но вратарят на Шалке спаси. Левандовски също пропиля чисто положение, като се забави и позволи топката да му бъде избита миг преди да шутира.
Попадението на Лева обаче не закъсня. В 30-ата минута той влезе в наказателното поле и беше повален от Суат Сердар. Реферът Феликс Цвайер веднага посочи бялата точка, а нападателят на Байерн прати Ферман в обратния ъгъл и откри головата си сметка за сезона.
Баварците изгледаха в плашеща форма, въпреки че не играха контроли преди началото на сезона заради кратката пауза. Второто полувреме отново стартира с гол на Гнабри. Той се възполва от пас на Сане, който му подаде на празна врата и покачи на 4:0.
Наказателната акция на Байерн не спря дотук, а Сане беше в основата на почти всичко интересно пред вратата на Шалке. В 59-ата минута той отново комбинира с Гнабри, който не пропусна да оформи хеттрика си.
Защитата на Шалке сякаш не съществуваше и домакините излизаха на голови позиции с изключителна лекота. В 69-ата минута Левандовски подходи малко несериозно в наказателното поле, но бързо се ориентира и отигра топката с "рабона" към Томас Мюлер, а той я прати във вратата за 6:0.
Беше време Сане да вкара първия си гол за Байерн и той го направи секунди след попадението на Мюлер. Отново Кимих демонстрира усет към извеждащия пас, а Сане надбяга бранителите на гостите и елеганто стреля покрай Ферман.
Бруталната саморазправа на Байерн с тима от Гелзенкирхен бе завършена в 81-ата минута от младока Джамал Мусиала. 17-годишният англичанин се разходи между няколко защитници в наказателното поле и с плътен шут направи резултата 8:0.
Във втория кръг баварците ще гостуват на Хофенхайм, а Шалке ще приеме на "Фелтинс Арена" Вердер (Бремен).