Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

За първи път жени ръководиха мачове от турнира Копа Либертадорес

Южноамериканският турнир Копа Либертадорес влезе в историята, след като за първи път жени-съдийки, извикани буквално в последната минута, ръководиха два мача. Основните арбитри за тези срещи нямаше как да се явят за срещите, тъй като дадоха положителни тестове за COVID-19.

Четирима бразилци трябваше да поемат контрол върху мача Расинг (Аржентина)- Насионал (Монтевидео, Уругвай) в Буенос Айрес, но дадоха положителни проби за коронавирус и бяха заменени от двама чилийци и двама аржентински арбитри, една от които Мариана де Алмейда, която размахваше флага от тъча. Мачът завърши 0:1 за Насионал, който записва трета поредна победа и с 9 точки оглавява класирането в група F.

Ситуацията се повтори в мача между аржентинския Дефенса и Хустисия и еквадорския Делфин (Манта). Двама чилийци от общо петимата съдии, които бяха назначени, отпаднаха. Това бяха един от асистентите и четвъртият съдия. При това положение бяха добавени нови двама аржентинци, една от които Даяна Милоне, също хвана флага на тъча. Аржентинците, които са дебютанти в турнира, спечелиха с 3:0 и взеха първа победа.

И докато на местно ниво, дори в Бразилия и Аржентина, от доста време жени са главни съдийки и в елитните лиги, то до момента никога не бяха ангажирани в турнира Копа Либертадорес. Турнирът Копа Либертадорес беше рестартиран тази седмица след 6 месеца пауза заради пандемията от коронавирус, но продължаващите позитивни тестове, които излизат в Южна Америка все още създават проблеми.

Двете Америки са един от регионите с най-много засегнати, инфектирани и починали. Най-впечатляващият резултат дойде от Еквадор, където постоянно прогресиращият отбор на Индепендиенте дел Вале размаза бразилския гранд Фламенго с 5:0. Това също е трети пореден успех за Индепендиенте дел Вале, които с 9 точки са начело група А.