Четвърто и пето място за българите в първия ден на Европейската купа по спортно катерене

Днес се проведе първият ден от Европейската купа по спортно катерене – дисциплина трудност за юноши и девойки. Това е единственият старт в дисциплината за младите катерачи в този сезон. През тази година в катеренето, както и в много спортове, повечето състезания бяха отменени поради коронавируса, включително световните и европейски първенства. В състезанието в Аугсбург са записани за участие 172 млади катерачи от 19 страни на възраст 14-19 год., разпределени в три възрастови групи при юношите и девойките.

Състезанието днес беше за три от шестте групи, като квалификацията на два маршрута беше преди обяд, а по-късно се проведе финалът. Българското участие беше при юношите Youth B (14-15 г.) със Слав Киров и Николай Русев, който е за първа година при юношите.

Ники Русев започна много силно състезанието, изкатервайки и двата маршрута в квалификацията догоре, с което оглави класирането след този кръг. Нелепа грешка остави по-опитния Слав Киров на 6-то място в квалификацията, но основната цел беше постигната – място сред първите 10, които продължават напред. На финала опитът показа своето огромно значение - първите 4 места бяха спечелени от състезатели, които са втора година в тази група.

Победител е словенецът Лука Йерман, следван от французите Виктор Гилермин и Сам Пулан. Само една неовладяна хватка по-малко остави Слав на 4-тото място, а Ники с две хватки по-надолу остана на 5-то място. Новите в групата, 14-годишните, включително и Ники Русев имат „късмета“ да дебютират в официалните международни състезания за юноши и девойки в годината на коронавируса, в която ще се проведат само 2 състезания – в дисциплините трудност и скорост, при условие, че в други години има поне по 5 състезания в трите дисциплини. Но и в това единствено състезание за годината се вижда високото ниво, амбициия и подготовка на най-малките катерачи, и с увереност може да заявим, че състезателите от тази възраст много бързо ще наваксат през следващата година.

В другите две групи, които завършиха състезанието днес – девойките Youth A (16-17 г.) и Juniors 18-19 г.) победителки са представителки на Словения и Чехия, сребърни медали за Франция и Чехия, бронзовите – за Германия и Белгия.

Утре състезанието продължава с останалите три групи – девойки Youth B (14-15 г.) с участието на Александра Тоткова, юноши Youth A (16-17 г.) с Димитър Русев и Христо Урумов, и Juniors (18-19 г.)

Източник: bfka.org