Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

България загуби битката за бронза на Евроволей 2020 (видео + галерия)

Волейболистите на България не можаха да се преборят за бронзовите медали на Европейското първенство за юноши до 18 години в Лече (Италия).

Възпитаниците на Мартин Стоев загубиха битката за третото място от тима на Полша с
1:3 (21:25, 27:29, 25:23, 23:25)
в “Паласпорт” в Лече пред празни трибуни.

Така България остана на четвъртото място в крайното класиране на Европейското първенство.

Малкият финал на Евроволей 2020 в Лече (Италия) започна с превес на младите волейболисти на Полша, които поведоха с 3:1. Георги Татаров намали до 2:3, но поляците отново дръпнаха в резултата. Атака на Александър Николов направи резултата 5:7. Възпитаниците на Михал Бакиевич дръпнаха с 4 точки при 10:6. Добри атаки на Георги Татаров и Александър Николов намалиха разликата само до точка при 9:10. Михал Бакиевич взе прекъсване за “Дружина полска”.  Българските волейболисти съумяха да изравнят при 11:11 след атака на Владимир Гърков. Георги Татаров направи 12:12, след което последва силна игра на поляците, които дръпнаха със 17:13. Мартин Стоев взе прекъсване за България. Националите намалиха до 18:21 след атака на Владимир Гърков, но след това Полша затвори лесно първата част с 25:21.

Втората част започна равностойно до 3:3. Лазар Бучков атакува мощно през центъра за 6:7. При 6:9 Мартин Стоев взе прекъсване за България. Младите родни волейболисти намалиха разликата само на една точка при 13:14. България изравни при 15:15. Равенството се запази до 19:19. Последваха 2 безответни точки за Полша - 19:21. Мартин Стоев взе прекъсване за България, но та не даде очакваният ефект и “Дружина” стигна до геймбол при 24:20. Все пак българските волейболисти успяха да спасят 4 поредни геймбола и изравниха при 24:24. Александър Николов даде шанс на България да спечели втората част - 25:24. Националите стигнаха и втори геймбол при 26:25, но отново не се възползваха. Александър Николов за трети път даде шанс на нашия тим да затвори гейма при 27:26. Последваха 3 поредни точки за Полша и успех във втората част с 29:27. Нашият тим имаше претенции за грешно съдийско решение, но то не бе уважено.

Полша поведе с 9:7 в началото на третата част. Георги Татаров изравни резултата при 9:9.  Възпитаниците на Мартин Стоев поведоха при 12:11. Равностойна игра се запази до 16:16, когато Владимир Гърков заби ас. Блокаут на Георги Татаров и 20:18. Влезлият като резерва център Ивайло Дамянов направи 22:20 с мощна атака. Единичен блок на Ивайло Дамянов и 23:20. Поляците върнаха 2 поредни точки и това накара Мартин Стоев да вземе прекъсване. България стигна до геймбол при 24:22. Момчетата на Мартин Стоев затвориха третата част с 25:23.

Четвъртата част също започна много равностойно до 4:4. Тимът на Полша поведе с 6:4 и Мартин Стоев взе прекъсване за България. Полша обаче продължи да води убедително с 10:7. Две поредни отлични атаки на Александър Николов намалиха преднината на съперника само до 2 точки при 9:11. Михал Бакиевич взе прекъсване за “Дружина полска”. Титус Новик и съотборниците му поведоха с 4 точки при 13:9. Георги Тараов съумя да намали до 17:19 и 20:23. Полша стигна до мачбол при 24:20. Пайп на Александър Николов, атака на Георги Татаров и атака в аут на поляците върнаха надеждите на България при 23:24. Мощен полски блок сложи края на 4-ата час с 25:23 и на мача за бронзовите медали с 3:1 гейма.

Александър Николов добави още 17 точки  (49% ефективност в атака, 24% перфектно и 44% позитивно посрещане).

Владимир Гърков се отличи с 11 точки  (2 аса, 43% ефективност в атака, 50% перфектно и 64% позитивно посрещане).
За Полша над всички бе диагоналът Титус Новик с 30 точки (1 блок, 57% ефективност в атака).
Камил Шимендера добави още 12 точки (1 ас, 46% ефективност в атака, 34% перфектно и 74% позитивно посрещане).
Страхотен принос за успеха на “Дружина полска” имаше и резервата Пьотър Шливка, който се отличи с 9 точки (2 аса, 64% ефективност в атака, 45% перфектно и 73% позитивно посрещане).

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 1:3 (21:25, 27:29, 25:23, 23:25)
БЪЛГАРИЯ: Борислав Николов 1, Георги Татаров 30, Александър Николов 17, Владимир Гърков 11, Лазар Бучков 3, Виктор Бодуров 4 - Калоян Вълчинов-либеро (Венислав Антов, Християн Велков, Стоил Палев 1, Ивайло Дамянов 3)
Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ