Гледай на живо

Очаквайте в 11:00: Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

"Мечтаем с БКХУ Левски" - футболен турнир в името на доброто

"Мечтаем с БКХУ Левски" - футболен турнир в името на доброто
Един за всички, всички за Левски. Но не за добре познатия футболен тим. А за един различен Левски, който учи нас и останалите на много. На неща като непреклонност, безпределно желание за живот, любов и отдаденост. Тази история е за баскетболен клуб за хора с увреждания - Левски.

Причината тези момчета да са под светлините на прожекторите е благотворителният турнир, който Кристиян Тодоров решава да организира.

"Идеята се роди преди 3 години, когато скъсах кръстни връзки на коляното и за съжаление нямах възможност да събера пари за операцията, която беше около 3 500лв", започва Кристиян. "Реших да организирам турнир от мои приятели, левскари, тесен кръг общо взето, но тогава дойдоха също много хора. Събрах нужните пари за операцията, след което реших, че всяка година ще правя по един такъв турнир за някаква кауза, независимо за какво – по избор.

Тази година турнирът е за момчетата от баскетболен клуб за хора с увреждания - в случая се казва Левски, но те са няколко отбора, които са слети. Идеята, с която правим турнира – да подпомогнем мечтата за събиране на пари за бус за приджвижване по турнири в България и извън България, чиято сума не е малка. Надявам се и с турнира да популяризираме малко тяхната идея и да намерим помощ и от друго място"

В турнира, организиран от Кристиян, участват 9 отбора, а голямата цел е споменатата - събиране на средства за специален бус, чрез който баскетболният клуб за хора с увреждания да пътува.

"Това, което прави Кристиян, е прекрасно", споделя старши треньорът на БКХУ Левски Владимир Искров. "Той го прави всяка година и наистина е пример за хората – как всеки би могъл да помогне, стига да има желание. За нас всяка една помощ е изключително ценна, защото буса, за който събираме средства и за който се надявам днес да съберем половината от сумата (цялата е около 100 хил. лв.), е изключително важен за нас. Пътуваме много често в чужбина. Сега, предвид ситуацията, конкретно тази година не сме пътували, но постоянно пътуваме на Балканския полуостров, в различни турнири участваме и всъщност нуждата от специализиран бус не е някаква прищаявка или някакъв лукс за нас. Това е нещо абсолютно необходимо, без което ние не можем да си извършваме дейността. Така че каузата е наистина много силна и сме благодарни за подкрепата, която хората оказаха – да продължим да събираме средства за буса" 

Освен чрез такса за участие в турнира и доброволни дарения, Кристиян решава да събере средства и чрез търг с футболни топки. Всички те са подписани от играчи на Левски, а наддаването за тях продължава и до момента.

"В случая се свързахме с една моя приятелка, тя се свърза с Наско Сираков, след което той одобри идеята, каза ни да отидем на една от тренировките. Отидхоме, изкачахме, повечето от момчетата излязоха. Двама-трима, които можаха, поговориха с нас. Всички останали в съблекалнята подписаха топките (около 8-9 момчета) и след това си тренираха", добавя още Кристиян Тодоров.


Image 22
Така всички заедно проведоха един нагледен урок – когато правиш добро, то ти се връща. И докато преди от баскетболния клуб са помагали на други, сега хората помагат на самите тях.

"Под такава форма за пръв път ни се случва", отбелязва Владимир Искров. "Много приятно се изненадахме в началото като Кристиян се свърза с нас и изяви желание, защото това е един съвсем обикновен човек, който иска да помогне и намира начин. Днес е събрал 9 отбора и всеки един човек от тези 9 отбора е помогнал по някакъв начин и не го е направил от излишъка си, а от малкото, което получава като възнаграждение, така че това е пример за всички как дори и обикновени хора, които не са бизнесмени или не са с някакви огромни заплати или бюджети, могат да помогнат. И когато всеки помогне, тогава много лесно се постига общата цел"

Общата цел, освен финансова помощ, е и популяризиране на дейността на баскетболните клубове за хора с увреждания в България. 

"Аз във всяко едно интервю призовавам хора с двигателни дефицити да дойдат на ст. „Васил Левски“ (всеки вторник и четвъртък тренираме от 8 вечерта) и да опитат, защото сме направили така, че да има баскетболни колички. Всеки един, който има някакъв дефицит, би могъл да се включи, да дойде в залата, да опита, да види дали му харесва. Атмосферата е прекрасна, така че са добре дошли", казва още наставникът на отбора.

Без значение от отбор, цвят и принадлежност, накрая винаги остава едно – удовлетворението от направеното добро.

"Аз и отборът винаги сме с идеята, че всичко е възможно и не се съмняваме в успеха си. Така че ще се случат нещата и този път", завършва Искров.

image00003
Допълнителна информация за събитието може да откриете във Facebook на
https://www.facebook.com/events/985639368547468
.
Повече за БКХУ Левски пък ще намерите на сайта им:
https://levskiwheelchair.com/#home
и
https://www.facebook.com/Wheelchair.Levski/
Последвайте каналите ни в:

Още от Баскетбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти