Първото Ел Класико за новия сезон чука на вратата

Барселона и Реал Мадрид ще се изправят един срещу друг тази вечер в първото Ел Класико за новия баскетболен сезон. Вчера двата гранда на испанския баскетбол спечелиха срещите си от полуфиналите за Суперкупата на Испания и днес от 19:30 часа българско време ще излязат на паркета в зала "Сантиаго Мартин", за да определят носителя на трофея за настоящата година.

Барса преодоля Баскония с крайното 72:68 в първия полуфинал и по този начин взе реванш за загубата си във финала на Лига Ендеса от миналия сезон. Голяма заслуга за победата на каталунците имаше гардът Алекс Абринес. Испанският стрелец наниза 16 точки при 5/5 стрелба в третата четвърт, за да даде преднина от 13 точки на тима си в периода. Баскония все пак показа зъби и се надяваше на обрат в последния период, но при резултат 71:68 за "лос кулес" Пиерия Хенри отнесе мощен чадър от Брандън Дейвис при 44 оставащи секунди от мача и така победата остана в ръцете на Барселона.
Абринес поведе Барса с 19 точки и 5 борби, Никола Миротич отбеляза 13 и взе 6 борби, а Брандън Дейвис реализира 10 точки. Официален дебют за тима направи звездното ново попълнение Ник Калатес, който приключи с 4 точки и 8 асистенции за 27 минути. Алек Питърс и Лука Вилдоса нанизаха по 14 точки за Баскония, а Рокас Гедрайтис завърши с 12.
За разлика от драмата при Барса, вторият мач от вечерта не предложи особена интрига. Действащият носител на трофея Реал Мадрид се справи с домакина Иберостар Тенерифе с 92:79 и продължи към финала без особени проблеми.
Руди Фернандес реализира 18 точки за 19 минути игрово време, Габриел Дек и Антъни Рандълф добавиха по 12 точки за успеха, а Валтер Тавареш остави 10 точки и 6 борби на сметката си. Новите звезди на "белите" - Алберто Абалде и Карлос Алосен, направиха силни дебюти, като и двамата завършиха с по 9 точки.
За Тенерифе Марселиньо Уертас наниза 17 точки, а Бруно Фитипалдо вкара 15 пункта.