Шампионът на Премиър лийг пречупи шампиона на Чемпиъншип в голово зрелище на "Анфийлд" (видео)

Ливърпул започна защитата  на титлата си в Премиър лийг с много труден, но зрелищен успех с 4:3 срещу шампиона на Чемпиъншип Лийдс. Отборът, който се завърна в елита след 16-годишно отсъствие, на три пъти изравняваше резултата на "Анфийлд", но в крайна сметка си тръгна с празни ръце. Големият герой за домакините бе Мохамед Салах (4'-д, 33', 88'-д), който записа хеттрик, като два от головете му бяха от дузпи. Вирджил ван Дайк също се разписа за шампионите. Джак Харисън (12'), Патрик Бамфорд (30') и Милош Клих (66') отбелязаха попаденията за храбрия отбор на Марсело Биелса.

Капитанът на мърсисайдци Джордан Хендерсън е напълно възстановен от контузията, заради която пропусна края на сезона, и стартира. Негови партньори в халфоваа линия бяха Жоржиньо Вайналдум и Наби Кейта. Юрген Клоп не предприе никакви изненади в избора си за първия мач. Познатото трио в атака също започна. Бившият играч на Лийдс Джеймс Милнър остана на пейката.

Новото попълнение на Лийдс Родриго остана сред резервите за началото, а в края провали усилията на съотборниците си с нелепа дузпа, която направи в 88-ата минута. Атаката на гостите се водеше от Патрик Бамфорд. Робин Кох дебютира за тима на Марсело Биелса. Германецът си партнираше в центъра на защитата с Паскал Струйк. Капитанът Лиъм Купър пропусна двубоя заради контузия.
Във втората минута Фирмино бе изведен добре, но реши да подава, вместо да стреля, пропускайки добра възможност. Минута след това дебютантът Кох пресече с ръка удар на Салах. Майкъл Оливър нямаше друг избор, освен да посочи бялата точка. Салах стреля мощно под гредата - 1:0.

В деветата минута Елдер Коща прати отблизо топката във вратата на Алисон, но попадението правилно бе отменено заради засада.
Това обаче бе знак за случилото се три минути по-късно. Тогава Филипс намери със страхотно подаване Джак Харисън отляво. Привлеченият под наем от Манчестър Сити играч проби на скорост, справи се с Александър-Арнолд и Джо Гомес и стреля в близкия ъгъл - изключително изпълнение, с което изравни резултата.

В 16-ата минута Гомес отправи дълго подаване напред, Робъртсън се опита да стигне до топката, но Мелие го изпревари и изчисти. Кълбото стигна до Мане, който с изключителен удар от 35 метра го прати във вратата. Голът обаче бе отменен заради засада на левия бек на Ливърпул.
Шампионите си върнаха аванса в 20-ата минута, когато Ван Дайк изпревари Кох и засече с глава страхотно центриране от корнер на Робъртсън.
Двубоят продължи да бъде динамичен и двуостър. Бамфорд бе изведен добре и опита да премине покрай Алисон, но не успя и избяга много встрани, пропускайки добър шанс. Мелие пък спаси с мъка много опасно центриране на Робъртсън, след което се получи рикошет.

В 30-ата минута Бамфорд изравни след груба грешка на Ван Дайк, който се опита по нелеп начин да изчисти едно дълбоко центриране на Харисън. Холандецът подари топката на нападателя, който стреля хладнокръвно в далечния ъгъл. Само три минути след това обаче шампионите си върнаха аванса за пореден път. Струйк изчисти лошо центриране от фаул на Робъртсън и сложи топката на крака на Салах, който със страхотен изстрел я прати във вратата за втори път.
Минута преди почивката гостите поискаха дузпа, след като Коща падна в наказателното поле след единоборство със Салах. Майкъл Оливър обаче подмина ситуация, а ВАР също не се намеси.
В 49-ата Вайналдум пропусна страхотен шанс, след като получи от Фирмино и стреля от около осем метра, но Мелие реагира блестящо и изби.
В 59-ата Харисън прехвърли Алисон, а в опита си да изчисти с глава Александър-Арнолд си отбеляза автогол. Флагът за засада обаче бе вдигнат, което спаси десния бек на Ливърпул.
Няколко минути след това в игра за своя дебют се появи и Родриго.
В 66-ата минута Лийдс изравни резултата за трети път. Коща центрира отдясно, а Матеуш Клих си пое добре и стреля прецизно в далечния ъгъл - 3:3.
В 75-ата минута Ван Дайк за втори път се разписа, но попадението бе отменено заради нарушение на Къртис Джоунс срещу Кох, което домакините бурно оспориха.
Три минути преди края Фирмино пропусна чудесен шанс. При последвалия корнер топката стигна до Фабиньо, който бе препънат по нелеп начин от Родриго. Това означаваше втора дузпа за Ливърпул в днешния двубой. Мохамед Салах отново бе точен от бялата точка, с което оформи своя хеттрик и донесе победата на шампионите.