Тийм пречупи Медведев в три сета и ще играе на финала на US Open

Доминик Тийм се класира на финала в тазгодишното издание на US Open, след като победи Данийл Медведев в три сета 6:2, 7:6(7), 7:6(5). Австриецът показа здрави нерви и успя да сломи съпротивата на своя съперник за 2 часа и 50 минути. Руснакът има за какво да съжалява, тъй като в по-голяма част от мача бе играчът, който водеше в резултата, но в решаващите моменти правеше необясними грешки, с които до голяма степен подари победата на своя опонент.

Първият сет тръгна напълно равностойно до шестия гейм, който се оказа решаващ заради едно спорно съдийско решение. Реферът на стола не позволи на Мадведев да обжалва решаващата точка, с която Тийм проби сервиса му. Руснакът се ядоса и влезе в спор със арбитъра и с официалните лица, заради което получи и официално предупреждение.

Медведев не успя да контролира нервите си и в следващите два гейма, които загуби без особена съпротива и така подари сета на Тийм за 6:2 в полза на австриеца.

Медведев обаче се отърси от напрежението в началото на втория сет и още в началото започна с пробив. Той поддържаше преднината си, но при 5:4, когато трябваше да сервира за сета, руснакът се пропука и допусна връщане на пробива за 5:5.

Следващият гейм също бе ключов. Тийм не бе стабилен при своето подаване и трябваше да спасява цели 5 точки за пробив. Той обаче показа здрави нерви и се измъкна от трудната ситуация, за да поведеза пръв път в сета с 6:5.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, където отново австриецът бе по-хладнокръвен от двамата тенисисти и успя да се наложи с 9:7 точки и да поведе с 2:0 сета.

Медведев обаче продължи да се бори със зъби и нокти за оставането си в мача и в третия сет отново взе ранен пробив за 2:0, а след това спечели и своето подаване и дръпна с 3:0. Той обаче отново се провали в най-важния момент, когато сервираше за сета при 5:3 в своя полза. Руснакът допусна пробив и върна Тийм в играта. След това всеки печелеше подаването си и тоново се стигна до тайбрек. В него отново австриецът взе инициативата от самото начало и успя да стигне до успеха със 7:5, като така затвори и мача в своя полза.

Така Тийм достигна до 4-ия си финал в турнир от Големия шлем. Той за пръв път ще играе на финал на US Open, като така стана първият австриец, достигал до тази фаза на турнира в Ню Йорк. В битката за трофея той ще има за съперник Александър Зверев, който спечели драматично с 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3 срещу Пабло Кареньо-Буста в другия полуфинал.