България U18 излъга Италия след драма на Европейското (видео + снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 18 години спечели групата си на Европейското първенство в Италия. Момчетата на Мартин Стоев излъгаха и надиграха домакините от Италия с 3:2 (16:25, 25:13, 26:24, 21:25, 15:11) в последния си трети мач от Група I на турнира, игран тази вечер в Марзиковетере.

Така младите "лъвчета" станаха победители в групата с 3 победи от 3 мача и 8 точки. "Скуадра адзура" пък остана втора с 6 точки след 2 победи и 1 загуба. Двата отбора си бяха осигурили предсрочно класирането си на полуфиналите на Евроволей 2020.

На полуфиналите България ще играе с Чехия, която завърши на второ място в другата Група II. Италия пък ще спори с Полша, която стана победител в Група II. Срещите са в събота (12 септември) съответно от 18,00 и 21,00 часа българско време.

В първия гейм българските момчета влязоха сковано в мача и не успяха да намерят себе си. Домакините от Италия доминираха напълно и го спечелиха с убедителното 25:16. Във втората част ролите се размениха, като играта бе изцяло под диктовката на селекцията на Мартин Стоев, която се откъсна от "Скуадра адзура" рано и изравни геймовете след разгромното 25:13.

Третия гейм бе доста драматичен, като през повечето време Италия водеше. Разликата бе пет точки при 18:13, след което младите "лъвчета" намалиха дистанцията. При 22:19 на сервис за България застана Георги Татаров, който се превърна в герой на гейма. Силното представяне на диагонала продължи в следващите минути, като след негова серия и два блока за България преднината се стопи само на точка. Впоследствие, резултатът бе изравнен при 22:22. Ас на Татаров изведе българите напред - 23:22. Италия, обаче, не се отказа и изравни при 24:24. В решителните минути българските момчета показаха повече воля и психика. Успешна атака на Александър Николов даде предимство от 25:24, а атака в аут на Италия доведе до 26:24 за България.

Четвъртата част започна равностойно, след което младите "адзури" се мобилизираха. Играчите на Винченцо Фанидза "изправиха на нокти" българите и не им позволиха почти никаква съпротива. Двата отбора се доближаваха един до друг, но в крайна сметка Италия спечели гейма с 25:21 и вкара мача в тайбрек. Там играта започна точка за точка, след което българските момчета поведоха. Домакините отново догониха "лъвчетата", стигайки се до равенство при 9:9. След това успешна атака на Александър Николов и блокада за българския тим дадоха преднина от две точки -11:9. До края нещата преминаха гладко, като блокада на "лъвчетата" сложи точка на мача - 15:11 и 3:2 за България.

Най-полезни за българския тим станаха Георги Татаров (3 аса и 40% ефективност в атака) и Александър Николов (3 блока, 1 ас, 40% ефективност в атака и 59% позитивно посрещане) с 19 и 18 точки за победата. За младите "адзури" Раниери Труочо (43% ефективност в атака) и Лука Поро (1 блок, 33% ефективност в атака и 82% позитивно посрещане) реализираха 17 и 15 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

ИТАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:16, 13:25, 24:26, 25:21, 11:15)
ИТАЛИЯ: Матиа Бонинфанте 5, Раниери Труочо 17, Лука Поро 15, Марко Дзорати 9, Козимо Балестра 9, Джанлука Роси 5 - Габриеле Лауренцано-либеро 1 (Матиа Ориоли 6, Матео Стафорини, Федерико Боначи)
Старши треньор: ВИНЧЕНЦО ФАНИДЗА
БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев 1, Георги Татаров 19, Александър Николов 18, Владимир Гърков 16, Лазар Бучков 11, Ивайло Дамянов 1 - Калоян Вълчинов-либеро (Борислав Николов 2, Ерик Стоев, Венислав Антов 3, Християн Великов, Виктор Бодуров 3)
Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ.