Браво, лъвчета! България посече Сърбия (видео)

Младежкият национален отбор на България постигна отлична победа с 2:1 при гостуването си на Сърбия в мач от Група 5 на квалификациите за Евро 2021. Нашите момчета си върнаха на съперника за загубата като домакин от западните ни съседи преди година, като попаденията за нашия тим отбелязаха Илиан Илиев и Калоян Кръстев. В края на мача пък Лука Илич намали след спорно отсъдена дузпа.

Неприятната новина от деня обаче е победата на Полша над Русия с 1:0, което прави достигането ни до втората позиция в подреждането не много лека за постигане, но с с днешната си победа играчите на Александър Димитров показаха, че ще се борят до последния момент.

Наставникът Александър Димитров заложи на вратата на Даниел Наумов, а в защита пред него - Ангел Лясков, Андреа Христов, Валентин Антов и Ертан Томбак. В халфовата линия бяха Илия Юруков, Илиан Илиев и Асен Чандъров. В предни позиции бе Калоян Кръстев, като по двете крила бе подпомаган от Здравко Димитров и Станислав Иванов.

През първата част срещата бе равностойна, като ситуациите пред двете врати не бяха много. Домакините имаха териториално превъзходство, но с изключение на една ситуация в началото на срещата, когато поискаха, но не получиха дузпа, не стигнаха до опасност пред Наумов.
Така се стигна до 45-ата минута на двубоя. Малко преди последния съдийски сигнал за първата част нашите момчета откриха резултата. Илиан Илиев открадна топката от Каменович в половината на Сърбия и след като напредна към вратата с премерен удар не остави шансове на вратаря Илич. Преди да посети мрежата топката се удари и в страничната греда.
В началото на втората част бяхме много близо до удвояване на преднината ни. При един удар от пряк свободен удар на Здравко Димитров гредите на два пъти спасиха сърбите. Марко Илич успя да докосне топката преди тя да се удари в горната, а след това рикошира в гърба му и се спря и от страничния стълб.
В 64-ата минута резултатът вече бе 2:0 в полза на България. Отлична контраатака и пробив отляво на Станислав Иванов завърши с подаване по земя към Калоян Кръстев, който без да се бави прониза за втори път стража на съперника.
В следващите минути Сърбия опита да се активизира и създаде няколко опасности пред Наумов, но българският вратар бе стабилен и спаси. Пет минути преди края на мача обаче домакините получиха право да изпълнят дузпа. При контакт между Асен Чандъров и Желко Гаврич съдията посочи доста спорно бялата точка. Илич бе точен и намали.
В последните минути на срещата българите показаха хладнокръвие и не се притесниха от натиска на съперника. В края на мача сърбите останаха и с човек по-малко, след като Велко Бирманчевич получи втори жълт картон.
В последната секунда на мача можехме да стигнем и до трети гол. При контраатака и центриране отляво резервата Георги Русев засече топката, но кълбото кацна на гроната греда. Така или иначе това бе последното действие в мача и трите точки бяха за нас.
Така вече България има актив от 11 точки в класирането на Група 5 и заема третата позиция в подреждането. Лидер е Русия със 17, а втори е Полша с 16. До края на надпреварата остават три мача за нашите момчета, като два от тях са привидно по-леки - домакинства на вече отпадналите от битката Естония и Латвия. Също така имаме и гостуване на Полша, което може да се окаже решаващо за втората позиция. Ако успеем да се доберем до второто място и сме сред петте най-добри тима от деветте групи, ще спечелим визи за финалите в Унгария и Словения.
Следващият ни мач е домакинство на Латвия на 9 октомври, четири дни по-късно гостуваме на Полша и завършваме на 17 ноември срещу Естония в София.