Португалия разкъса Хърватия дори и без Кристиано (видео)

Шампионът от Лигата на нациите Португалия започна участието в турнира с убедителна домакинска победа с 4:1 над Хърватия в среща от група 3 на дивизия „А“. „Лузитаните“ бяха пълни господари срещу експериментален тим на балканците. Жоао Кансело (42), Жоао Феликс (58) и Диего Жота (70) вкараха за европейския първенец. В 90-ата Петкович намали, а секунди преди финала се разписа и Андре Силва.

Домакините играха без Кристиано Роналдо, който беше заменен от Жоао Феликс. Зад нападателя на Атлетико Мадрид се подредиха Бернардо Силва и Диого Жота в схема 4-3-3. Финалистите от Мондиал 2018 бяха без важни фигури като Лука Модрич и Иван Ракитич. Крамарач поведе атаката, подкрепян от Брекало, Влашич и Ребич.

Срещата започна с опасен удар на Влашич в третата минута. Топката се отклони и премина покрай гредата. Португалците упражниха преса и изнесоха играта по-напред. В деветата минута Бруно Фернандеш стреля от 22 метра – в ръцете на Ливакович. В 14-ата халфът на Манчестър Юнайтед изскочи зад защитата, овладя и подаде назад към Жоао Феликс. Нападателят беше блокиран.

В 18-ата Бруно получи топката в наказателното, но не намери път към мрежата при суматоха. Минута по-късно Жоао Кансело напарви страхотен рейд към наказателното поле и стреля с външен фалц към диагонала – вратарят успя да избие с една ръка. В 23-тата стражът на "шахматистите" отново направи много важна намеса, като топката се удари и в гредата, а Рафа Герейро не успя при опит за добавка.

Защитата на хърватите продължи да се пропуква. В 25-ата Пепе стреля с глава, а вратарят някак стигна до топката. При добавката стражът отново се справи като по чуди. След удар на Диего Жота вратарят отново се намеси, чукна лекичко топката, която се отби от далечната греда. В 34-ата Герейро отново нямаше късмет, топката намери гредата, а след това се чукна в крака на вратаря и премина покрай гредата за корнер.

В 41-ата минута Жоао Кансело тръгна успоредно на границата на наказателното поле и от 20 метра завъртя топката с външен фалц, за да я насочи в горния десен ъгъл на вратаря. Стражът на гостите леко закачи топката, но този път нямаше как да предотврати гола - 1:0.

След почивката картината на терена не беше по-различна. Хърватите, които бяха без куп ключови фигури, се задъхваха срещу своя съперник. В 58-ата минута Диего Жота овладя пас от дълбочина на Рафа Герейро, направи финт в наказателното поле и матира вратаря с удар отблизо - 2:0. В 70-ата Жоао Феликс покачи на 3:0 след изстрел от дъгата. Този път вратаря Ливакович не се намеси добре и има вина за гола, след като топката мина под плонжа му. В 90-ата Петкович вкара почетно за гостите след грешка на Кансело. Секунди преди финала Андре Силва вкара за крайното 4:1.