Пиронкова се завърна с блестяща победа (видео + галерия)

Цветана Пиронкова направи днес блестящо завръщане в професионалния тенис. След тригодишно отсъствие от кортовете пловдивчанката победи категорично рускинята Людмила Самсонова с 6:2, 6:3 в мач от първия кръг на US Open. Двубоят се игра на Корт №15 и началото му се позабави заради дъжд в Ню Йорк.

Пиронкова получи право да участва в основната схема след дългото си отсъствие от WTA тура благодарение на системата за защитен ранкинг. Полуфиналистката на “Уимбълдън 2010” роди момче през април 2018 година, а последният й професионален мач бе на “Уимбълдън 2017”, където тя загуби във втория кръг от Каролин Вожняцки.

Първи сет:

Пиронкова сервираше първа и взе подаването си, въпреки че трябваше да спасява брейкпойнт. Малко след това българката спечели и втория гейм, в който имаше предимството на началния удар, като се оттегли на първата почивка с аванс от 2:1 в резултата.
120-ата в ранглистата на WTA Самсонова изравни за 2:2, но след това нещата се развиха отлично за българката до края на първия сет. Пловдивчанката реализира първия пробив в мача, като поведе с 4:2. Българката затвърди пробива, а след това отново спечели подаването на съперничката си и затвори първия сет с 6:2.

Втори сет:

Пиронкова спечели пети пореден гейм, за да вземе първия във втората част. Самсонова прекъсна серията на пловдивчанката, изравнявайки резултата 1:1, но Цвети продължаваше да бъде стабилна на собствен сервис и поведе с 2:1, въпреки че трябваше да спасява брейкпойнт.
След това двете изиграха маратонски четвърти гейм, в който Пиронкова имаше и точка за пробив, но в крайна сметка рускинята удържа подаването си за 2:2. Това не смути по никакъв начин Цвети, която взе следващия гейм, а веднага след това бившата полуфиналистка на “Уимбълдън” реализира брейк на 15 и се доближи до победата при 4:2. За разлика от първия сет обаче сега Пиронкова не успя да затвърди пробива и Самсонова съкрати изоставането си на 3:4. В следващите два гейма Пиронкова бе повече от убедителна и с 6:3 затвори сета, а с това и мача, поздравявайки се с първа победа след завръщането си в професионалния тенис.
Срещата продължи точно 1 час и 20 минути, като Пиронкова записа 3 аса и нито една двойна грешка. 32-годишната българка реализира 4 пробива и само веднъж загуби подаването си. Цвети направи 15 уинъра - с един по-малко от рускинята, но бившата ни първа ракета допусна много по-малко непредизвикани грешки - 13, при 33 за Самсонова.
Във втория кръг Цвети ще има тежката задача да се изправи срещу бившата №1 в света и носителка на 2 титли от "Големия шлем" Гарбинье Мугуруса. Испанката надигра по-рано днес с 6:4, 6:4 японката Нао Хибино.