Светло бъдеще за тениса или разединение: какво стои зад новия план на Джокович

Светло бъдеще за тениса или разединение: какво стои зад новия план на Джокович

Мъжкият тенис е изправен на прага на промени, зад които стои водачът в ранглистата Новак Джокович. Сърбинът отново е под светлината на прожекторите, след като плановете за създаване на отделна организация, която да защитава интересите на състезателите, разбуниха духовете в спорта.

Инициатори са Джокович и канадецът Васек Поспишил, като те вярват, че сегашната Асоциация на професионалните тенисисти (АТП) не прави достатъчно реформи, с които да помага на играчите. В търсене на повече правомощия и защита двамата лобират агресивно други състезатели, за да привлекат последователи към новата Professional Tennis Players Association (PTPA).

Джокович, който оглавяваше Съвета на играчите към АТП, заяви ясно намерението си с оттеглянето си от поста в неделя. Същото направи и Поспишил, който представляваше играчите с класиране от 50 до 100-о място, както и Джон Иснър.

"В рамките на сегашната структура при мъжете е много трудно, ако не и невъзможно, да имаш значително влияние, върху което и да е голямо решение, взимано от АТП", написа Поспишил в "Туитър" в петък, когато обяви решението си, че се оттегля от Съвета на играчите.

Недоволството на някои състезатели е свързано с мнението, че АТП се е провалила в опитите си да покаже, че работи в името на тенисистите, по-конкретно по време на пандемията. Повечето са убедени, че турнирите от Големия шлем прехвърлят малка част от приходите си на играчите под формата на наградни фондове.

Намерението на новата организация е да представлява първите 500 състезатели на сингъл и топ 200 при двойките. Новата асоциация ще изпълнява функциите на сюъз, но с по-голяма юридическа гъвкавост, вярва Поспишил. Не е ясно дали от PTPA ще работят в посока към подписване на колективни договори, както е в много професионални спортове в САЩ.

"Ню Йорк Таймс" твърди, че в документ до играчите Джокович и Поспичил заявяват, че ще разгледат проблемите, свързани с разпределението на приходите, дисциплинарните действия, пенсиите на играчите, пътуванията, застраховките и удобствата на турнирите. Двамата се определят като първоначални президенти на организацията с мандат от две години, като планират в борда да влязат до девет души.

В уравнението обаче липсват жените, което породи критики в социалните мрежи.

Състезатели на кръстопът

В изявлението си при оттеглянето от Съвета на играчите Джокович посочи, че целта на новата организация не е да измести АТП и заяви намерение за сътрудничество.

"Прочетох в писмото от АТП, че смятат, че АТП не може да съществува паралелно с тази асоциация. Ще възразя с уважение. Законово сме 100% безопасни и ни е позволено да създадем асоциация на играчите. Ние не призоваваме за бойкоти. Това е важна стъпка за играчите, както и за спорта. Ние просто искаме да имаме собствена организация, която е на 100% наша. Определено ще се опитаме да работим с АТП и всички ръководни органи", каза Джокович след титлата си в Ню Йорк. 
 

От АТП, Женската тенис асоциация (WTA), Международната тенис федерация (ITF) и организаторите на четирите турнира от Големи шлема обаче виждат заплаха в новия проект и призоваха играчите да не го подкрепят.
"Време е за още по-голямо сътрудничество, а не за разделение. Време за размисъл и действия в най-добрия интерес на спорта, сега и за в бъдеще. Когато работим заедно, ние по-силни", пише в част от съобщението на големите организации до състезателите.
В разрез с позицията на Джокович са другите звезди в тениса Рафаел Надал и Роджър Федерер, които повдигнаха множество въпроси около новата организация. Заедно с четирима други членове на Съвета на играчите те написаха писмо, в което призовават тенисистите да не се регистрират в новата асоциация, посочвайки необходимостта от предпазливост.
"Светът е в трудна и сложна ситуация. Аз лично вярвам, че е време да бъдем спокойни и всички заедно заедно в една и съща посока. Време е за единство, а не за разединение", написа Надал в профила си в "Туитър".
В края на 2019 г. испанецът и Федерер отново бяха на различно мнение с Джокович. Тогава двамата изразиха недоволство към сърбина, че никой не се е посъветвал с тях за решението договорът на Кермоуд да не бъде продължен.
Президентът на АТП Андреа Гауденци също зае позиция и заяви, че въпросът не трябва да бъде пренебрегван, макар никоя организация да не е напълно идеална.
"Имате това, към което много състезатели от други спотове се стремят - място на масата в заседателната зала. Това е, за което играчите се бориха при създаването на тура. Няма логика да бъдете по-добре обгрижвани, когато излезете от управленската структура", каза Гауденци.
"Дневник"
Последвайте каналите ни в:

Още от Тенис

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти