Жестока подмяна на БГ история в спорта

Жестока подмяна на БГ история в спорта

В YouTube се появи манипулирано и провокативно видео, обиждащо България и българския спорт. То е откровена подмяна на наша история. В него легендарният Наим Сюлейманов (Сюлейманоглу), който е продукт на българската школа по вдигане на тежести, и който се състезава за родината ни от 1982-ра до 1986-а, е представен като щангист на Турция на световното първенство в Москва 1983 г.

Истината е, че това е първото световно първенство при мъжете на феноменалния щангист от село Птичар, Момчилградско. Тогава той е едва 16-годишен и прави истински фурор, подобрявайки световния рекорд в изхвърлянето (130 кг) на кат. 56 кг. В крайна сметка Наим остава втори в двубоя след Оксен Мирзоян (СССР).

На видеото, качено от платформата weightlifting.archive, при всяко излизане на Наим на подиума се вижда надпис Naim Suleymanoglu (TUR). Във фиша за крайното класиране отново зад името на Наим стои TUR. Видеото е около 8 минути и е заснето от бившия президент на Международната федерация по вдигане на тежести Готфрид Шьодъл (Австрия), но явно е било манипулирано години по-късно. За жалост на провокаторите, на информационното табло в залата в Москва стои надписът Сулейманов (НРБ), който няма как да бъде премахнат. На гърдите на Наим пък е гербът на България, а в дъното е Иван Абаджиев.

Качени са и други видеа на Шодъл от световни и европейски първенства през 70-те години. Там се чува гласът на австриеца, който коментира всяко едно появяване на щангист на подиума. На световното в Москва 1983 обаче няма звук, а само картина. Това е направено съвсем умишлено, за да се постави провокативния надпис, и за да не се чуе гласът на Шьодъл, който възвеличава феноменалния 16-годишен български щангист Сюлейманов и методиката на Иван Абаджиев.

На световното първенство в Москва 1983 България печели три титли – на Нено Терзийски (52 кг), Александър Върбанов (75 кг) и Благой Благоев (90 кг). Наим Сюлейманов (56 кг), Стефан Топуров (60 кг) и Асен Златев (82,5 кг) взимат сребърни медали, а с бронз са Здравко Стоичков (75 кг) и Антонио Кръстев (над 110 кг). Общо медалите в двубоя и отделните движения, които феноменалният отбор на Иван Абаджиев печели в Москва, са 25 (12 златни, 8 сребърни и 5 бронзови).

Турция, естествено, я няма на картата на това първенство, защото те щанги по това време нямат. Югоизточната ни съседка започва да има успехи в този спорт след преминаването на Наим там, а първото му международно състезание за Турция е чак европейското в Кардиф през 1988 г. Преди това всичките му успехи са от името на България – две световни титли (Сьодертале 1985 и София 1986) и едно второ място на планетата (Москва 1983), три европейски титли (Витория 1984, Катовице 1985, Карл-Маркс-Шадт 1986) и едно второ място на континента (Москва 1983), три Световни купи (Сараево 1984, Монте Карло 1985 и Мелбърн 1986), както и злато от Игрите „Дружба“ през 1984 г. Има и световна титла за юноши (Сао Пауло 1982). Докато е състезател на България Наим три пъти е определян за Щангист №1 в света (1984, 1985 и 1986) и поставя 26 световни рекорда за мъже (от общо 46 в кариерата му). С тези 26 върхови постижения в олимпийски спорт Наим е най-големият рекордьор в историята на българския спорт.

Естествено, в коментарите под видеото в YouTube много потребители се възмущават на измамата и манипулацията и призовават платформата да вземе мерки.

Георги Пехливанов, “Меридиан Мач”

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти